'Erdoğan Cumhurbaşkanı, CHP iktidar olursa'

DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, Gül'ün görev süresindeki belirlsizliğin, önümüzdeki seçimlerde, bundan daha büyük bir sıkıntı yol açacağını iddia ett.

'Erdoğan Cumhurbaşkanı, CHP iktidar olursa'

Özaçıkgöz, Anayasa’da AKP’nin kazanacağı hesaplanarak “Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi” değişikliği yapıldığını belirterek, “5 veya 7 yıl sonra yapılacak seçimde halk Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı, başka bir partiyi de iktidar yaparsa ne olacak? Hangisi ‘Halk beni seçti, iktidar benim’ diyebilecek” diye sordu.

Özaçıkgöz yazılı açıklamasında, AKP’nin Cumhurbaşkanlığının süresi ile ilgili tartışmaları ortadan kaldırmak için, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili kanuna geçici 2 madde eklemek istediğini bildirdi. 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle, Cumhurbaşkanlığı süresinin çok açık, net ve sarih olarak 5 yıl olacağının kararlaştırıldığını belirten Özaçıkgöz, “Anayasasında bu kadar açık 5 yıl olarak ifade edilmesine rağmen, halen bu sürenin tartışıldığı tek ülke Türkiye'dir. Bu tartışmanın sebebi de iktidar partisinin meclisteki gücüdür. Yoksa kanun, tartışılmayacak kadar açıktır. Anayasadaki bu tartışmaya kanunla çare bulmak doğru değildir. Cumhurbaşkanlığı seçim kanununa geçici 2 madde eklendiği taktirde, bu kanun Anayasa'ya aykırı olacaktır. En mantıklı çare, kanuna geçici madde ile değil, Anayasa'ya geçici madde eklemekle olabilir. Aksi taktirde, kanundaki geçici madde Anayasa'ya aykırı olacağından, Anayasa Mahkemesi iptal eder. Ak Parti'nin alelacele ‘ben yaptım, oldu’ politikasından kaynaklanan sıkıntıyı milletçe çekiyoruz" iddiasında bulundu.

-“ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI, CHP HÜKÜMET OLURSA NE HALK KİME ‘BENİ YÖNET’ DEMİŞ OLACAK?”-

Önümüzdeki seçimlerde, bundan daha büyük bir sıkıntı yaşanacağını savunan Özaçıkgöz, “Cumhurbaşkanı’nın meclis tarafından değil de, halk tarafından seçileceği belirlendi. Ancak bu değişiklik, o günkü siyasi ortama göre, Ak Parti'nin hep yüksek oy alacağı hesabına göre belirlendi. Türkiye'de partiden çok, lidere oy verme eğilimi var.

Sayın Erdoğan Ak Parti'nin başından ayrıldığı zaman, partinin oylarının eriyeceği çok açık. 5 veya 7 yıl sonra yapılacak seçimde halk Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı, başka bir partiyi de iktidar yaparsa ne olacak? Hangisi ‘Halk beni seçti, iktidar benim’ diyebilecek. Her ikisine de halk oy verecek ama, ikisinde de tercihini başka kullanabilir” dedi.

Eski Anayasa’nın bunu engellemek için, önce milletvekillerini seçtirdiğini, hangi parti fazla milletvekili çıkartmışsa o partinin adayının da Cumhurbaşkanı olmasını öngördüğünü belirten Özaçıkgöz, “İktidar partisi ile Cumhurbaşkanının tezat çalışması Türkiye'yi oyalar. Geçmişte örnekleri var. Hele hele görüş olarak zıt partinin temsilcileri ise, aleyhe çalışmalar, çekişmeler olur. Bugünün anket oranları ve bugünün siyasi konjonktürüne göre soruyorum: ‘Halk Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı, CHP'yi de iktidar partisi olarak seçerse ne olur?’” diye konuştu.(ANKA)

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2012, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER