'Ey Başbakan tokat atmıyorsun, tokatlanıyoruz'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Fransa Senatosu'nda onaylanan Ermeni soykırımı yasasıyla ilgili hükümeti caydırıcı politikalar uygulamamakla suçladı. Vural, "Ey Başbakan bu nasıl tokat? Sen tokat atmayı bilmiyorsun, tokatlanıyoruz" dedi.

'Ey Başbakan tokat atmıyorsun, tokatlanıyoruz'

Ankara- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Fransa Senatosu'nda kabul edilen yasa ile, Fransa'nın kendi eliyle tarihine kara bir leke çaldığını ileri süren Vural bunun ibretlik bir durum olduğunu söyledi.

Fransa Ulusal Meclisi'nde söz konusu kanun kabul edildiği 21 Aralık 2011 tarihi ile Fransa Senatosu'nda onaylandığı 24 Ocak 2012 tarihleri arasında "caydırıcı" hiçbir tedbir alınmadığını ileri süren Vural şunları söyledi: "Alınan tedbirler ne işe yaradı. Bu tedbirlerin hiçbiri etki etmemişse bunları gaz almak için mi aldınız. Bu palyatif yaptırımlarla caydıramazsınız dediğimizde neden bu hükümete sorulmuyor. Gaz almak için mi bu tedbirleri aldınız. Tokat gibi 8 uyarı denildi. Öyle bir tokat atılmış ki o tokat Senato'dan geçmiş. Ne tokadından bahsediyorsunuz. Kim kimi kandırıyor. Gemiler her geldiğinde izin alacakmış. Tokada bakın. Eğer attığınız tokat buysa Fransa dönecek öbür yüzüme de at diyecek. Senin tokadın buysa diyecek. El insaf. Tokat attınız da ey Başbakan bu nasıl tokat. Sen tokat atmayı bilmiyorsun, tokatlanıyoruz."
 

'Tedbirler fos çıktı'

Hükümete 21 Aralık-24 Ocak arasında ne yaptığının sorulması gerektiğini söyleyen Vural, "Hani Türkiye Cumhuriyeti devleti dünya devleti olmuştu? One minute denilince kaçışıyorlardı. Kükreyen aslan ne oldu" diye sordu. Vural alınan tedbirlerin fos çıktığını, fasa fiso olduğunu söyledi. Ekonomi bakanlarının ekonomik yaptırım uygulanamayacağıyla ilgili sözlerini hükümetin elini zayıflattığını savunan Vural, Güney Akım Projesi'ne takoz konulması gerektiğini söyledi. Fransa'ya karşı üç etapta yaptırımların uygulanacağı yönündeki açıklamaları hatırlatan Vural, 2. 3. etapların nerede olduğunu sordu, "Salla babam salla" diye tepki gösterdi.
 

Arınç'a 'sen niye söylemedin' tepkisi

Türkiye Cumhuriyeti devletinin ne yazıkki caydırıcı yaptırımlarda bulunamadığını ileri süren Vural, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Başbakan soykırım yok derse ne yapacaksınız" açıklamasını eleştirdi. Vural, "Sen niye orada soykırım yok diyemiyorsun. Çık orada soykırım yok de. Başbakan derse ne olacak diyeceğine kendin yüreklice açıkla" dedi.
 

'Kanunun feshi için çalışmalara destek veririz'

TBMM'de 16 Aralık'ta kurulan Fransa-Türkiye Dostluk Grubu'nun Genel Kurul kararıyla fesh edilmesi için Danışma Kurulu'na parti olarak bir önerge verdiklerini açıklayan Vural, Meclis Başkanı'nın kendisini arayarak kanunun durdurulması için yapılan çalışmalar çerçevesinde 3 güne ihtiyaç olduğu için beklenmesini istediğini anlattı. Vural, çoğunluk partisinin netice almak için yapacakları çalışmalara destek olacaklarını belirterek Çiçek'in bu çağrısına "memnuniyetle" cevabı verdiklerini söyledi. Vural, "Kanunun geçersiz olması için mücadele ediliyorsa yanlarındayız, bekliyoruz" dedi.
 

'Pehlivanoğlu'nun ruhunu incittiniz'

Başbakan Erdoğan'ın partinin grup toplantısında idam edilen ülkücülerden Mustafa Pehlivanoğlu'yla ilgili sözlerini eleştiren Vural, "Ülkücülüğü bilmeyen zihniyet MHP'nin kıymetli dava adamlarını istismar ediyor" dedi. Vural, Türk İslam ülküsü, milliyetçilik davası için ölen Pehlivanoğlu'nun isminin milletin değerlerini ayaklar altına alan biri tarafından söylenmesinin Pehlivanoğlu'nun ruhunu incittiğini savundu.
 

'Bizi 60 senatör mü kurtaracak?'

Vural, basın mensuplarının Fransa'daki yasanın Anaysa Mahkemesi'ne götürülmesi için 60 Fransız Parlamenterin bulunup bulunmayacağı yönündeki düşüncesinin sorulması üzerine şunları söyledi: "Bilemiyorum. Bir başkasının alacağı karara değil Türk milletine güveniyorum. 60 senatör mü kurtaracak bizi. Yani her şeyimizi 60 senatöre mi bağladık. Niye caydıramadınız ben bunun hesabını soruyorum. Ben hükümetimden ne yaptığını, neden caydıramadığını sorguluyorum. Benim medetim buradaki iradeden. Bu milletin iradesinden beklentim var."

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2012, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER