Fransa ile dostluğu bozmak kolay değil!

Fransa, Ermeni yasasını kabul etti, Türkiye ayağa kalktı. Büyük çaplı boykotlar ve yaptırımlar gündemde. Ama Fransa ile dostluğu bozmak o kadar da kolay değil..

Fransa ile dostluğu bozmak kolay değil!

Kemal Doğan'ın haberi

Meclis’te Türkiye-Fransa dostluk grubu’ndaki milletveklerinin tamamı istifa etmişti..

Ancak, grup fiilen sona ermedi..

MHP, dostluk grubunun festhedilmesini önerdi..

Ama bu kolay değil..

Meclis’in önünde uzun bir yol var..
 
Ankara ile Paris hatlar kopma aşamasında.. Ankara hükümeti, yaptırımları devreye sokmak için geriye sayımı başlatırken:

Meclis’te bulunan Türkiye –Fransa Parlamento dostluk grubu fiilen sona erdi.. Aralık ayındaki ilk oylamada; Ak Parti'li 296 üye istifa ederken; MHP grubu, senatodaki oylama sonrası üyelerini geri çekti..Böylece; diğer partilerde dahil: dostluk grubundaki 357 üyenin tamamı istifa etti..

Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar da ilk oylamada başkanlıktan ayrılmıştı.. Fiilen işlevini yitiren dostluk grubunun Meclis’ten atılması da  istendi..

MHP Grubu verdiği teklifte; Türkiye –Fransa dostluk grubunun  feshedilmesini Meclis başkanından resmen talep etti. Grup Başkanvekili Oktay Vural, dilekçesini Meclis başkanlığına verirken;
Bu çok da kolay olmayacak.., Meclis Başkanlığı öncelikle dilekçe, önce başkanlık divanında değerlendirecek ardından hükümete başvuracak, görüş alacak.. Taraflardan alınan görüşler;

Yeniden divanda masaya yatırılacak ardından; adres Meclis genel kurulu olacak..
Meaclis’te talep okunacak..genel kurul evet derse.. Meclis kararıyla Türkiye-Fransa Parlamentolar arası Dostluk grubu feshedilecek..

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER