'Gazetecilerimizi serbest bırak'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Suriye yönetimine, kendilerine ulaşılamayan gazeteciler Adem Özköse ile Hamit Coşkun'u "ön koşulsuz" serbest bırakması çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu, Hükümetten de 'ilgileniyoruz' demekten daha ciddi, sorumlu ve sonuç alıcı girişimlerde bulunmasını istedi.

'Gazetecilerimizi serbest bırak'

Ankara- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada, günümüzün çatışmalı bölgelerinden Suriye'de görevlerini yapan gazetecilerden Adem Özköse ile Hamit Coşkun'dan 10 günden beri sağlıklı haber alınamadığını belirterek, 'toplum mühendislerince' de çeşitli spekülasyonlar yapıldığını ifade etti.

Can güvenlikleri olmayan iki gazetecinin nerede tutulduğu ve görevlerini yapmaktan neden alıkonulduğunun da bilinmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu koşullarda Hükümetin 'ilgileniyoruz' demesi, ne gazetecilerin ailelerini, ne de meslektaşlarını tatmin etmemekte ve üzüntülerini hafifletmemektedir. Bu nedenle, can güvenlikleri olmayan ve akıbetlerinden sağlıklı bilgi edinilemeyen Suriye'deki gazeteci vatandaşlarımız konusunda Hükümeti 'ilgileniyoruz' demekten daha ciddi, sorumlu ve sonuç alıcı girişimlerde bulunmaya, ayrıca Özköse ile Coşkun ailelerini sağlıklı bilgilendirmeye, Suriye yönetimini de devlet olma sorumluluğuyla hareket etmeye ve Adem Özköse ile Hamit Coşkun'u zaman geçirmeden ön koşulsuz serbest bırakmaya çağırıyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, en kısa sürede Adem Özköse ve Hamit Coşkun'a kavuşmaları temennisiyle, ailelerinin ve meslektaşlarının üzüntülerini paylaşırken, geçmiş olsun dileklerini sundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2012, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER