Göktürk’te vatandaşlarla hayvanseverler tartıştı

Eyüpsultan Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik başlattığı çalışmaya destek veren vatandaşlarla hayvanseverler arasında tartışma çıktı. Hayvansever bir kadın lüks aracıyla hayvan ambulansının önünü keserken, başka bir kadının...

Göktürk’te vatandaşlarla hayvanseverler tartıştı

Eyüpsultan Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik başlattığı çalışmaya destek veren vatandaşlarla hayvanseverler arasında tartışma çıktı. Hayvansever bir kadın lüks aracıyla hayvan ambulansının önünü keserken, başka bir kadının ise ambulansın kapısına tekme atması kameralara yansıdı.

‘Sokak Hayvanları Yalnız Değildir’ isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında yıllardır çalışmalarını sürdüren Eyüpsultan Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, sokak hayvanlarının bakım ve tedavisinin ardından alındığı bölgeye bırakma çalışmalarına devam ediyor. Son yapılan çalışmalara rağmen sokak hayvanlarıyla ilgili vatandaşlardan ihbar alan Eyüpsultan Belediyesi, ihbar yoğunluğunun yaşandığı mahallelerde çalışma başlattı. Hayvanları barınaklara götürmek için yakalamaya çalışan veteriner hizmetleri ekiplerine bazı vatandaşlar destek verirken, bazı hayvanseverler ise karşı çıktı.

Bir vatandaş hayvan ambulansını tekmeledi

Ekiplerin çalışmaları sırasında bir kadın lüks aracıyla ekiplerin aracının önüne çıktı. Daha sonrasında ise sinirlerine hakim olamayan başka bir hayvansever kadın aracından inerek hayvan ambulansının kapısını tekmeledi. Hayvanseverler ve vatandaşlar arasında yapılan konuşmaların tartışmaya dönüşmesi üzerine bazı kadınlar yola çıkarak hayvan koruma aracının gitmesini engellemeye çalışması dikkat çekti.

Vatandaşlarla hayvanseverler arasında tartışma çıktı

Eyüpsultan Belediyesi’nin sokak köpeklerine yönelik başlattığı çalışmaya ilçe genelinde bulunan vatandaşlardan yoğun destek gelirken, Göktürk Mahallesindeki bazı hayvanseverler ise çalışmaya karşı çıktı. Bazı vatandaşlar ekiplere çalışmalardan dolayı teşekkür ederken, hayvanseverler ise veteriner hizmetleri ekiplerine ve güvenlik güçlerine hakaret etti. Göktürk Mahallesinde sinirlerine hakim olamayan vatandaşlar ve hayvanseverler arasında tartışma çıktı. Tartışma çevrede bulunan vatandaşlar ve ekiplerin uzun çabaları sonrasında yatıştırıldı.

Başkan Yardımcısı Koçer, konuyla ilgili açıklama yaptı

Sokak hayvanlarıyla ilgili açıklama yapan Eyüpsultan Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, “Son bir ay içerisinde bölgedeki sokak hayvanlarından kaynaklı şikayetlerin azaltılması konusunda hayvanseverlerle birlikte bir eylem planı konusunda görüşme yapıyorduk. Görüşmelerde 6 madde konusunda anlaştık. Eylem planının detayları görüşülürken, bir anda görüşmeler kesildi ve karalayıcı, suçlayıcı bir kampanya başlatıldı. Biz bunu görünce kendisini hayvansever diye tanıtan birkaç kişi hakkında kafamızda şüpheler uyandı. Hayvanların yeri sokaklarımız değil, çünkü sokakta hayvanlar eziliyor, aç kalıyorlar, susuz kalıyorlar. Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi olduğu için strese giriyorlar ve ruh halleri bozuluyor. Onlara şefkatle ve merhametle muamele edildiği, bakıldığı ve ihtiyaçlarının giderildiği, hastalıklara karşı korundukları, aşılarının yapıldığı ortamda geçici olarak barındırıp sonrada tekrar yaşam alanlarına salıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER