Gül'den Kırgızistan'a destek sözü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ile görüştü. Gül: ''Kırgızistan'a her zaman destek olmaya devam edeceğiz'' dedi.

Gül'den Kırgızistan'a destek sözü

Bişkek'teki ana devlet binasında bulunan Beyaz Ev'de basına kapalı gerçekleşen görüşmenin başlangıcında gazetecilerin görüntü almasına izin verildi. Bu sırada konuşma yapan Gül, Otunbayeva'nın Cumhurbaşkanlığı görevini yarın düzenlenecek törenle Almazbek Atambayev'e devredeceğini anımsatarak, ''Örnek bir şekilde görevinizi yeni seçilene devredeceksiniz. Bu çok gurur ve kıvanç verici'' dedi.

Otunbayeva'nın kararlı bir şekilde anayasal reformları hayata geçirdiğini belirten Gül, Otunbayeva'nın bu konuda öncülük yaptığını da kaydetti. Gül, Otunbayeva'ya, ''Yaptıklarınız her zaman büyük bir takdirle karşılanacaktır'' dedi.

Türk Konseyi'nin kuruluş çalışmasında yapılan çalışmaları hatırlatarak, Otunbayeva'ya teşekkür eden Gül, iki ülke arasındaki istişare toplantılarının Otunbayeva döneminde başlatıldığını söyledi.

Gül, Otunbayeva'nın Cumhurbaşkanlığı döneminde iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik noktaya taşındığını sözlerine ekledi.

Basına kapalı devam törene, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da katıldı.

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Gül görüşmede Otunbayeva'ya Kırgızistan'ın içinden geçtiği zor dönemde büyük bir liderlik örneği gösterdiğini ve geçiş dönemini başarıyla yönettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Kırgızistan'a her zaman destek olmaya devam edeceğini aktardı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Otunbayeva da Türkiye'yi ''Kırgızistan'ın can dostu'' olarak niteledi ve Kırgızistan'ın kritik günlerden geçtiği dönemde Türkiye'den çok yardım gördüklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle parlamenter demokrasiye geçişin tamamlandığına işaret eden Otunbayeva, ''Türkiye bizim yolumuzdaki ışığımızdır. Tüm yardımlar için Türkiye ve Türk halkına teşekkür ederiz. Devir teslim törenine gelmeniz desteğinizin en güzel göstergesi'' dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2011, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER