Günay: İçkale'de toplu gömü yapılmış

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Diyarbakır'daki tarihi İçkale'de ortaya çıkan kafatası ve kemiklere ilişkin, ''Hristiyan, Müslüman mezarlığı gibi gözükmüyor, toplu gömü yapılmış'' dedi.

Günay: İçkale'de toplu gömü yapılmış

Diyarbakır'da bulunan Bakan Günay, Vali Mustafa Toprak ile birlikte tarihi İçkale'de restorasyon çalışmalarının sürdüğü binalarda incelemede bulundu. Tarihi mekanlardaki incelemesinin ardından çizme giyen Günay, restorasyon sırasında insan kafatası ve kemiklerinin bulunduğu alana geçerek, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Temaslarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Günay, buradan çıkan bulgularla ilgili Adli Tıp incelemesinin devam ettiğini, herkesin sabırla bunun sonucunu beklemesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Benim yapacağım şudur, Ankara'ya döner dönmez Adalet Bakanı arkadaşımı arayıp bu incelemenin öne alınmasını ve hızlanmasını sağlamaya çalışmaktır. Bazı tahminlerim var ama bunları şimdi söylersem Adli Tıp incelemesine karşı bir ön yargı oluşturmuş olurum. Bir alanda bulgu var, onun dışında başka hat boylarında başka bulguya rastlanmamış. Hem savcılık hem de burada çalışan müzeci arkadaşlarımız ihtiyaç görürlerse, bu alanda çok daha fazla yerin kazılmasını sağlarız. Ama şu anda bir yere yığılmış gibi gözüküyor. Bilgileri alalım, ona göre gerekirse araştırmayı derinleştirir veya sonlandırırız. Bir mezarlık formu yok. Hristiyan, Müslüman mezarlığı gibi gözükmüyor, bir toplu gömü yapılmış. Ama bu toplu gömü, bir izleme amacıyla mıdır, bir katliam sonucu mudur, yoksa bir alan temizliği sonrasında buluntuların bir araya toplanması mıdır? Bunu bilemiyoruz. Buluntuların tarihi çıktığı zaman, bir akıl yürütmemiz ve bundan sonra araştırmayı derinleştirmemiz gerekecek ya da gerekmeyecek.''

Bakan Günay, bölgedeki restorasyon çalışmalarının hızla devam ettiğini de belirterek, tarihi İçkale'nin 1-2 yıl içinde Türkiye'nin övündüğü, çok sevdiği ve dünyaya takdim edeceği mekanlardan biri haline geleceğini söyledi.

-Kilise ve cami de inceleme yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihi İçkale'nin ardından restorasyon çalışmalarının sürdüğü Ulucami ve Surp Gıragos Kilisesini gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Günay, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ahmed Arif Edebiyat Kütüphanesi ile Hasan Paşa Hanı'nda da incelemelerde bulundu.

Hasan Paşa Hanı'ndaki bir iş yerinde siyaset ve sanatçıların portrelerinin yer aldığı kilimleri gösteren Bakan Günay, ''Siyasetin bir araya getiremediği yüzleri vatandaş Diyarbakır'da Hasan Paşa Hanı'nda bir araya getirmiş'' dedi. Bakan Günay, daha sonra kilimlerdeki portrelerin önünde hatıra fotoğraf çektirdi.

Gezisi sırasında Bakan Günay'ın yanına gelen yaşlı bir kadın Kürtçe hastanede yatan oğlunun tedavisinin Ankara'da yapılması için yardım talebinde bulundu. Yaşlı kadını dinleyen Bakan Günay, gözyaşlarına hakim olamayan yaşlı kadını sarılarak sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada Günay'ın da gözlerinin  dolduğu görüldü.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2012, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER