Hamzaçebi'den sıkıyönetim benzetmesi

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, KESK'in yapacağı eyleme karşı hükümetin almış olduğu tavrın Türkiye'nin sıkıyönetim dönemlerindeki tavrı andırdığını belirterek, "Türkiye'de sanki sıkıyönetim varmış gibi vatandaşın Ankara'ya ulaşma özgürlüğü, seyahat özgürlüğü engelleniyor" dedi.

Hamzaçebi'den sıkıyönetim benzetmesi

Ankara- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de, Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği'ni kabul etti. Kabulde konuşan Hamzaçebi, şöyle dedi: "Parlamentoda grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ederek yeni anayasa çalışmaları kapsamında anayasanın devlete vermiş olduğu devlet sanatçıyı korur hükmünün gereğinin yine bir anayasa hükmü olarak açık bir şekilde ifade edilmesi amacıyla görüşlerini ifade ediyorlar. Bugün de CHP Grubu'na bu görüşleri ifade edecekler. Gerek sinema sektörünün gerekse sanatın önündeki en önemli problemlerden birisi telif hakları meselesidir. Fikri mülkiyet hakları olarak ifade ettiğimiz bu konu birçok yasaya rağmen halen güvence altına alınabilmiş değildir. Eser sahiplerinin hakları, telif hakları korunabilmiş değildir. Bu çerçevede Güç Birliği Platformu, CHP Grubu'na görüşlerini ifade edecekler. Biz bu görüşün arkasındayız. Devletin sanatçıyı koruma yükümlülüğü vardır. Bu nedenle telif hakkı konusunda sanatçıları korumak için yapılması gerekenler temel bir anayasa hükmü olarak anayasaya girmelidir."
 

Sorular

Hamzaçebi, kabulde basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bir basın mensubunun, "CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiray Twitter'dan duyurdu. İstanbul Avcılar'da zabıta ekipleri cemevine yönelik saldırıda bulunmuşlar, konuyla ilgili bilginiz var mı?" sorusuna Hamzaçebi, "Sizden duydum, olay nedir, bilemiyorum ama inceleyeceğim. Cemevleri herhangi bir şekilde saldırılması gereken değil, korunması gereken yerlerdir. İnceleyeceğim. Sayın Akkiray'la da konuşacağım konuyu" dedi.

"Tandoğan Meydanı'nda grup toplantısı yaptınız, benzer toplantılar olacak mı?" sorusuna Hamzaçebi, şu yanıtı verdi: "İhtiyaç duyduğumuz anda bunları yapacağız. TBMM'deki, Türkiye'nin gündemindeki konuları vatandaşımızla paylaşmaya devam edeceğiz."

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek herhalde makam odasındaki pencereden dün Tandoğan'da yapılan mitingin fotoğrafını çekmiş ve Twitter'dan paylaşmış ve 7 bin kişinin toplandığına dair not düşmüş" sözüne Hamzaçebi, "Meydanda 10 binler vardı" yanıtını verdi.

"Şamil Tayyar'ın dün Twitter'daki mesajını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna da Hamzaçebi, "Bir milletvekilinin kendi siyasi parti grup başkanvekilini bile zor durumda bıraktığını görüyoruz. Bir milletvekiline uygun yakışan bir üslup olarak görmüyorum" yanıtını verdi.
 

Sıkıyönetim benzetmesi

Bir soru üzerine Hamzaçebi, "Bugünkü KESK'in yapacağı eyleme karşı hükümetin almış olduğu tavır Türkiye'nin sıkıyönetim dönemlerindeki tavrı andırıyor. Türkiye'de sanki sıkıyönetim varmış gibi vatandaşın Ankara'ya ulaşma özgürlüğü seyahat özgürlüğü engelleniyor. Ama başarılı olamayacaktır. Yüzbinler, kalabalıklar her zaman için seslerini duyurmak için meydanlarda olacaktır, demokratik bir şekilde görüşlerini ifade edeceklerdir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2012, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER