Haniye, Kurtulmuş'u Gazze'ye davet etti

“Gazze’ye ve Filistin’e sahip çıktığınız için Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum” diyen İsmail Haniye, Numan Kurtulmuş’u Gazze’ye davet etti.

Haniye, Kurtulmuş'u Gazze'ye davet etti

Dün öğlen saatlerinde Mavi Marmara gemisini gezerek açıklamalarda bulunan ve şehit yakınlarıyla selamlaşan  Filistin Başbakanı İsmail Haniye akşam da HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile sohbet etti. “Gazze’ye ve Filistin’e sahip çıktığınız için Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum” diyen İsmail Haniye, Numan Kurtulmuş’u Gazze’ye davet etti.

Direnişin, Filistin tamamen özgürleşene kadar devam edeceğinin altını çizen İsmail Haniye “Bu süreçte, İsrail’de ister liberal ister fanatik iktidarlar olsun, bu bizi etkilemez” dedi.

Dökme Kurşun Harekâtında 1500 kişinin şehit olması, 5 bin kişinin yaralanması, 5 bin evin yıkılması, 20 bin kişinin de göç etmek zorunda kalmasına rağmen yılmadıklarını anlatan İsmail Haniye “Allaha hamdolsun ki, biz yılmadan direndik ve vatanımızı Siyonist güçlere teslim etmedik. Şu anda HAMAS olarak 2006 yılından daha güçlüyüz” dedi.  

Numan Kurtulmuş “İsrail’in en büyük başarısı bugüne kadar karşısında kendisini durduracak bir diplomatik bloğun oluşmasını engellemiş olmasıdır. Bölgede kalıcı bir barış istiyorsak, İsrail’e karşı uluslararası bir duvar, blok oluşturmalıyız” dedi.

İsmail Haniye – Numan Kurtulmuş görüşmesi misafir başbakanın ikamet ettiği otelde akşam saatlerinde gerçekleşti. Görüşmede, Gazze ablukası, Kudüs’ün durumu, El Fetih – Hamas yakınlaşması başta olmak üzere bölgedeki gelişmelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. Haniye, Gazze ablukası başta olmak üzere Filistin ve bölge politikaları konusunda Türkiye’nin ve Has Parti’nin gösterdiği duyarlılıktan dolayı Numan Kurtulmuş’a teşekkür ederken, Kurtulmuş da Haniye’ye “Sizleri, Filistinli kardeşlerimizin seçilmiş temsilcileri olarak Türkiye’de ağırlamaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Sizin şahsınızda Filistinli Müslüman kardeşlerimizi, Halkın Sesi Partisi olarak selamlıyoruz. İnşallah, zaman gelir Kudüs’te buluşuruz. Sizin yıllar sonra ablukayı aşıp başlattığınız bu gezi, başkenti Kudüs olan özgür ve egemen Filistin Devletinin kuruluşu işin başlangıç olacaktır. Artık “Filistin Devleti” gerçeği vardır. Sizin mücadeleniz sayesinde “Filistin Devleti” gerçeği dost – düşman herkes tarafından kabullenilir hale gelmiştir ” dedi.

“Ben, barışa dönük tüm konuşmalarımda Kudüs kriterlerinden bahsediyorum. Bu kriterleri siyasi literatüre kazandırmaya çalışıyorum. Dünya ancak bu kriterlerle selamet yurdu olabilir” diyen Kurtulmuş, Kudüs Kriterleri diye formüle ettiği 4 maddeyi İsmail Haniye ile paylaştı.

Haniye: 2006’ya göre daha güçlüyüz

Filistin Başbakanı HANİYE de, Filistin halkının selamlarını getirdiğini ifade ederek “Halkın Sesi Partisi Liderini ve heyetini burada görmekten dolayı memnunum. Şahsınızın Filistin davasına olan yakın alakasını biliyor ve bunu Filistinliler olarak takdir ediyoruz. Kendi yurdumuzda 60 yıldır devam eden işgale başından beri mukavemet ediyoruz. İşgal sürdükçe bu mücadele de devam edecek. İşgal sona ermeden asla topraklarımıza huzur ve barış gelmeyecek. 2006 yılında Değişim ve Reform Partisi / HAMAS olarak girdiğimiz seçimlerde halkımızın teveccühü ile seçimlerden galip çıktık ve hükümeti kurduk. O tarihten başlayarak, her alanda karadan, denizden ve havadan ambargo uyguladılar. Siyasi, iktisadi, ticari, kültürel vahşi bir ambargo ile baş başa kaldık. Başa çıkamayacaklarını görünce fiili olarak vatanımıza saldırdılar. 22 gün süren Dökme Kurşun Harekâtı esnasında 1500 evladımız şehit oldu, 5000 kardeşimiz yaralandı, 1000 kardeşimiz de o saldırıda engelli (özürlü) hale geldi. Yine o saldırılarda 5 bin ev yıkıldı, 20 bin kişi de göç etmek zorunda kaldı, şehrin tüm altyapısı tahrip edildi. Ancak, Allaha hamdolsun ki, biz yılmadan direndik ve vatanımızı Siyonist güçlere teslim etmedik. Şu anda HAMAS olarak 2006 yılından daha güçlüyüz” şeklinde konuştu.

Çağlayan Mitingi için teşekkür ve Gazze daveti

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, 4 Ocak 2009’da İstanbul Çağlayan Meydanında düzenlenen Filistin'le Dayanışma Mitingini, Gazze halkının televizyonlardan izlediğini hatırlatarak “Bütün bu saldırılar esnasında bize en büyük ve anlamlı desteği verenlerin başında Türkiye  geliyordu. Sizin liderliğinizde düzenlenen o büyük mitingi heyecan ve takdirle takip ettik. Fetih ve İsra surelerini okuyarak başladığınız miting bize güç verdi. Ben Türkiye’deki kardeşlerime müteşekkirim” dedi.
Direnişin, Filistin tamamen özgürleşene, Kudüs bağımsızlaşana ve Mescid-i Aksa’da namaz kılana kadar devam edeceğinin altını çizen İsmail Haniye “Bu süreçte İsrail’de ister liberal ister fanatik iktidarlar olsun, bu bizi etkilemez. Şu an Türkiye’de olmaktan ve bize her bakımdan destek olan Mavi Marmara şehitlerimizin yurdunda bulunmaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyorum.  Filistin Başbakanı olarak zat-ı âlinizi Gazze’ye davet ediyorum. Gelirseniz Gazze halkı çok sevinecektir. Önce Gazze’de buluşalım, sonra da Kudüs’te buluşacağız inşallah” diyerek sözlerini tamamladı.

Numan Kurtulmuş da görüşmenin sonunda İsrail işgali ve yayılmacılığına karşı uluslararası alanda bir blok oluşturulması gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı;  “İsrail’in gücü onun askeri gücünden veya ekonomisinden kaynaklanmıyor; onun en büyük başarısı bugüne kadar karşısında kendisini durduracak bir diplomatik bloğun oluşmasını engellemiş olmasıdır. Biz bu bölgede kalıcı bir barış istiyorsak, İsrail’e karşı uluslar arası bir duvar, blok oluşturmalıyız.”

Filistin Sağlık Bakanı Dr. Besim NAİM’in de hazır bulunduğu görüşmede, Genel Başkan KURTULMUŞ’a, Genel Başkan Yardımcısı Erol ERDOĞAN, Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet BATUK, Tanıtma Başkan Yardımcısı Ali ÖZTÜRK ve İstanbul Dış İlişkiler Başkanı Yavuz Selim KURT eşlik etti.

Kurtulmuş’un İsmail Haniye ile paylaştığı Kudüs Kriterleri

Numan Kurtulmuş, bir söyleşisinde Kudüs Kriterlerini şöyle ifade etmişti; “Osmanlılar yaklaşık 400 yıl Kudüs'ü eyalet olarak idare etti. Burayı dört temel unsur üzerine idare ettiklerini düşünüyorum: Birincisi, herkes için inanç özgürlüğü; herkes dilediği şekilde inanır. "Hadi sen git şu köşede inan" demekle olmaz. İnancın mutlaka yaşanması ve anlatılması gerek. Yani inancın başkalarına teklif edebilme (propaganda) özgürlüğünün de olması lazım. İkincisi; eğitim özgürlüğü; herkes kendi inancının ve kültürünün eğitimini alabilecek. Üçüncüsü; serbest dolaşım. Adam İskenderiye'de ticaretini yapıyor, oradan gelip İskenderun'da ve oradan da gelip Bursa'da ihtiyacını karşılıyor. Dördüncüsü; serbest ticaret. Serbest dolaşım ve serbest ticaret Avrupa'ya 1990'da gelmiştir, biz 6 asır evvel bu noktadaydık. Bizim "Kudüs Kriterleri" diye özetlediğimiz bu kıstaslar, bugün ortaya konulan “Kopenhag Kriterleri” veya “Maastrich Kriterleri”nden çok daha gelişkindir ve çok daha üstün kriterlerdir.”

Haber 7

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2012, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER