Hükümette 3 kuşak bakan var!

Öğretmenler Günü'nde en ilginç tablo AK Parti'de ortaya çıktı. Kabinede bir bakan, öğrencisi ve onun da öğrencisi bir bakan bulunuyor. İşte kabinede yer alan o bakanlar;

Hükümette 3 kuşak bakan var!

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve beraberindeki 81 ilden gelen öğretmenlerle biraraya geldi.

Atalay, Bakan Dinçer ve beraberindekileri Başbakanlık Yeni Bina'da kabul etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını öğretmenlere ileten Atalay, ''Her yıl Başbakanımız bu salonda öğretmenlerimizle mutlaka kendisi görüşürdü. Ama bugünkü İstanbul programı maalesef böyle bir değişikliğe gerekçe oldu'' dedi.

Öğretmenliğin Türk medeniyetinde özel bir yere sahip olduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

''Bizde öğretmen azizdir, saygı değerdir. Milletin geleceği ile ilgili en önemli unsurlardan birisidir. Çocuklarımızı öğretmenlerimiz yoğururlar. Bu sebeple Türkiye'de böyle bir özel günün öğretmenlerimize atfedilmesi bir vefa, güzel bir anma. Türkiye'nin her tarafında şu anda anmalar yapılıyor. Bunları formalite görmemek lazım. Bu mesleğin değeri açısından ben bunu çok önemli görüyorum.''

Öğretmen olmanın büyük bir haz olduğunu ifade eden Atalay, ''Benim için de büyük bir haz'' dedi.

Atalay, şunları kaydetti:

''Benim şöyle bir ayrıcalığım var; öğrencisiyle birlikte aynı kabinede olmak. Ömer, benim üniversiteden öğrencim, gurur duyduğumuz ve bugün Milli Eğitim Bakanımız. Kendisine başarılar diliyorum. Hayatın değişik alanlarında ülkesine hizmet eden, başarıları olan öğrenciler herhalde öğretmenlerin en büyük gururudur, hazzıdır.''

-''Eğitimi daima bir numara yaptık''-

Van ve Erciş'teki depremde 75 öğretmenin hayatını kaybettiğini, bunun çok üzüntü verici olduğunu dile getiren Atalay, ''Bugüne adeta damgasını onlar vurdu. Türkiye'nin her yerinde anmalarda bu ifade ediliyor. Bugün Van ve Erciş'te de özel törenler var'' dedi.

Öğretmen yetiştirme politikasının, eğitim politikalarının içinde en özeli olduğuna dikkati eken Atalay, şöyle devam etti:

''İsterseniz eğitimin bütün şartlarını en iyi düzeye getirin, derslik sayılarını artırın, sınıf mevcutlarını azaltın, eğitimde teknolojiyi en çağdaş seviyeye getirin, öğretmen unsuru yeterli değilse eğitimde başarılı olamazsınız. Eğitimin temel ayağı öğretmendir. Hem yetişmesinde öğretmene yaptığınız yatırım, hem mesleğe alışta hizmet içi eğitim programları, hem öğretmenlerimizin meslek hayatı boyunca motivasyonunun, idealizminin yüksek tutulması ve öğrenci sevgisi ile ilgilisinin yüksek tutulması eğitim politikasının olmazsa olmazıdır. Bunu sağlamazsanız başarılı olamazsınız.''

Öğretmenlerin idealizmi, öğrencilerle ilişkisi ve ülkenin geleceğine duyduğu güvenin, bir ülkenin gelişmesinde hiç ölçülmez bir payı olduğunu belirten Atalay, öğretmenlerin yeni imkanlara kavuşması, öğretmen atamalarını yapılarak açığın asgariye inmesi ve mevcut öğretmenlerin daha iyi şartlarda hayatlarını sürdürmesinin kendilerinin görevi olduğunu kaydetti.

''Biz hükümet olarak eğitimi daima bir numara yaptık'' diyen Atalay, yaptıkları çalışmaları anlattı, bu çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Atalay, ''Büyüyen güçlenen, uluslararası alanda itibarı artan bir Türkiye var, kendisine özgüveni artan bir Türkiye var ve bir millet var. Bunun için de eğitim, en önemli boyut. Önce sizlerin kendinize güveniniz artacak, ondan sonra da çocuklarımıza özgüvenini artırma yönünde çaba göstereceğiz. Yolumuza devam ederken de en önemli katkıyı, rehberliği öğretmenlerimizden alacağız'' diye konuştu.

-Dinçer, Atalay'ın gününü kutladı-

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, konuşmasına ''Sayın Başbakan Yardımcım, sevgili hocam öğretmenler gününüz kutlu olsun'' diyerek başladı.

Atalay'ın, kendisinin üniversiteden öğretmeni olduğunu belirten Dinçer, ''Bakanlar Kurulunda biz üç nesil hocayız. Başbakan Yardımcımız Atalay benim hocam, benim de bir öğrencim var (Nihat Ergül). Dolayısıyla üç nesil birarada bulunuyoruz'' dedi.

Dinçer, ''Bugün bizim için özel bir gün. Hükümetimiz adına bizi kabul ettiğiniz için teşekkürlerimizi arz ediyoruz'' dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Dinçer, Atalay'a günün anlam ve önemine ilişkin çiçek takdim etti.

Atalay ve Dinçer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına öğretmenlere kalem seti hediye etti. Van'dan gelen öğretmen Osman Çoban hediyesini alırken, Başbakan Yardımcısı Atalay'a ''En büyük isteğimiz öğretmenlerin 5 Aralık'ta eğitime başlaması'' dedi. Bunun üzerine Atalay da bu konudaki çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Çoban, ''Görevliyiz, gönüllüyüz de aynı zamanda. Orada bir an önce eğitime başlamak istiyoruz'' diye konuştu.

Atalay ile Dinçer, öğretmenlerle fotoğraf çektirdi.

Öğretmenler arasından Aksaray'dan gelen Edebiyat Öğretmeni Gülşen Ekin, Başbakan Yardımcısı Atalay ile fotoğraf çektirmek istedi, bunun üzerine Bakan Dinçer de fotoğraflarını çekti.

-''İddialı öğrenciydi''-

Kabulün ardından, Başbakan Yardımcısı Atalay ve Bakan Dinçer gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, bir gazetecinin ''Kabinedeki öğrencinizin adını öğrenebilir miyiz?'' demesi üzerine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün kendisinin öğrencisi olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Erzurum Atatürk Üniversitesinde görevli iken Bakan Dinçer'in öğretmeni olduğunu, Bakan Dinçer ise Bakan Ergün'ün Marmara Üniversitesinde görevli iken öğretmeni olduğunu belirtti.

Atalay, ''Bakan Dinçer, nasıl bir öğrenciydi?'' sorusunu ''İddialı'' diyerek yanıtladı. Atalay, Dinçer'e de Başbakan Erdoğan'ın hediyesini takdim etti.

Dinçer, Atalay'dan sosyoloji dersi aldığını ve bu dersi çok sevdiğini belirterek, ''Zevkle aldığım bir dersti, çok da çalıştığım bir dersti'' dedi.

-MEB'in internet sitesinde öğretmenler anıldı-

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) internet sitesinin açılış sayfasında 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Van'daki depremde hayatını kaybeden öğretmenlerin fotoğraflarına yer verildi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2011, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER