"İçişleri Bakanı görevini yaptı mı?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Hrant olayında öncelikli olarak idarenin yapması gereken işler var. Hepimiz savcıyı, hakimi suçlarken özellikle hakimi... İçişleri Bakanlığı görevini yaptı mı acaba" diye sordu.

İstanbul- Cumhuriyet Halk Evlerince Van depreminde hayatını kaybedenler için hatıra ormanı kurulması dolayısıyla Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene katılan Tekin, tören öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in ''Dink, yem olarak seçilmiştir ama asıl hedef AK Parti'dir'' açıklamasına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Tekin, şunları söyledi:
''Özellikle son 5 yıla baktığımızda, iktidar nerede sıkışsa bir mazeret arıyor. Sığınabileceği bir liman arıyor. Doğrusu bütün olanaklar iktidarın elindeyken, bunu bir yerlere bağlaması iktidarın zaafını gösteriyor. O zaman kim yönetiyor? Sayın Çelik'e sormamız gerekiyor; 'Size rağmen yönetenler mi var?' İktidarı aşan bir şeyler varsa, onları anlatsınlar biz de destek olalım. Bu tamamen mazeret arayışı. Hrant olayında öncelikli olarak idarenin yapması gereken işler var. Hepimiz savcıyı, hakimi suçlarken özellikle hakimi... İçişleri Bakanlığı görevini yaptı mı acaba. MİT görevini yaptı mı, Adalet Bakanı görevini yaptı mı? Özellikle bu üçlü, yani iktidarın emrinde, talimatında olan... Bunlar görevlerini yaptı mı, yapmadı mı? Bunlara bakacağız. Sayın Çelik arayacaksa, oradan arayacak. Eğer iktidara da 'Ergenekon' yansımışsa bu da sayın Çelik'in kendi sorunudur.''

Tekin, Odatv davasında tahliye çıkmaması ve davanın mart ayına ertelenmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de, ''Niçin tutuklandıklarını bilmiyoruz ki...'' dedi.

Kamuoyunun dün belli isimlerle ilgili tahliye beklentisi olduğunu anımsatan Tekin, davanın mart ayına ertelendiğini ve o zaman ne olacağının da belli olmadığını kaydetti.

Bir gazetecinin CHP'nin kurultay tarihin belli olduğunu anımsatması ve neler olacağını sorması üzerine de Tekin, ''Sadece bir siyasi parti kendi anayasasını yapacak. Seçimli bir kurultay değildir. CHP'nin tabanının beklentisini yansıtacak tüzük kurultayı yapacağız. Daha demokratik tüzüğün yapılması için Siyasi Partiler Yasasının değişmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Siyasi Partiler Yasası'nın değişmesiyle ilgili daha önce kanun teklifi verdiklerini de anımsatan Tekin, teklifi AKP'nin gündeme getirmediğini söyledi.

Van depreminde hayatını kaybedenler için kurulan hatıra ormanı için düzenlenen törende yaptığı konuşmada Tekin, Somali'de ne ise Van'da manzaranın aynı olduğunu belirterek, ''Somali'de insanlar açlıktan ölüyor, Van'da ise soğuktan ölüyor'' dedi.

Tekin, çadırdan konteynere geçen depremzede olmadığını da ifade ederek, ''Van'da eksi 20 derecede yaşamaya çalışıyorlar, hiç mi vicdanınız yok?'' diye konuştu.

Törene, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, oyuncu Cem Özer, türkücü Güler Duman ve 60 depremzede Vanlı aile de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2012, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER