İnce: Bunun adı faşizm, şerefsizlik

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, komisyondan kavga gürültü geçen 4+4+4 düzenlemesin sonra yaptığı ilk açıklamada, 'Bu iş artık sokakta çözülür' dedi.

İnce: Bunun adı faşizm, şerefsizlik

Ankara- Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu'nda üzerinde konuşmalar yapılmadan kabul edilen teklif eleştirilere neden oldu. CHP grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Parlamenter demokrasi fiilen sona ermiştir. Bu iş bitti" dedi.


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda büyük tartışmalar ve gerilimler sonrası kabul edilen teklifin ardından CHP'li 80 kadar milletvekili Meclis'te basın toplantısı düzenledi. CHP'li İnce "Eşkıya gece yarısını beklemedi gündüz vakti geldi" derken yaşananları da "Postmodern diktatörlük bile değil aşağılık bir durum" olarak nitelendirdi. İnce "Bunun adı faşizm, şerefsizlik. Gazeteci dövdüler. Komisyon toplantısı başlamadan önce fedailerle Meclis'i doldurmuşlar. Bu Meclis'te fedailerin yeri yok. Böyle bir oylama şekli yok. Söz istiyoruz söz vermiyorlar. Dağ başı mı burası" diye konuştu.

"Bu işi sokak çözer"

"Yere düşmüş arkadaşımıza tekme atan bir şerefsiz vardı" diyen İnce, "Hangi mahkeme ne yapıyorsa yapsın. İnsanlıktan nasibini almamış mahluklar" diye seslendi. İnce şunları söyledi:

"AKP'liler, 'bizim çoğunluğumuz var, sizi konuşturmayız, gerekirse döveriz' diyorlar. Milletvekili, gazeteci dövüyorlar. Burada bizim can güvenliğimiz kalmadı. Yüreği olan herkese sesleniyorum; CHP burada. Bunlara ezilmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Parlamenter demokrasi fiilen sona ermiştir. Bu iş bitti sokak çözer" dedi. İnce "Komisyonda zorbalık yaptınız 2'nci rauntta görüşürüz" diye seslendi.
Basın toplantısında "Kahrolsun faşizm" sloganı atan CHP'li milletvekilleri daha sonra toplantı yapmak üzere gruba çıktı.
 

MYK'da görüşülecek

Konunun yarın yapılacak MYK toplantısında da ele alınması bekleniyor.
Bu arada, CHP milletvekillerinden Ankara dışına çıkmamaları istendi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2012, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER