Kılıçdaroğlu: Bunlar vız gelir tırs gider

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığının kendisi hakkında hazırladığı dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin konuştu.

Kılıçdaroğlu: Bunlar vız gelir tırs gider

Kılıçdaroğlu, ''Fezleke gelmiş, fezleke gitmiş... Bunlar vız gelir tırıs geçer. Yeri zamanı gelirse hapse girmekten de korkmam, yeter ki bu ülkede halkın yanında olmayı sürdürelim. Bunu sürdürdüğümüz sürece hiç çekinmeyelim, çekinmeyeceğiz'' dedi.

Ankara Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen 11. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi'nde konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin sorunları olan bir ülke olduğunu, demokrasisinde ise kalite eksikliği olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, ''Demokrasi bilinçli bir halk kitlesinin kendi sorunlarına ve ülkenin sorunlarına sahip çıkması demektir. Eğer bizler önce kendi sorunlarımıza, sonra ülkenin sorunlarına sahip çıkarsak ve bu sorunları çözecek iradeye gidip oy verirsek, bilin ki o ülkede demokrasi vardır. İşin özü budur'' dedi.

Çiftçilerin, emeklilerin, işçilerin, toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını dile getirdiğini, CHP'nin de bu sorunların çözümü için onlara destek olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, ''Onların hakkına biz sahip çıkıyoruz ama onlar da AKP'ye sahip çıkıyorlar. Biz bunu anlamakta zorlanıyoruz. Sizden isteğim, 'hepiniz gelin CHP'ye oy verin' diye bir talebim yok. Talebim şu: Sizin sorunlarınızı çözme kararlılığında olan bir parti varsa buna inanıyorsanız, görüşünüzü değiştirin, gidip ona oy verin. Biz bunu yapmıyoruz. Yapmamız gereken ilk işlerden biri bu'' şeklinde konuştu.

Konuşmasında tarım ve hayvancılık alanlarının sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, milyonlarca dönüm arazinin AK Parti iktidarı döneminde tarım alanı olmaktan çıktığını, hayvancılığın sıkıntılarının arttığını ileri sürdü.

Ülkenin, her alanda artan sorunlar içinde olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Şu Türkiye'nin haline bakın. Bir Allah'ın kulu, okuması yazması olan, sağlıklı düşünen bir Allah'ın kulu çıkıp bana desin ki: Bu ülke güzel yönetiliyor. Kim diyor, bu ülke güzel yönetiliyor. Sizin hakkınızı biz savunuyoruz ama sizler de 'AKP'ye nasıl iktidardan götürmeyiz, nasıl iktidarda kalır' diye ayrı bir kaygı içindesiniz. Bir yanlışlık var bu işte. Bu demokrasi oyununda bir yanlışlık var, bir akıl tutulması var. Artık ayağa kalkmanın zamanıdır. Baskı var'' ifadelerini kullandı.

Vatandaşların haklarını demokratik yollardan araması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, hak aramanın suç olduğu bir dönemden geçildiğini bunun en güzel örneğinin Tekel işçilerinin bir süre önce gerçekleştirdikleri eylem olduğunu kaydetti.

''Kenan Evren bile bunu yapmadı''

Çiftçinin tükettiği mazottan yılda ortalama 8 milyar dolar vergi alındığını, desteğin ise 550 milyon dolar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu eşitsizliğin mazot kaçakçılığına yol açtığını ileri sürdü. Irak sınırındaki olayı hatırlatan ve bu bölgede mazot kaçakçılığının doğal bir olay gibi algılanmaya başlandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Ne yaptık? Gönderdik uçakları 35 kişiyi imha ettik. Dün bir açıklama geldi 35 değil 34 kişiymiş. Nasıl bir devlet yönetimi? Yeniden şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım. Ülkenin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için düşünmemiz lazım.

Bizi konuşturmuyorlar. Siz hiç meraklanmayın biz sonuna kadar konuşacağız, mücadele edeceğiz. Fezleke gelmiş, fezleke gitmiş... Bunlar vız gelir tırıs geçer. Yeri zamanı gelirse hapse girmekten de korkmam, yeter ki bu ülkede halkın yanında olmayı sürdürelim. Bunu sürdürdüğümüz sürece hiç çekinmeyelim, çekinmeyeceğiz. Kimse bize diz çöktüremez, kimse bize bir şeyleri empoze edemez. Diz çökeceğimiz yer halkın karşısıdır. Önünde eğileceğimiz yer bu millettir.''

Adil yargılamayı etkilediğinin iddia edildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Ben adil yargılamayı etkiliyormuşum. Adil bir yargılama varmış bu ülkede ben konuşarak bu adil yargılamayı etkiliyormuşum. Hangi adil yargılama Allah aşkına? Siyasi otoritenin elinde olan bir yargı adil yargılama yapabilir mi? Sıkıyönetim mahkemeleri adil yargılama yapabilir mi? Devlet Güvenlik Mahkemeleri, Özel Yetkili Mahkemeler adil yargılama yapabilir mi? Bana bir tane demokratik ülke gösterin özel yetkili mahkemesi olan. Yok böyle bir şey. Basılmamış kitabın imhasına karar alıyorsunuz. İnsaf hangi çağda yaşıyoruz. Kenan Evren bile bunu yapamadı. Nasıl bir demokrasi anlayışıdır bu. Onun için tabloları, duruşumuzu yeniden özden geçirmemiz lazım. Halka yakın, halkıyla kucaklaşan insana bizim gitmemiz lazım. Onunla beraber olmamız lazım'' diye konuştu.

''Demokrasicilik oynuyoruz''

Kılıçdaroğlu, 21. yüzyılın Türkiyesinde 97 gazetecinin hapiste olduğunu, buna demokrasi denemeyeceğini belirterek, siyasi iktidarın eleştiriye tahammül edemediğini savundu.

Eleştirinin, demokrasinin vazgeçilmez kuralı olduğunu, siyasetçinin eleştiriden ders alması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, eleştiriye tahammülü olmayanların demokrasi getiremeyeceğini söyledi.

Tutuklu milletvekillerinin durumuna da değinen Kılıçdaroğlu, hapisteki milletvekillerinin sadece yargıç takdiri ile tutuklu kaldıklarını ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, Anayasa'ya göre uluslararası anlaşmaların iç hukukun üzerinde olduğunu belirterek, Türkiye'nin imza attığı uluslararası anlaşmaların da tutuklu milletvekillerinin yemin ederek yasama görevlerine başlamalarını gerektirdiğini savundu.

''Milli irade nerede kaldı?'' diye soran Kılıçdaroğlu, ''Demek ki biz demokrasiyi sağlamış değiliz, demokrasicilik oynuyoruz. Böyle bir anlayış olamaz'' dedi.

Anayasa değişikliğinin gündemde olduğunu da hatırlatan Kılıçdaroğlu, anayasal düzenlemelerin yanı sıra alt hukuk normlarının da eş zamanlı olarak düzenlenmesinin önemine değindi. Kılıçdaroğlu, yüzde 10 seçim barajının Türkiye'nin demokrasi ayıbı olduğunu ve bu ayıbın düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Demokrasinin olmadığı yerde tarımın, emeklinin, işçinin, üniversitelinin sorunlarının çözülemeyeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, onun için her zaman ve her yerde herkesin demokrasi ve özgürlük taleplerini dile getirmesi gerektiğini söyledi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2012, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER