Kılıçdaroğlu'na fezlekeye kınama

Sosyalist Enternasyonal'in Kosta Rika'daki toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan fezlekenin kınandığı bildirildi.

Kılıçdaroğlu'na fezlekeye kınama

CHP'den yapılan açıklamada, dünyanın çeşitli ülkelerindeki 162 siyasi partiyi temsil eden Sosyalist Enternasyonal'in Kosta Rika'da toplandığı ve burada CHP Milletvekili Umut Oran'ın da hazır bulunduğu belirtildi.

Toplantıda ''Türkiye;de Yargı Bağımsızlığı ve İfade Özgürlüğü'' konulu bir bildirinin açıklandığı kaydedildi. Bildirideki değerlendirmelere yer verilen açıklamada şöyle denildi:

''Sosyalist Enternasyonal, Türk Hükümetini, ifade özgürlüğüne, yargı bağımsızlığına saygı göstermeye ve Türkiye;deki demokratik değerlerle insan haklarını korumaya davet eder. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklu durumdaki CHP milletvekilleri  Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'a yaptığı bir ziyaret sonrasında yaptığı açıklamaların ertesinde 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçlamasıyla parlamenter dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki fezlekeyi kınar.''

Anayasada 12 Eylül 2010 referandumuyla yapılan değişikliklere rağmen yargının daha bağımsız ve özgür olamadığı ileri sürülen bildiride, ''İfade özgürlüğü demokratik bir toplumun temel değerlerindendir ve bu özgürlüğe karşı herhangi bir müdahale dünyadaki sosyalistler, sosyal demokratlar ve ilerici güçler için kabul edilemez''denildi.

AA

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER