Menderes'in cenazesinde gözlerin aradığı iki isim!

Aydın Menderes'in önceki gün Ankara'da dün de İstanbul'da düzenlenen cenaze törenlerinde gözler, Adnan Menderes'in mirasıyla siyasette var olan iki ismi aradı.

Menderes'in cenazesinde gözlerin aradığı iki isim!

Ahmet Dönmez'in haberi
 
Yıllarca Demokrat Parti'nin mirası üzerine siyaset yapan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile eski DP lideri Hüsamettin Cindoruk, merhum Başbakan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'i, son yolculuğunda yalnız bıraktı. Demirel ve Cindoruk, ne Ankara'daki ne de İstanbul'daki cenaze törenlerine katıldı.

'Menderes'in emaneti', 'milletin yetimi' Aydın Menderes, dün Fatih Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı. Onu, 50 yıldır hasretini çektiği babasıyla vuslatına uğurlamaya CHP'nin halef selef genel başkanları dahil hemen herkes gelmişti. Fakat gözler özellikle iki kişiyi aradı: Süleyman Demirel ve Hüsamettin Cindoruk. Bu ikiliden Demirel, siyasi hayatının tamamını 'Menderes'in mirası' üzerine kurup onu sevenlerin oylarıyla defalarca iktidara geldi.

Cindoruk ise 'Menderes'in avukatı' payesiyle siyasi ikbal sağladı. Ta ki yakın zamanda gerçeğin öyle olmadığı ortaya çıkana kadar. Bu deşifreyi de yine Aydın Menderes yaptı. Merhum, aslında 'ömrünün son demlerini bu iki isme bayrak açarak tamamladı' desek yanlış olmaz. Özellikle Ergenekon operasyonları ve 12 Eylül referandumu süreçlerinde Demirel ve Cindoruk'a sert eleştiriler yöneltti. İkilinin, millet ve demokrasi için hayati öneme sahip bu süreçlerde 'karşı cenahta' yer almasını bir türlü içine sindiremedi. Verdiği muhtelif mülakatlarda, "Maskeleri düştü." dedi.

Kendince yine bir deşifrasyon yapıyordu. Demirel ve Cindoruk'un, 27 Mayıs sonrası toplum mühendislerince 'demokratlar arasına bir truva atı' olarak sokuldukları görüşünü dillendirdi. Zihniyet olarak aslında her ikisinin de CHP'li oldukları tezini işledi. Hal böyleyken belki bu iki ismin cenaze namazlarına katılmaması sürpriz değildi. Fakat nice küskünlüklerin son bulduğu nice cenaze namazlarına şahitlik etmiş Türkiye'de gözler yine de onları aradı. Demirel, evinden çıkmamayı tercih ederken Cindoruk, Ankara'daki cenaze töreni saatlerinde ilginç bir foruma başkanlık ediyordu. Buna belki 'ilginç' değil 'ironik' sıfatını yakıştırmak daha doğru olacak. Zira DP'nin eski liderinin başkanlık ettiği forum; yeni ve sivil bir anayasa yapılmasına karşı çıkılan, 'antidemokratik' nutukların atıldığı bir organizasyondu. Ev sahibi ise son dönem uygulamalarıyla yasakçılığın kalelerinden biri olduğunu bir kez daha ispat eden İstanbul Barosu'ydu. Başkan Cindoruk'un hemen solunda, Ergenekon sanıklarından Kemal Alemdaroğlu... Diğer katılımcılar arasında CHP milletvekilleri, İşçi Partililer, 28 Şubat sürecinin kudretli generalleri ve Ergenekon sanıklarının yakınları da vardı. Forumda, Aydınlık Gazetesi'nin dünkü nüshasında gururla dile getirdiği gibi; 'Yurttaşlar yeni anayasaya karşı çıkmaya çağrıldı'. Onlara göre yeni anayasa demek, 'karşı devrim' demekti. Hatırlanacağı gibi bu kavram, ilk olarak 27 Mayıs darbecileri tarafından DP iktidarına karşı kullanılmıştı.

Daha önceki bir panelde, "Bunların (AK Parti ve ona oy verenler) yeni bir anayasa yapma ihtimali tüylerimi diken diken ediyor." diyen Cindoruk, dün salondan büyük alkışlarla ayrılırken Menderes'in naaşı 'milletin' elleri üzerinde yükseliyordu.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2011, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER