Nevşehir'de Kırım Anıtı açıldı

Kırım Tatar Türklerinin öz vatanlarından kopartılarak sürgüne zorlanması ve bu sürgün esnasında hayatını kaybeden soydaşların anısına Nevşehir Belediyesi tarafından Şehitlik Parkı’nda yaptırılan Kırım Anıtı açıldı.

Nevşehir'de Kırım Anıtı açıldı

Törene, Kırım Tatar Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da katıldı.
        
Nevşehir Belediyesi mehter takımının çeşitli marşlar seslendirdiği Kırım Anıtı’nın açılışında saygı duruşu ve sonrasında da Türk ve Kırım Milli Marşları çalındı. Törende konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, havanın soğuk olmasına karşın ortamdaki kardeşliğin sıcaklığının kendilerini ısıttığını belirtti. Yıllardan beri yüreklerin toplu şekilde vurması ile bunu topun sindiremeyeceğinin dile getirildiğini belirten Ünver, buna en canlı örneği ise Kırım Tatar Türkleri’nin oluşturduğunu ifade etti. Ünver şöyle konuştu: “Yürekler toplu vurdukça topun sindiremeyeceğini yıllardır çeşitli vesilelerle ifade ederiz. Bunu görmek için Kırım’a bakmak yeterli. Bir milleti yok edebilmek için yeryüzünde ne kadar vahşet varsa hepsini ortaya koydular. Ama yürekler gümbür gümbür vurdukça ortaya koyulan vahşet karşısında vahşeti gerçekleştirenler Kırım Tatar Türkleri ile ilgili istedikleri gibi bir başarıyı getirmedi. Gelecekte sizinle ilgili oyunu oynamak isteyenlerin, sizin geçmişinize sizin birlik ve beraberliklerine bakarak kendilerine çeki düzen verdikleri görülür.”
        
Ünver, kendisine ulaşan bir bilgiyi de aktararak, törenin düzenlendiği saatlerde toplantı halinde bulunan Nevşehir Belediye Meclis toplantısında Kırım Tatar Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Nevşehir’in fahri hemşehrisi ilan edilmesinin kararlaştırıldığını, hayırlı olmasını diledi. Ünver, yapılan bu anıtın Kırım Türkleri ile olan kardeşliğin bir nişanesi olmasını ve geçmişle olan bağları kendilerine hatırlatmasını diledi.
        
Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş da, Kırım Türkleri’nin son 70-80 yıldan beri yaşadıkları olumsuzluğu dile getiren anıtın açılışı nedeniyle Kırım Tatar Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu ve diğer konukları Nevşehir’de görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.
        
Kırım Tatar Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yaptığı konuşmada, Kırım Hanlığı yıkıldıktan ve topraklarının Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından yüz binlerce Kırımlının öz topraklarını bırakarak dinlerini ve örf ve adetlerini korumak için Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına göç etmeye başladıklarını, tarihlerinin en önemli soykırımının ise 1947 yılında yaşandığını hatırlattı. Kırımoğlu, “18 Mayıs 1947 yılında,Kırım halkının yüzde 40'ı Orta Asya Sibirya’ya sürgün edildi. Yapılan araştırmalarımızla bu sürgün esnasında ve 2 yıl içerisinde halkımızın yüzde 40'ı öldü veya öldürüldü. Yıllarca, öz vatanımıza dönmek için kansız demokratik usulleri kullanıp mücadele verdik ve nihayet vatanımıza döndük. Kırım yine bizim toprağımız ve bayrağımız vardır. Biz vatanımıza döndükten sonra sürgünde öldürülen, ülkemiz için mücadele eden ancak vatanlarına dönmeyen gurbetteki ölen insanlarımız için çeşitli yerlerde böyle anıtlar yapıyoruz. Bu anıt intikam çağrısı değil, çünkü bizim ülkemizde cinayet işleyenler cehennemdedirler. Bu anıtın yapılmasında bizlere yardımcı olan Nevşehir Belediye Başkanımıza, Valimize ve diğer yöneticilere teşekkür ediyorum. Bu anıt öyle inanıyorum ki Kırım Tatar Türkleri ile Türkiye’deki kardeşlerimizin arasındaki ilişkileri daha da artıracaktır.” ifadelerini kullandı.
        
Anıtta bulunan Kırım Bayrağı, Kırım Tatar Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver tarafından göndere çekilerek, Kırım Milli Marşı söylendi. Törene katılanlar daha sonra anıtın önünde bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.
        
Kırım Anıtı’nın açılış töreninde AK Parti Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ademoğlu, daire müdürleri ile Türkiye’nin yanı sıra çeşitli ülkelerden gelen Kırım Tatar Türkleri ile vatandaşlar hazır bulundu.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2011, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER