'Örgüte sözüm var daha demokratik bir tüzük yapacağız'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu 362 imzalı olağanüstü tüzük kurultayı talebine, “İlk günden beri bu tüzüğün değişmesini isteyen benim. İmzaların gereğini yerine getireceğiz” diyerek yeşil ışık yaktı “Talep edilen değişikliklerin birçoğu zaten bizim hazırladığımız yeni tüzük taslağında yer alıyor” dedi

'Örgüte sözüm var daha demokratik bir tüzük yapacağız'

talebiyle topladıkları 362 imzalı talebin Genel Merkez’e tesliminin ardından dün MYK üyelerini topladı.

45 günlük süre dolmadan olağanüstü kurultayı toplayacağı sinyalini veren ve Genel Başkan olduğu günden bu yana tüzüğün değişmesini kendisinin istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Talep edilen değişikliklerin birçoğu zaten bizim hazırladığımız yeni tüzük taslağında yer alıyor. İmzaların gereğini yerine getireceğiz ve tüzüğümüzü daha demokratik bir hale getireceğiz. Teşkilatlarımızın görüşü alınarak hazırladığımız yeni tüzükle parti içi demokrasiyi tabana yayacağız. Partiyi gençlere ve kadınlara açacağız. Örgüte verdiğimdemokratik tüzük sözünü yerine getireceğiz.”

MYK muhaliflerin seçimli olağanüstü kurultay için gerekli olan yüzde elli bir imza sayısının yüzde yirmiye indirilmesi talebi ile MYK üyelerinin PM tarafından gizli oyla seçilmesini öngören değişiklik teklifini uygun bulmadı, diğer taleplerin ise parti taslağında yer aldığı değerlendirmesi yapıldı.

DELEGELERDE KADIN KOTASI
Kılıçdaroğlu’nun muhalefetin talebine “hodri meydan” diyeceği değişikliklerden bazıları şöyle:
- Genel başkan adaylığı için delegelerin yüzde 10’unun imzası yeterli olacak.
- Parti Meclisi üye sayısı 80’den 40’a inecek.
- Genel başkan dahil tüm yöneticilerde ’nin vekii çıkaramadığı Diyarbakır (19), Erzurum (8), Bitlis (5), Karabük (5), Kars (3), Kastamonu’da (5) delegelerin tamamına yakınının imza verdikleri tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2012, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER