Özdağ: Türkiye'de etnik çatışma yok

'Terör alt komisyonu'na konuşan Prof. Dr. Ümit Özdağ, bir çok ülkede halen etnik çatışma yaşandığını ifade ederek, ''Türkiye'deki henüz, etnik çatışma denilebilecek ölçülere varmış değil." dedi.

Özdağ: Türkiye'de etnik çatışma yok

Prof. Dr. Ümit Özdağ, bir çok ülkede halen etnik çatışma yaşandığını ifade ederek, ''Türkiye'deki henüz, etnik çatışma denilebilecek ölçülere varmış değil. Çünkü çatışma hala devletle bir örgüt arasında gerçekleşiyor ama böyle devam ederse, Anadolu'nun sağduyusu hakim olmaya devam eder mi şüphelerim var. Onun için en kısa zamanda sonuca ulaşmak gerekiyor'' dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan, ''terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesine'' yönelik alt komisyon, AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı başkanlığındaki bugünkü toplantısında, Ümit Özdağ'ı dinledi.

Özdağ, Türkiye'de 17 bin faili meçhul cinayet olduğunun söylendiğini ifade etti. Bu rakamın çok yüksek olduğunu belirten Özdağ, ''Eğer bu rakam gerçekse, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının kapısına, görevlerini yapmadıkları gerekçesiyle kilit vurabiliriz'' dedi.

Faili meçhul cinayetler hakkında bir kitap yazdığını ifade eden Özdağ, Türkiye'de cesedi bulunan ancak herhangi bir örgütle ilişkilendirilemeyen 568 faili meçhul cinayet olduğunu, herhangi bir örgüt tarafından gerçekleştirildiği bilinen bin 839 cinayet olduğunu kaydetti. Özdağ, ''1839 faili meçhul cinayetin 8'i İlim ve Menzil Grubu, 1'i İBDA-C, 2'si İslami Cihat Örgütü, 1'i İslami Hareket örgütü, 46'sı DEV-SOL, 33'ü DHKP-C, 52'si Hizbullah, bin 535'i PKK, 75'i TİKKO, 10'u TİKP ve 59'u radikal islami grup tarafından gerçekleştirilmiş'' iddiasında bulundu.

Özdağ, bunların dışında 795 kayıp, 272 de polis veya jandarma gözetiminde kayıp olduğunu belirterek, ''Ben bunların cinayet olduğunu düşünüyorum ve bundan devlet sorumludur. Meseleyi bir politik ajitasyondan çıkarıp hukuk meselesi haline getirmemez gerekir'' dedi.

-''17 bin rakamı büyük bir yalan''-

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın, PKK'nın faili meçhul cinayetleri devlet yapıyormuş gibi gösterme gayreti içinde olduğunu söylemesi üzerine, Özdağ, PKK'nın, 17 bin faili meçhul cinayet rakamını devleti zan altında bırakmak için kullandığını bildirdi. Ümit Özdağ, ''Adalet Bakanı çıkıp, '17 bin rakamı büyük bir yalan' diyerek, var olan dosyaları açıklamalı, İçişleri Bakanı da bunu teyit etmeli ve biz de gerçek rakamı bilebiliriz böylece'' dedi.

Ümit Özdağ, ''Biz, etnik sorunun ortaya çıkarttığı terör zemininde dünyada tek başımıza değiliz. Dünyanın bir çok ülkesinde halen bir etnik çatışma yaşanıyor. Türkiye'deki henüz, Allah'a şükür etnik çatışma denilebilecek ölçülere varmış değil. Çünkü çatışma hala devletle bir örgüt arasında gerçekleşiyor ama böyle devam ederse, Anadolu'nun sağduyusu hakim olmaya devam eder mi şüphelerim var. Onun için en kısa zamanda sonuca ulaşmak gerekiyor'' diye konuştu.

Ümit Özdağ, İstiklal Savaşında, İsmet Paşa Batı cephesi komutanı iken, çetecilerin köyleri bastığını ve Yunanlılarla işbirliği yaptığını düşündükleri kişileri astığını ifade ederek, ''İsmet Paşa bunun üzerine, asılanların sayısını alıyor ve yargılanarak asılma yapılmasını istiyor. O zaman gösterilen hassasiyetin, terörle mücadelede şimdi de gösterilmesi gerekiyor. Kimse kendisini hem asker ve polis aynı zamanda da savcı, hakim ve cellat olarak göremez. Terörle mücadelenin hukuk kapsamında yürütülmesi gerekiyor'' sözlerini kullandı.

6 dakikada bir cinayetin işlendiği ABD'de 1985-2008 yılları arasında 185 bin faili meçhul cinayet olduğunu belirten Özdağ, Türkiye ile diğer ülkelerin bu konuda kıyaslanması gerektiğini kaydetti.

-Eronat ile Kürkçü tartıştı-

AK Parti'li Eronat'ın konuşmasında, BDP'li milletvekillerini suçlamasına BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün tepki göstermesi tartışmaya neden oldu.

2006'da Diyarbakır'da patlatılan bombanın failinin 2009'da yakalandığını ifade eden Eronat, ''Örgüt, bunu 'devlet yaptı' dedi ve patlamanın olduğu yere anıt dikildi. Onlara yakın belediye başkanları ve onların vekilleri, her sene oraya gidip anma töreni düzenleyerek örgüt propagandası yaptı'' dedi.

Eronat, Zazaların Kürtler tarafından baskı altında olduğunu ileri sürdü.

Bunun üzerine Kürkçü, faili meçhul cinayetlerin PKK ya da devlet, kim tarafından yapılmışsa ortaya çıkartılması gerektiğini söyledi.

Eronat'ın bir partiyi suçlayıcı biçimde konuşmaması gerektiğini kaydeden Kürkçü, ''BDP ve PKK arasında aidiyet kurmaya çalışıyor. Ben de kendisi ve partisi hakkında konuşabilirim. Daha önce de bunu yaptınız, bir kere daha yaparsanız sizinle aynı masada oturup oturmayacağımdan emin değilim'' dedi.

Eronat'ın ''Ben yaşadıklarımı anlatıyorum'' sözlerine Kürkçü, ''Size sorarlarsa anlatırsınız'' yanıtını verdi. Ertuğrul Kürkçü, ''Merak edenler olabilir, size mi danışacağım'' diyen Eronat'a yönelik, ''Birbirimize danışmakta fayda var'' dedi.

-''Onlar ayrılmak istemiyor, artık biz ayrılmak istiyoruz''-

Prof. Dr. Özdağ, bir ilde terörle ilgili bir toplantıya davet edildiğini belirterek, bu toplantıda ilin önde gelen zengin bir işadamının, ''Bırak hocam Allah aşkına, onlar ayrılmak istemiyor, artık biz ayrılmak istiyoruz'' dediğini söyledi. Özdağ, şöyle konuştu:

''Bunu şaşırtıcı görmemek lazım. PKK yıllardır bir yıpratma yarattı. Sovyetler Birliği, imparatorluğu taşıyan Rusların yorulmuş olması ve 'artık biz taşımak istemiyoruz' demelerinden dolayı dağıldı. PKK da terör eylemleriyle Türk ordusunu yenemeyeceğini biliyor ama PKK terörünün hedefi iradeyi kırmaktır. Buna 'bitirme, tüketme savaşı' deniliyor. Tüketme sonucunda 'yeter artık ne olacaksa olsun. 3 tane vilayeti versek ne olacak?' diye bir kamuoyunun oluşmasını amaçlıyor. Bu henüz oluşmadı ama 10 yıl sonra ne olur? Bu konuyu düşünmemiz gerekiyor. Şehit olan her 100 kişiden 22,3'ü Kürt ya da Zaza.''

Özdağ, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden, PKK'nın yaptığı toplu katliamların listesini istediğini belirterek, ''Emniyet Genel Müdürlüğünden daire başkan yardımcısı geldi, jandarma da bilgilerini yollamıştı. Bana, 'biz de bu kayıtlar yok' dedi. İnanılır gibi değil. Devlet içerisinde böyle bir kopukluk var'' diye konuştu.

Terörle mücadelede bugüne kadar harcanan paranın 300 milyar dolar olduğunun söylendiğini ifade eden Özdağ, Türkiye'nin harcayacak bu kadar parasının hiç bir zaman olmadığını, 1984-2005 yılları arasında harcanan paranın 75 milyar dolar olduğunu savundu.

-''Acıtsa da rahatsız etse de ortaya çıksın''-

AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, devlet içinde, devlet için hareket ettiğini söyleyenlerin ittihak terakkiden beri olduğunu ifade ederek, ''Yunan tarihinde, Yunanlılarla Türkler arasında geçen bir Ege Savaşı yok ama bizim tarihimizin en önemli savaşı ege savaşıdır. Oradaki bütün şehitliklerin temsili olduğunu gördüm. 1991-1996 arasında faili meçhul cinayetler var. 1997'de aczimendiler, hizbullah çıktı. Peki bunlar şimdi nerede? Niye şimdi faili meçhul cinayetler olmuyor?'' diye sordu.

Özdağ, AK Parti'li Şener'in Yunan Savaşı ile ilgili tespitinin tamamen yanlış olduğunu belirterek, savaşa ilişkin belgeleri gösterebileceğini söyledi.

Bunun üzerine Şener, ''Bakalım tarih kimi haklı çıkaracak. Bazı gerçeklerin, acıtsa da rahatsız etse de ortaya çıkmasını istiyoruz'' dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2011, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER