Sınırda 5 kilometre 'uçuşa yasak' bölge

Suriye'de sivillere yönelik korumayı genişletmeyi hedefleyen plan, ilk etapta Halep'in kuzeyinde, Türkiye sınırında beş kilometrelik uçuşa yasak bölge oluşturulmasını öngörüyor.

Sınırda 5 kilometre 'uçuşa yasak' bölge

SABAH, muhaliflerin gündeme getirdiği Suriye planının ayrıntılarına ulaştı. Suriyeli muhalifler-Arap ligi ve Türkiye arasında görüşülen, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yönelik plan, ilk etapta Halep'in kuzeyinde, Türkiye sınırında 5 kilometrelik uçuşa yasak bölge oluşturulmasını öngörüyor. Suriyeli muhaliflerin Ankara-Kahire temasları sonucunda ilettiği talebe göre yasağı Birleşmiş Milletler (BM) koyacak, Türkiye uygulayacak, Arap Ligi de destekleyecek. Süreç içinde NATO'nun kesinlikle bir müdahalesi olmayacak. Plan, Suriye içerisindeki Esad karşıtı halkanın aşama aşama genişlemesini ve Suriye ordusunda bölünmenin de böylece güçlenmesini öngörüyor. İşte o planın ayrıntıları:

ŞAM'A 500 GÖZLEMCİ: Arap Ligi ve aralarında BM personelinin de bulunduğu gözlemciler Suriye'ye gidecek. Sayıları 500'ü bulması beklenen gözlemcilerin raporu Esad'a yönelik baskının ilk halkası olacak. Bu pazarlık dün Rabat'ta devam etti.

ARAP LİGİ DEVREDE OLACAK: Arap Ligi, BM'den sivillerin korunması için "uçuşa yasak bölge" kararın çıkartılmasını isteyecek: Burada en büyük sorun Rusya ve Çin'i ikna etmekte yaşanacak. Ancak ölümlerin gün be gün devam etmesi karşısında Rusya'nın daha fazla direnmesinin zor olacağı belirtilirken, Moskova'yı ikna etmek için Libya'da olduğu gibi bir askeri operasyon düzenlenmeyecek ve emrivaki yapılmayacak.

HALEP'E ABLUKA: Uçuşa yasak bölge, Halep'in kuzeyinde, Türkiye'nin denetiminde ilan edilecek: İlk etapta 5 kilometrelik bu tampon bölgenin zamanla büyümesi ve genişlemesi bekleniyor.

TÜRKİYE YASAĞI UYGULAYACAK: Türkiye uçuş yasağını uygulayacak, Arap Ligi, ABD ve AB destek verecek. Bu yasak, Suriye ordusundaki muhaliflerin ağır silahlarla ve aileleriyle kaçışlarına da imkân sağlayacak. Çünkü Esad, tanklarla kaçmaya çalışan ordu mensuplarına havadan da operasyon düzenliyordu.

TAMPON BÖLGE GENİŞLEYECEK: Uzun zaman alacak ve oldukça zorlu geçecek bu süreçte, Suriye ordusu zayıflayacak ve yavaş yavaş bölünecek. Tampon bölge genişleyecek ve bu bölgeden ters saldırılar başlayacak. Bölgenin zamanla Halep'i kapsaması ve Libya'da muhaliflerin simgesi olan Bingazi gibi Halep'in de mücadelenin simgesi haline gelmesi bekleniyor.

Ankara'nın üç şartı

Suriyeli muhaliflerin Türkiye'de örgütlenmesine, "Önce kendi aranızda birlik olun" diyerek izin veren Ankara, uçuşa yasak bölgenin Türkiye'nin desteğiyle uygulanması talebine karşılık şartlarını da ortaya koydu. Bu şartları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz hafta kabul ettiği Suriye Ulusal Konseyi'nin 8 üyesine de iletti. Türkiye'nin şartları şöyle:

Uçuşa yasak bölge için BM'den karar çıkacak ve uluslararası meşruiyet sağlanacak.

Arap Ligi, Türkiye'nin tutumunu sonuna kadar destekleyecek ve öncülük yapacak.

AB ve ABD bu süreçte garantör olacak ve destek verecek.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2011, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER