Tanrıkulu: Dink kararından AK Parti sorumlu

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Sezgin Tanrıkulu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada verilen karardan AK Parti'yi sorumlu tuttu.

Tanrıkulu: Dink kararından AK Parti sorumlu
İLİŞKİLİ HABERLER

 CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada verilen kararı değerlendirirken, ''Adalet ve Kalkınma Partisi, bu kararın ve bu vicdani yükün altında kalacaktır. Bu kararın, bugün bu şekilde sonuçlanmasında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de birinci derece sorumluluğu vardır'' dedi.

Tanrıkulu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına yönelik TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Tanrıkulu, Türkiye'nin vicdanında ve yakın tarihinde önemli bir kara leke olarak nitelediği Dink davasının sonuçlandığını söyledi.

Bu davayı, başlangıcından bu yana izlediğini, milletvekili olmadan önce müdahil vekil olarak da duruşmalara katıldığını, yargılama sürecini çok yakından bildiğini dile getiren Tanrıkulu, ''Yeni ve eski derin devlet, bu cinayetin arkasındaki karanlık güçlerin aydınlatılmaması noktasında tam bir işbirliği içinde çalışmışlardır, bu soruşturma boyunca. Bu cinayetin tasarlanmasından gerçekleşmesine, gerçekleşmesinden bugün ilk aşamasının sonuçlanmasına kadar AK Parti iktidarı döneminde olmuştur'' dedi.

Tanrıkulu, ''cinayetin aydınlatılmamasında, yargının vicdanları tatmin etmeyen karar vermesinde yargı kadar, AK Parti'nin de birinci derece sorumluluğunun bulunduğunu'' iddia ederek, şu görüşleri savundu:

''Adalet ve Kalkınma Partisi, bu kararın ve bu vicdani yükün altında kalacaktır. Bunun sorumluluğunu tarih boyunca taşıyacaktır. Zira gerçekten yargı süreci içinde ve dışında bu cinayet şebekesinin aydınlatılmaması noktasında elinden ne geliyorsa yapmıştır. Etkili ve idari soruşturma yapmamıştır, adli soruşturmanın yürütülmesi noktasında yargıya gerekli desteği vermemiştir. Bu kararın, bugün bu şekilde sonuçlanmasında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de birinci derece sorumluluğu vardır. Bu cinayet, herkes tarafından bilindiği üzere Trabzon'da bir araya gelmiş, üç-dört gencin bir şekilde karar verip, gerçekleştirdikleri cinayet değildir.''

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2012, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER