Tarhan: İktidar emeklilere şaşı bakıyor

-Emeklilere sorunları konusunda destek sözü veren CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Emekliye karşı bakışı en olumsuz bir iktidar partisiyle karşı karşıyayız." dedi.

Tarhan: İktidar emeklilere şaşı bakıyor

 Emeklilere sorunları konusunda destek sözü veren CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Emekliye karşı bakışı en olumsuz bir iktidar partisiyle karşı karşıyayız. Pek çok konuda emeklilere şaşı bir bakış açısıyla karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, TBMM’de, Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ve beraberindeki heyeti kabul etti. İntibak Yasası’na yönelik imza kampanyası düzenlediklerini belirten Beysülen, yaklaşık 60 bin civarında imzayı CHP Grup Başkanvekili Tarhan’a verdi.

Türkiye’de 9.5 milyon emeklinin yaşadığını belirten Beysülen, emeklilerin birçok sorunu olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Hükümetin yapmak istediği düzenleme bir İntibak Yasası düzenlemesinden ziyade SSK emeklisinin yararlanacağı basit bir iç düzenleme demek daha doğru olur. Banka promosyonları emeklilere verilmiyor. Bankalar emekli maaşlarından muazzam bir kazanç elde ediyorlar.”

-"ŞAŞI BAKIŞ AÇISI"-

Hükümetin emeklilere yönelik politikasını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da, “Emekliye karşı bakışı en olumsuz bir iktidar partisiyle karşı karşıyayız. Pek çok konuda emeklilere şaşı bir bakış açısıyla karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. İntibak Tasarı’nda köklü bir çözüm önerisi olmadığını görüyoruz. 2000’den önceki emeklilerin önceki emeklilerin payının verilmesine ilişkin bir çözüm önerilmiş, bunu eksik buluyoruz.

Gerek komisyonlarda gerek Genel Kurul’da emeklilerin çorap söküğüne dönmüş bu sorunların çözümü için gerek prim ödenmesinde gerek katkı payı gerek promosyona ilişkin olarak tüm katkıyı sunacağımızı iletmek istiyoruz” dedi.

-CHP, ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEK-

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin’de, Emekli Sandığı Kanuna tabi olarak çalışırken memuriyeti beğenmeyip esnaf olan ya da herhangi bir işverenin yanına SSK’lı olarak girenlerin emekliliklerini hak ettiklerinde yasanın öngördüğü emekli ikramiyesini talepleri halinde bu ikramiyelerini önceleri alamadıklarını, daha sonra Danıştay’dan bir karar çıktığını belirterek, “Yargı kararıyla haklarını almaya başlamışlardı ki AKP bunun önüne bir başka düzenlemeyle geçmek istedi” dedi.

Konunun Anayasa Mahkemesinde görüşüldüğünü belirten Çetin, “Tekrar yeni bir düzenlemeyle üstelikte geçtiğimiz hafta kamuoyunda çok tartışılan emekli milletvekilleri maaş artısına neden olan 112 sıra sayılı Kanun içinde görüşülen bir düzenlemeyle birinci maddede de emeklilerin yani yurttaşların yargı kararıyla almış oldukları bir hakkı adına kanun dedikleri bir metinle AKP yeniden emeklilerin elinden aldı. Elbette böyle bir haksızlığa boyun eğmeyiz, bunu mutlak suretle Anayasa Mahkemesine götüreceğimiz konular” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yaptığı en iyi şeyin “emeklileri ve çalışanları uyutma politikası” olduğunu savunan Çetin, “Yoksullukta eşitlemeyi İntibak Yasası zannediyor bakan.

Öyle anlaşılıyor ki ya Bakan, İntibak Yasasının özünü tam kavrayamamış ya da emeklileri özür dilerek söylüyorum enayi yerine koyarak ben bunları nasıl olsa kandırırım mantığıyla yaklaşım içerisinde” dedi.

ANKA

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2012, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER