Times: Türkiye AB'nin enkazını seyrediyor

İngiliz Sunday Times gazetesi, bölgesel bir güç haline gelen Türkiye’nin, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden uzaklaşmakta olduğunu savundu.

Times: Türkiye AB'nin enkazını seyrediyor

Gazetenin deneyimli isimlerinden Matthew Campbell imzalı haberde, yakın zamana kadar AB’ye üye olmaya bir hayli istekli olan Türkiye’nin, bölgesinde yükselen bir güç olarak AB’ye üye olma isteğinin her geçen gün daha da azaldığı iddia edildi. Haberde, Türkiye’nin birliğe üyeliğinin İngiltere tarafından desteklenmesine rağmen, Fransa’nın, Müslüman yoğunluklu 79 milyon nüfusuyla Türkiye’yi çok büyük ve fakir bulması sebebiyle üyeliğe destek vermediği kaydedildi.

Gazete, Çin’le yarışan büyüme oranları ve cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ten bu yana en güçlü lideriyle Türkiye’nin, güvenli bir limandan, ‘Avrupa gemisi’nin enkazını gözlemlediğini ve bu gemiye binip binmemeyi düşündüğü yorumunda bulunuyor.

"Türkiye'nin Avrupa'yı aşağı çekmesi bir tarafa, İstanbul'da, ülke ekonomisine Avrupa'daki sıkıntılar bulaşır mı, endişesi hakim." tespitine yer verilen haberde, ülkedeki birçok kişinin Türkiye’nin AB’ye muhtaç olmasından daha çok, AB’nin Türkiye’ye muhtaç olduğunu düşündüğü kaydediliyor.

Times’ın, İngiltere’nin Lizbon Anlaşması’ndaki değişiklikleri veto ederek AB ile ipleri kopma noktasına getirmesinin ardından böyle bir habere yer vermesi dikkat çekiyor.

CİHAN

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2011, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER