Tuncel: Tüm Türkiye yas ilan etmeli

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Irak sınırındaki hava operasyonuna ilişkin hükümetten açıklama beklediklerini ve sadece BDP'nin değil, tüm Türkiye'nin yas ilan etmesi gerektiğini söyledi.

Tuncel: Tüm Türkiye yas ilan etmeli

İstanbul'da KCK'ya yönelik yürütülen soruşturmada, geçtiğimiz günlerde tutuklanan çoğu gazeteci 35 şüphelinin tutukluluğuna itiraz edildi. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen şüphelilerin avukatları ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Mardin Milletvekili Erol Dora ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, tutuklanan şüphelilerin serbest bırakılması için itiraz etti.

Yapılan basın açıklamalarının ardından soruşturma kapsamında tutuklanan 35 şüpheliden 34'ü hakkında mahkemeye itiraz dilekçeleri sunuldu. Burada bir açıklama yapan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Irak sınırındaki hava operasyonuna ilişkin hükümetten açıklama beklediklerini ifade etti. Eş başkanlarının bölgede olduğunu ifade eden Tuncel, sadece BDP'nin değil tüm Türkiye'nin yas ilan etmesi gerektiğini belirtti. KCK soruşturması kapsamında tutuklanan şüphelilerin siyasi soykırım operasyonunun bir parçası olduklarını iddia eden Tuncel, "Bu ülkede Kürt sorunu çözülmedikçe de ne yazık ki askeri operasyonlar, hem de siyasi operasyonlar devam edeceğe benziyor" dedi.

Şırnak'ın Uludere ilçesindeki olayla ilgili Genelkurmay'ın açıklamasına da tepki gösteren Tuncel, "Ben sadece BDP'nin değil, Türkiye'nin yas ilan etmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz konunun araştırılması ve gerçeklerin ortaya çıkartılması konusunda her türlü çabayı göstereceğiz. Hükümetten bir açıklama bekliyoruz" diye konuştu.

İHA

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER