Türker: Engelliler yaşamımızın bir parçası

DSP Genel Başkanı Masum Türker, engellilerin yaşamın bir parçası olduğuna dikkat çekerek, onların karşılaştığı sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

Türker: Engelliler yaşamımızın bir parçası

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Türker, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, engellilerin karşılaştıkları sorunların çözülüp çözülmediğine ilişkin muhasebe yapmak bakımından büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Engellilerin topluma kazandırılması, yaşadığı sorunların çözülmesi ve onların enerjilerinden de ülke için yararlanılması herkesin görevi olduğunu dile getiren Türker, "Engellilere ayrımcılık yapılması değil, özenli davranılması ve onların özgüvenlerinin desteklenmesi için herkesin katkıda bulunması gereklidir. Ancak hepimize düşen bu görev konusunda asıl sorumlu olan yine de devlettir ve devlet, koruma kollama görevi çerçevesinde engellilerin yaşam standartlarını yükseltme konusunda çağın gereklerinden de yararlanarak üzerine düşeni yapmalıdır. Engelliler konusunda partiler üstü bir yaklaşımla hareket edilmeli, sosyal sorumluluk projeleri ile vatandaşların işbirliği, yardımlaşma duyguları iyi değerlendirilmelidir." dedi.

Engellilerin sosyal yaşama karışabilmesi, bir işte çalışabilmesi, yaşamını idame ettirmesi, alanında başarılara imza atabilmesi, Türkiye'ye ileriye taşıyacağını ifade eden Türker, "Toplumda kabul gören engelli vatandaşlarımız aldıkları eğitimle, çalıştıkları işlerde elde ettikleri başarılarla ülkemize değer katacak, bu değerden de hak ettiği payı alacaktır. Engellilerin aileleri ve toplumun bu konuda eğitilmesi, engellilere ‘acımak’tan vazgeçilmesi ve onların yaşamın bir parçası olarak görülmesi gerekmektedir. Çünkü engelliler yaşamımızın bir parçasıdır. Ülkemiz engellilerine sahip çıkarken, önlenebilir engellilik konusunda da gerekeni yapmalıdır. Bunun için akraba evliliklerine son verilmeli, aileler mutlaka sağlık kontrollerini çok sıkı bir şekilde yaptırmalıdır. Engelli sayısının artmasında önemli etkenlerden biri olan trafik kazaları ve iş kazalarının önlenmesi konusunda da daha kalıcı tedbirler alınmalı, vatandaşlar bu konularda daha etkili bir şekilde bilinçlendirilmelidir." diye konuştu.

CİHAN

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2011, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER