Türkiye'den Şam'a: Katliama göz yumamayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Suriye'de Türk hacılarını taşıyan otobüse yapılan saldırı konusunda Şam'a çok sert bir mesaj verdi: "Türkiye'ye bir mesaj vermeye kalkmayın!"

Türkiye'den Şam'a: Katliama göz yumamayız

Çelik, "Hiçkimse Türk vatandaşlarına dokunarak, Türk vatandaşlarını taciz ederek, Türkiye'ye bir mesaj vermeye kalkmasın" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yatırım bankası Goldman Sachs tarafından düzenlenen "Türkiye Yatırımcı Konferansı: 2023'e giden yol" başlıklı toplantıya katılan Çelik, AA'nın sorularını yanıtladı.

Suriye ve benzer konularda, halkın demokrasi taleplerinin rejimleri şekillendirmesi gerektiğini düşündüklerini söyleyen Çelik, "Rejimler, halkın demokrasi taleplerine direnerek ayakta kalamazlar, meşru olamazlar. Halkın demokrasi taleplerini şekillendirmediği rejimler, bu yüzyılda yeri olmayan rejimlerdir" dedi.

En kanlı direnişlerden bir tanesini Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın gerçekleştirdiğini, Esad'ın kendi halkını katlettiğini ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kendi halkının demokrasi ve özgürlük taleplerini katlediyor. Türkiye buna göz yumamaz. Bu, bölgede Türkiye'nin bir savaş arayışı değildir. Türkiye burada masum sivillerin öldürülmesine karşı tedbirler ne ise, önce yaptırımlar olarak, daha sonra başka tedbirler olarak düşünecektir."

-"Kılıçla gelen, kılıçla gider"-

Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Esad'a yaptığı sandığa gitmesi çağrısının hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

"Eğer Beşşar Esad Sayın Başbakanımızın özellikle son bir yıldır kendisine dönük tavsiyelerini dinleseydi, bugün hem halkı daha iyi bir noktada olurdu, hem kendisi daha iyi bir noktada olurdu. Suriye de demokratikleşme yolunda sağlam adımlarla ilerleyen, geleceğe dönük güven ve ümit veren bir ülke olurdu. Beşşar Esad son bir yıldır Başbakanımızın bu yoğun çabalarına, çok partili bir hayata geçmesi, halkın demokratik taleplerinin sandığa yansıyacağı bir seçim düzenine geçmesi yönündeki tavsiyelerini dikkate almadığı için bugün bu noktadır."

Esad'ın iktidardan çekilmesi gerektiğini, seçimlere ve çok partili hayata izin vermesi gerektiğini belirten Ömer Çelik, "Ama kan dökerse, Arapların bir atasözü vardır 'kılıçla gelen, kılıçla gider'" dedi.

-"İnsanımızı korumaya muktedir bir devletiz"-

Suriye'de Türk hac kafilesine yönelik saldırı konusunda ise Çelik, Türkiye'nin Libya'daki Türk vatandaşlarını tahliye ederken, son yüzyılın en büyük deniz operasyonlarından birini yaptığını anımsattı.

Çelik, "Ordumuz güçlüdür, deniz kuvvetlerimiz, hava kuvvetlerimiz, kara kuvvetlerimiz hükümetin emrinde her türlü talimatı yerine getirmeye hazırlıklıdır. Hiç kimse Türk vatandaşlarına dokunarak, Türk vatandaşlarını taciz ederek, Türkiye'ye bir mesaj vermeye kalkmasın. Dünyanın neresinde bir Türk vatandaşı olursa, insanımız olursa, onları korumaya muktedir bir devletiz biz" diye konuştu.

-Goldman Sachs toplantısı-

Türkiye'nin tüm dünya açısından ilgi çekici bir noktada olduğunu ifade eden Çelik, Akdeniz'in güneyinde ciddi demokrasi krizleri olduğunu, kuzeyde AB ülkelerinde ise ciddi bir ekonomik kriz olduğunu kaydetti. Çelik, "Dolayısıyla Türkiye demokrasi bakımından Akdeniz'in güneyine, ekonomisinin gücü bakımından da Akdeniz'in kuzeyindeki AB ülkelerine ilham kaynağı olan, onların ilgiyle izlediği bir ülke" dedi.

Toplantıya katılan yatırımcıların Türkiye'yi çok boyutlu olarak tanımak istediğini kaydeden Çelik, şöyle konuştu:

"Sadece ekonomik veriler bir ülkeye yatırım yapılması için yetmiyor. Uluslararası yatırımcıların aradığı başka şeyler var. Örneğin demokrasinizin durumu, dış politikanız, komşularla ilişkilerinizin, AB ile ilişkileriniz çok önemli."

-"Sıfır sorun stratejisi hala işleyen bir stratejidir"-

Türkiye'nin dış politikasının çok boyutlu olmasını bazı ülkelerin "Batı'dan kopuş" olarak sunduklarını kaydeden Çelik, toplantıda bu konunun açıklıkla konuşulduğunu ifade etti. Çelik toplantıda, Türkiye'nin komşularıyla yeni ilişkilerinin, AB tam üyelik stratejisinin alternatifi olmadığının vurgulandığını kaydetti.

Çelik, Türkiye'deki demokrasinin varlığının yatırımcılar için büyük güven kaynağı olduğunu belirterek, demokrasinin ekonominin gizli enerjisi olduğunu söyledi.

Toplantıda Türkiye'nin "komşularla sıfır sorun politikasının" da gündeme geldiğini kaydeden Çelik, "Türkiye'nin pozisyonunda değişiklik yok. Türkiye'nin dostları var ve potansiyel dostları var" diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Türkiye'nin sıfır sorun stratejisinin doğru, yerinde ve hala işleyen bir strateji olduğunu vurgulayarak, "Bununla çatışanlar, diktatörlük rejimleridir" dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2011, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER