'Tutuklu vekilleri neden ziyaret etmediniz?'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e yazılı önergesi veren CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Tutuklu olan milletvekillerini ayrım yapmadan bugüne kadar neden cezaevinde ziyaret etmediniz?" diye sordu.

'Tutuklu vekilleri neden ziyaret etmediniz?'

Ankara - TBMM Başkanı Çiçek'in İçtüzük 100. maddesi kapsamında sorusunu yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen Kart, "12 Haziran 2011 Milletvekili seçimlerinde seçilen 8 Milletvekili halen muhtelif cezaevlerinde tutuklu durumdadırlar. Sağlık durumları son derece kötüdür. Açlık grevi içinde olanlar vardır" diyerek şöyle devam etti:

"Milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin sebepleri iş bu önergede ayrıca tartışmaya ve değerlendirmeye gerek görmüyoruz. Hükümetin yaratmış olduğu 'Korku ve baskı ikliminin' ve devamında da 'Bağımlı Yargı ilişkisinin' bu süreçte temel etken olduğu kanısındayız. Ortada olan gerçek şudur; Milletvekilleri görüş ve düşüncelerinden dolayı yargılanmaktadırlar. Kürsü sorumsuzluğu ve Milli İrade kavramıyla bağdaşmayan bir hal söz konusudur.

Bu süreç CHP, MHP, BDP Milletvekilleri tarafından sürekli olarak dile getirilmektedir. Ancak, Milletvekillerinin tutuklu olarak yargılanmasından Kurumsal anlamda rahatsız olması gereken TBMM Başkanlığının ise bugüne kadar hiçbir ciddi ve somut refleks ve tavrın içinde olmadığı görülmektedir. Meclis Başkanının Halkın iradesine ve demokrasiye sahip çıkmak anlamında, tutuklu olan tüm Milletvekillerini kucaklayacak ve sahip çıkacak bir şekilde tavır içinde olması gerekirken; soyut ve şekli söylemlerle bu süreci geçiştirdiği görülmektedir."

TBMM Başkanı Çiçek'e "Milli İradenin Temsilcisi" olduğunu hatırlatan Kart, "TBMM Başkanı artık konjonktürel yaklaşımlar yerine, demokrasi adına ve toplumsal barışımız adına harekete geçmelidir" dedi. Kart son olarak, "Tutuklu olan Milletvekillerini ayrım yapmadan bugüne kadar neden cezaevinde ziyaret etmediniz? Bu sorumluluk ve yükümlülüğünüzü bir an evvel telafi etmek için bundan böyle girişimde buluşacak mısınız?" diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2012, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER