Vali: Kahraman bildiklerimiz hain çıktı

Türkiye'nin son 10 yılında yaşananlara dikkat çekerek Mardin Valisi Turhan Ayvaz, "Bir zamanlar kahraman olarak bildiklerimiz hain olduğunu yeni yeni öğreniyoruz" dedi ve ekledi:

Vali: Kahraman bildiklerimiz hain çıktı

Mardin'de düzenlenen Yatırımcı Buluşmaları toplantısına katılan Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Türkiye'nin son 10 yılında yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, "Bir zamanlar kahraman olarak bildiklerimiz aslında hain olduğunu yeni yeni öğreniyoruz" dedi.

GAP İdaresi, Mardin Valiliği ve Dicle Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilen "Yatırımcı Buluşmaları Toplantısı" Mardin'de başladı. Türkiye'nin dört bir yanından katılan ünlü marka firmaları Mardin'de yatırım yapmak için Mardin'li iş adamları ile bir araya geldi. Hilton Garden Inn Oteli'nde düzenlenen Yatırımcı Buluşmaları toplantısına Mardin Valisi Turhan Ayvaz, GAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mustafa Kölmek, DİKA Genel Sekreteri Abdullah Erin, iş adamları ve özel sektör ve kamu temsilcileri katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Mardin Valisi Turhan Ayvaz, "Türkiye'nin 30 yıl öncesine baktığımızda 70 cent'e muhtacız diye ağladığımız günler oldu. Başbakanlar, Cumhurbaşkanlarımız bazı devletlere gidip birer milyar dolar için yalvarıyorlardı. Şimdi iş tam tersine döndü. Örneğin Türk Amerika Derneği temsilcileri gelip Amerika'daki yatırım için desteklerini söylediklerini görüyoruz" dedi.

"KAHRAMAN BİLDİKLERİMİZ ASLINDA HAİN ÇIKTI"

Bir zamanlar vize dahi vermek istemeyen bu ülkeler şimdi ücretsiz arsalar vaadinde bulunduğunu hatırlatan Vali Ayvaz, "Geldiğimiz nokta çok güzel bir nokta. Aynı şekilde AB, acaba girelim mi girmeyelim mi noktasına geldik. Bunlar güzel gelişmeler. Bu gelişmeler elde edilirken, biz şimdiye kadar ülkemizde gemi, uçak helikopter yaptırtmayan yöneticilerin ve bazı kurumların bizi bu hale getirdiğini yeni yeni öğreniyoruz. Bir zamanlar kahraman olarak bildiklerimiz aslında hain olduğunu yeni yeni öğreniyoruz. Ülkemiz bu gelişmelerden sonra atılım yapmaya başladı" diye konuştu.

Türkiye'nin son 10 yıl içinde yaptığı ekonomik gelişmeler hakkında bilgi veren Vali Ayvaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Şu anda ülkemizin durumu fevkalade. Kalkınmaya baktığımız zaman Çin'den sonra ikinciyiz. Hemen hemen her sektörde, genelde ilk 3'e giriyoruz, alanımız olamayan sektörlerde dahi ilk 10'a girebiliyoruz dünya çapında. Dünya ekonomisinde de tek rakama doğru yükselmeye gidiyoruz. Önceden Atatürk'ün, Muasır medeniyetler seviyesine çıkacağız tabirini kullanırdım. Şimdi artık kullanmıyorum. Dünya ülkelerinde 16,17 seviyede isek çağdaş medeniyetler seviyesine çıkmışız demektir. Hedefimiz bundan sonra ilk 3'e girmek. Bu kapsamda biz Mardin için çeşitli planlamalar yaptık. Mastır planlarımızı yaptık. Hazine arazilerimizin yatırım alanlarına kadar hepsini belirledik. Mardin hızlı bir şekilde kalkınmasını arzu ediyoruz. Çeşitli teşvikler var. Mardin geleceği parlak. Şimdi 2-3 tane 5 yıldızlı otellerimiz var. Bir şehrin turizmin geliştiğinin göstergesidir bunlar. Yine 5-4-3 yıldızlı oteller yapmak isteyenler var. Bunlara arsa tahsis ediyoruz. Mardin turizm geliri çok daha artacak. Önümüzdeki yıl içerisinde yaklaşık 300 milyon dolar civarında bir iç hacim oluşturacağımızı tahmin ediyorum. Daha sonra kürsüye gelen GAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mustafa Kölmek, Mardin'de düzenlenen Yatırımcı Buluşmaları Toplantısı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sahip olduğu kaynakları değerlendirerek yöre insanımızın gelir düzeyini ve yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını belirterek, GAP Master Planı'nın belirlediği hedef ve büyüklüklere ulaşabilmek için öngörülen kamu yatırımlarının finansman ihtiyacı 2010 yılı itibari ile 42 milyar TL'dir. Proje genelinde 2010 yılı sonuna kadar 33,7 milyar TL harcama yapılmış ve nakdi gerçekleşme olarak yüzde 80 düzeyine ulaşmıştır" dedi.

"İŞ ADAMLARINA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ"

Kölmek, "Aynı zamanda Gap sulama kanalları geldiği zaman bu ülkeyi besleyecek tarıma sahip olacağız. Ayrıca ihracatta yapacağız. Çukurova'dan daha büyük bir ova var elimizde. Bunun sulanmasıyla çiftçilerimiz yılda 3 ürün alabilecek. Bu ürünlerden sonra sanayide gelişecek. Dolayısıyla yatırımcılarımızı buraya bekliyoruz ve her türlü desteğin verileceğinden kuşku duymamalarını istiyorum. Türkiye'nin ve Avrupa'nın Ortadoğu'ya açılan kapısı olan Bölgemiz, sınır ötesi işbirliği imkanlarını geliştirme potansiyeli nedeniyle yatırım açısından Türkiye'nin bazı bölgelerine göre daha avantajlıdır. Dinamik nüfus yapısı, tarımsal üretim kapasitesi, doğal kaynak zenginliği, hızla büyüyen Pazar yapısı ve yatırımlara yönelik devlet yardımları Bölgeyi yatırımcılar açısından avantajlı kılmaktadır. Bölge Pazar ve işgücü avantajlarının yanı sıra Proje'nin önemli bir aşamasını oluşturan sulama sistemlerinin yaygınlaşmasıyla yatırımcıların ihtiyacı olan kaliteli ve ucuz hammaddeye ulaşılmasında da üstünlüklere sahiptir" şeklinde konuştu.

İş adamlarını Mardin'de bir araya getiren Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Erin ise, "DİKA olarak bölgenin huzuru ve gelişmiş farkını azaltmayı amaçlayan bir ekibimiz var. Yatırımcılarımızı buraya bekliyoruz. Uzman ekibimiz her konuda fizibiliteleri sunabilirler yatırımcılara. 4 ilimizdeki yatırım destek ofisleri ile bu firmalarımızı başımızın üstünde tutmaya hazırız. Her konuda desteğimizi sunacağız" dedi.

Toplantı sonunda Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen işadamları ve marka temsilcileri Mardinli işadamları ile görüşerek ikili görüşmelerde bulundular. Toplantı yarın da devam edecek.

CİHAN

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2011, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER