Yılın en çok konuşulan partisi ve lideri

Gazete, dergi, TV, internet sitesindeki haberlerin tek tek incelenmesiyle hazırlanan araştırmada, yılın en çok konuşulan partisi ve medyada en çok yer alan siyasetçisi belli oldu.

Yılın en çok konuşulan partisi ve lideri

Medya Takip Merkezi, yılın siyasi gündemine damga vuran partilerini ve siyasetçilerini belirleyen araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 2000’i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitesindeki haberlerin tek tek incelenmesi sonucu hazırlanan araştırmaya göre, yılın en çok konuşulan siyasi partisi AKP olurken, Başbakan Erdoğan ise medyada en çok yer alan siyaset adamı oldu.

İşte sonuçlar…

2011 yılı boyunca medyadaki tüm haberlerin analiz edilmesi sonucu elde edilen veriler ışığında hazırlanan siyaset gündemi raporuna göre, medyada en fazla yer alan parti AKP oldu.

12 Haziran’daki genel seçimlerde yüzde 50 oranında oy alarak iktidarını sürdüren AKP, yıl boyunca 878 bin 526 adet haberde yer aldı. Haberlerinde geçen yıla oranla yüzde 65 artış gözlenen parti, seçim öncesinde gerçekleştirdiği kampanyalarıyla da medyanın ilgisini çekti.

Yıl boyunca medyanın gündeminde yoğun olarak yer alan bir diğer siyasi parti ise, CHP oldu. Haberlerinde 2010’a göre yüzde 54 oranında yükseliş gerçekleşen parti, seçim öncesi yaptığı mitingleriyle basının sıkı takibinde kaldı. Seçimlerde CHP’den milletvekili seçilen adayların tutukluluğunun kalkmamasını protesto ederek mecliste yemin etmeme kararı alan parti, toplamda 739 bin 213 adet habere konu edildi.

Aynı rapora göre, yılın haber miktarlarında en fazla artış yaşanan partisi BDP oldu. Özellikle meclisteki yemin krizi ile gündeme gelen partinin haberlerinde yüzde 181’lik bir artış gözlendi.
İşte, 2011 yılının en çok konuşulan siyasi partileri;

 Başbakan Erdoğan Yılın En Çok Konuşulan Siyaset Adamı… (Bahçeli'nin önüne geçen bakan hangisi (Devamı 2. sayfada)

Haber7

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER