'Yüce Divan' reddinde 'Hasdal' emsal oldu

Koşaner ve 3 kuvvet komutanının Hasdal ziyaretlerine yapılan şikâyette Yargıtay'ın görevsizlik kararı, Başbuğ'un ifadesini özel savcıların almasına da zemin oluşturdu.

'Yüce Divan' reddinde 'Hasdal' emsal oldu

Nazif Karaman ve Veli Sarıboğa'nın haberi

"Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" ve "Türkiye Cumhuriyet Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamalarıyla tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un hakkında Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca işlem yapılmasının gerekçesi ortaya çıktı. Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın aralarında Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner'in de bulunduğu 4 orgeneral ile ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen bir görevsizlik kararını dikkate alarak İlker Başbuğ hakkında işlem yaptığı anlaşıldı.

'GÖREV SUÇU DEĞİL'

Dört orgeneralle ilgili soruşturma, Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik'in Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının Balyoz ve Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan generalleri Hasdal Cezaevi'nde ziyaret etmesi ardından "terör örgütüne yardım ve yataklık" şikayeti üzerine başladı. Başsavcılık, suç duyurusuna ilişkin görevsizlik kararı vererek dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. 12 Eylül'de yapılan anayasa değişikliğinde Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları hakkında yargılama yetkisi Yüce Divan'a veriliyordu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bu karara ilişkin 'görevsizlik' kararı vererek dosyayı 11 Nisan 2011'de İstanbul'a gönderdi. Yargıtay Başsavcılığı, komutanların Hasdal ziyareti ile ilgili yapılan şikayetin görev suçu olarak kabul edilmeyeceğini gerekçe gösterdi. İşte bu gerekçenin, Özel Yetkili Mahkemelerin hem Genelkurmay Başkanı hem de kuvvet komutanları hakkında soruşturma açabilmesinin önünü açtığı belirtiliyor. Koşaner'in de aralarında bulunduğu dört orgeneralle ilgili Yargıtay'dan gönderilen soruşturma dosyası Özel Yetkili Savcılıkça yeniden açıldı. 2011/2036 soruşturma numarası verilen dosya halen savcı Muammer Akkaş'ın elinde...

AVUKATI YARIN BAŞVURACAK

İnternet Andıcı soruşturmasında tutuklanan Başbuğ, yarın avukatı aracılığıyla bir üst mahkemeye itiraz ederek, tutuksuz yargılanmasını talep edecek. Başbuğ, aynı zamanda Genelkurmay Başkanı olması nedeniyle, "Yüce Divan" sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanma talebinde bulunacak. Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Cumhuriyet Savcılığı ifadesi ve nöbetçi mahkemedeki sorguda da, anayasanın 148'nci maddesi gereğince Başbuğ'un yargılamasının, Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yapılması gerektiğini belirterek, soruşturma dosyasının derhal yetkisizlik kararı verilerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini talep etmişti.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2012, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER