Zeybek: Fransa'nın yaptığı yanına kalmamalı

DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Fransa'nın Ermeni iddialarına kabul etmesine ilişkin, ''Oturmuş karar veriyor. Cehennemin dibine kadar versinler. Ne olacak yani." dedi ve ekledi:

Zeybek: Fransa'nın yaptığı yanına kalmamalı

Zeybek, Türkiye'de yaşanan olayları değerlendirmek amacıyla partisinin il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, bu günkü iktidarın kendisine ait bir politikası olmadığını söyledi.

Türkiye'nin 300 milyar doları aşan dış borcu bulunduğunu, siyasi yapısının da müflis durumda olduğunu kaydeden Zeybek, ülkenin adı konulmamış bir iflas yaşadığını ileri sürdü.

Zeybek, bütün bunların sonucu olarak da dış siyasette tam anlamıyla bir iflas yaşandığını belirterek, ''Kendisine yazdığı kitaplardan dolayı saygı duyduğumuz, kitaplarını da beğenerek okuduğumuz bilim adamı olarak da başarılı bulduğumuz Profesör Davutoğlu ne yazık ki, dış siyasette tam anlamıyla bir beceriksizlik örneği vermiş durumdadır. Sayın Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığını beceremiyorsun. Kitap yazmakla bu iş olmuyor. Diplomasi dilini ve dünyada olup bitenlerin gerçek anlamını bilmen gerekir'' dedi.

Suriye üzerinde bir oyun oynandığını ve bu oyunun Türkiye üzerinde oynanan bir oyun haline dönüştürüldüğünü dile getiren Zeybek, Suriye'nin Türkiye'nin kan düşmanıymış gibi gösterilmeye çalışıldığını, bu günkü iktidarın Türkiye'yi komşuları ile problemli bir ülke haline getirdiğini, bu durumun da Türkiye'yi savaşa sürüklediğini anlattı.

Zeybek, ''Halkımızı uyarmak istiyorum. Türkiye savaşa sürükleniyor. Suriye olmazsa İran. Bu savaşın aracı olarak da Malatya Kürecik'e kurulan radar sistemi kullanılıyor'' diye konuştu.

Namık Kemal Zeybek, Aydın Menderes'in vefatına ilişkin de, ''Milli duyguları ve inançları çok yüksek bir insandı. Yani imanlı yaşayan bir insandı. Bu arada bizden gitme bir arkadaşımız, 'Yaşasaydı, CHP'ye gidecekti' gibi bir şey söylemiş. Eşi, 'böyle bir şey yok' dedi ama böyle bir şey söylemek yakışmadı. Merhumun hatırasına bir hakarettir. Öte yandan biz cenazemize iştirak eden sayın Başbakan'a, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'e ve cenazemize katılan herkese de teşekkür ederiz. Fakat teşekkürü hak etmeyen birisi vardır. Ne yazık ki Bülent Arınç, o cenaze gününde dahi tabiatının ve şahsiyetinin düzeyini ortaya koyan ifadelerle meseleyi siyasi tartışma ortamına çekmeye çalışmıştır. Onu da kınıyoruz'' şeklinde konuştu.

-Soruları yanıtladı-

Zeybek, Fransa Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan teklifi kabul etmesiyle ilgili sorulan soruya, Fransa'nın bu tutumunu olduğundan fazla büyütmemek gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

''Yani Fransa, Meclisi'nde oturmuş bir karar veriyor. Cehennemin dibine kadar versinler. Ne olacak yani. Ama bu yaptıkları da yanlarına kalmamalı. Ben şimdi Türkiye'yi yönetenlere şunu teklif ediyorum. Ermenilerin 1900'lü yıllarda başladıkları, ama 1915 yılı öncesinde bilhassa Sarıkamış harekatından sonra hızlandırdıkları Müslüman soykırımı teşebbüsünü başlatan Fransa'dır. Tarihi bir gerçek söylüyorum. Ermenilere çeteler kurdurdular. Bu Ermeniler, Doğu Anadolu'da bir Ermeni devleti meydana getirmek için bir etnik temizliğe girmek amacıyla Müslümanları yok etmek için soykırım teşebbüsünde oldular. Van'da mesela on binlerce Müslüman yok edildi. Yani soykırım başlattı Fransa, Ermeni çetelerini kışkırtarak. Şimdi bu karar, bu tarihi gerçek bizim TBMM'de bir karar haline getirilmeli ve Fransa hakkında, bu olaylar hakkında bir karar verilmeli.''

-Cumhurbaşkanının görev süresi-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin sorulan soruya da Zeybek, ''Türkiye'nin en büyük hukukçusu, Türkiye'de ağzından çıkan her söz gerçeği ifade eden büyük hukukçu, sayın Recep Tayyip Erdoğan ne derse odur. O 7 diyorsa 7'dir. isterse 9'da diyebilir'' şeklinde cevapladı.

Zeybek, milletvekillerinin maaşlarına yapılan zam konusunda görüşünün sorulması üzerine de, ''Anlaşılan geçinemiyormuş bazı arkadaşlarımız. Ben emekli milletvekili maaşıyla geçiniyorum. Arkadaşlarımıza daha tasarruflu yaşamalarını salık veriyorum'' dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER