Söz Vermek

Eskiden “söz senettir” derlerdi. Şimdilerde senet dahi geçerliliğini yitirmiş durumda. Güven yerlerde gezdiği gibi “kalıbının adamı” olmayanlarda ortalıkta kol geziyor.  

“Sözünün eri olmak” sorumluğu çok fazla olan bir kelime. Kişinin kimliğini, yapısını, duruşunu, saygınlığını, adamlığını ortaya koyar. Her kişide, insani değerler taşıyan her canlıda olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir “sözünü tutmak” . Fakat, her ne hikmetse bu kelimelere hasret kalmış gibi bir durum oluştu.  “Tamamdır” kelimesi ne net bir ifade olduğu gibi yanına noktayı da koyar. Olay bitmiştir gözüyle bakılır. Maalesef ki henüz kelime soğumadan yavaş yavaş gevşemeler başlıyor. “Tamam” kelimesi kendi içinde bölünüp, bakarız, işim çok, daha sonra derken aradan geçen birkaç günlük zaman diliminde tamam, hayır olarak vuku buluyor. E pes yani dedirtiyor.

Adam diye karşına aldığın varlığın daha sonra bir lastikten ibaret olduğunu düşünüyorsun. Kıvrımlar öyle güzel şekilleniyor ki, adeta bir sanat oluveriyor. Ya, hani ne oldu o kararlı duruşa, ne oldu verdiğin söze, ne oldu iddia ettiğin saygınlığına, ne oldu sana…

 Theodre Simon ne güzel demiş; “İnsanın onuruyla arasında çok ince bir tel vardır, o da sözdür”

Sözünü yerine getirmeyenin ne sosyal yaşamda, ne insanlıkta, nede, dinde yeri vardır. Sözler sizin yaşam biçiminizi şekillendirdiği gibi bir inanç biçimidir de aynı zamanda. Sizi yaşamınıza mahkum eder. Deyim yerinde ise bir atom bombası taşırsınız beyninizde, patladığı anda kimliğinizin, kişiliğinizin, kalıbınızın dağılmasına neden olur.  Her bir parçası, verdiğiniz her sözün size farklı bir şekilde geri dönüşünü sağlar. Geçici bir çözüm olsa da geniş zamanda ciddi bir kayıptır. Artık üzerinize yapışır ve bir daha geri dönüşü neredeyse imkansız hale gelir.

 Bu kadar hassas bir konuyu ele almamın elbette ki nedeni vardır. Her nedende son zamanlarda maalesef ki bu sözünü tutmama, elastiki olaylar bir hastalık gibi yayılmaya başladı. Özellikle küçük yerlerde bu tür sorumluluklar daha çok dikkat çektiği gibi, sorumsuz davranışlarda aynı oranda dikkat çekmektedir.

Küçük gibi görünen fakat her şeyi özetleyen davranışlara çok dikkat edilmesi gerekiyor, edilmediği takdirde bu olayları şahsileştirerek duruma el atmak görevlerimiz arasında olacaktır. Saygılar…

YORUM EKLE