"Eski Bursa" gün yüzüne çıkarılıyor

- Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar: - "Hedefimiz tüm Hisar İçi'nin, tarihi şehir olarak yeniden ayağa kaldırılmasıdır"

BURSA (AA) - Bursa'nın ilk yerleşim yerlerinden Hisariçi, Osmangazi Belediyesinin Hisar İçi Kentsel Yenileme Projesi ile yeniden ayağa kaldırılacak.

Osmangazi Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Hisar İçi Kentsel Yenileme Projesinin ilk etabı olan Oruçbey Caddesi'ndeki cephe sağlıklaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisariçi'nde gerçekleştirilecek dönüşümün ilk etabının Oruçbey Caddesi Cephe Sağlıklaştırma Projesi olduğunu kaydetti.

Bu bölgenin tarihi dokusunu yeniden gün yüzüne çıkaracak çalışmaların başladığını ifade eden Dündar, "Hedefimiz tüm Hisariçi'nin, tarihi şehir olarak yeniden ayağa kaldırılmasıdır. Hisar'da tarih yeniden canlanacak." açıklamasında bulundu.

Dündar, Hisar'ın Osmanlı'nın Bursa'yı fethettiği zaman kurulu bulunan bir yerleşim yeri olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Bursa'nın tarihi geçmişini içinde barındıran, 'eski Bursa' olarak bilinen bir bölge. Şehrimizin geçmişini yansıtan tarihi bir bölge olarak çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Bizler de bölgenin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkartmak için Hisar'ı bir bütün olarak çalışıyoruz. Cephe sağlıklaştırma, zemin kaplama ve cephe yenileme çalışmaları, Hisar'ın tarihi dokusunun ortaya çıkartılarak yarınlara taşınması ve bölgenin turizme kazandırılması adına çok önemsediğimiz bir çalışma. Hedefimiz, tüm Hisar'ın yeniden elden geçirilerek tarihi kimliğinin ortaya çıkarılmasıdır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER