Vicdan Konvoyu Sakarya'da

- Suriye'de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan ve her gün işkence edilen kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen "Vicdan Konvoyu" Sakarya'ya ulaştı

Vicdan Konvoyu Sakarya'da

SAKARYA (AA) - Suriye'de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan ve her gün işkence edilen kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen "Vicdan Konvoyu" Sakarya'ya ulaştı.

İlk durağı Kocaeli'nin ardından Sakarya'ya gelen Vicdan Konvoyu üyeleri, Atatürk Spor Salonu'nda mola verdi.

Burada düzenlenen programda konuşan İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gülden Sönmez, Suriye'de 400 binden fazla insanın hapishanelerde alıkonulduğunu söyledi.

Hapishanelerde 13 bin 104 insanın işkenceden hayatını kaybettiğini aktaran Sönmez, kadınların halen bu hapishanelerde işkenceye ve tecavüze maruz kaldığını belirtti.

Sönmez, dünyanın dört bir yanından gelen kadınların bu masum insanların sesini duyurmak için Vicdan Konvoyu'yla yola çıktığına işaret ederek, onlardan asla vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Programa çeşitli ülkelerden katılan kadınlar da kendi dillerinde duygu ve düşüncelerini aktardı.

Hep birlikte tekbir getiren kadınlar, hapishanelerde işkence gören tüm Suriyeli kadınları temsilen ellerine başörtü alarak slogan attı.

Sakarya'da katılımın olduğu konvoy, Hatay'a gitmek üzere yola çıktı.

Konvoyun Ankara ve Adana'daki katılımla 200 otobüsle Hatay'a ulaşması bekleniyor.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER