1. HABERLER

  2. 2011 seçimlerinde 24 parti yarışacak
2011 seçimlerinde 24 parti yarışacak

2011 seçimlerinde 24 parti yarışacak

12 Haziran 2011'de yapılması öngörülen genel seçimlerde 24 siyasi parti yarışacak. 2007 yılında yapılan genel seçimlerde ittifaklar veya seçime katılmama sonucu sadece 14 siyasi parti seçime girmişti. YSK'ya göre, seçime katılacak siyasi partiler

A+A-

AKP'den ayrılarak Türkiye Partisi'ni kuran Aldüllatif Şener, Saadet Partisi'den ayrılarak HAS Parti'yi kuran Numan Kurtulmuş, MHP'den ayrılarak MMP'yi kuran Ahmet Reyiz Yılmaz ile Hak ve Eşitlik Partisi'ni kuran emekli general Osman Pamukoğlu, seçimlerin yeni siyasi aktörleri olacak.

DTP'nin kapatılmasının ardından kurulan Barış ve Demokrasi Partisi de Haziran'daki seçimlerde öne çıkacak yeni partiler arasında yer alacak. -2007 seçimlerine girmeyen Büyük Birlik Partisi ile Demokratik Sol Parti de seçimlerde yarışacak partiler arasında olacak. SHP'nin çatısı altında kurulan Eşitlik ve Demokrasi Partisi de seçimlerde yarışacak yeni partiler arasında yer alacak.

12 Haziran 2011'de yapılması öngörülen milletvekili genel seçimlerine şuan itibariyle 24 siyasi parti girmeye hak kazandı.

ANKA'nın YSK'dan edindiği bilgiye göre, 12 Haziran'da yapılması öngörülen seçimlerde ittifak veya seçimden çekilme olayının yaşanmaması halinde seçim pusulasında 24 parti yer alacak. 22 Temmuz 2007 yılında yapılan genel seçimlerde ittifaklar veya seçime katılmama sonucu sadece 14 siyasi parti seçime girmişti. Ancak bu dönemde de oluşacak ittifaklar nedeniyle seçime girecek siyasi parti sayısının 24'ün altında gerçekleşmesi bekleniyor.

AKP'den ayrılarak Türkiye Partisi'ni kuran Aldüllatif Şener, Saadet Partisi'nden ayrılarak HAS Parti'yi kuran Numan Kurtulmuş, MHP'de Genel Başkan adaylığına izin verilmeyerek MMP'yi kuran Ahmet Reyiz Yılmaz ile Hak ve Eşitlik Partisi'ni kuran emekli general Osman Pamukoğlu, Haziran'da yapılacak seçimlere katılan yeni partilerin yeni siyasi aktörleri olacak. DTP'nin kapatılmasının ardından kurulan Barış ve Demokrasi Partisi de Haziran'daki seçimlerde öne çıkacak yeni partiler arasında yer alacak. 2007 seçimlerine girmeyen Büyük Birlik Partisi ile Demokratik Sol Parti de seçimlerde yarışacak partiler arasında olacak. DSP, bu yıl tek başına seçimlere girmeye hazırlanırken, DSP, son olarak 3 Kasım 2002'de yapılan genel seçimlere girmiş, 2007 seçimlerinde ise, CHP ile ittifak yapmıştı. Böylece DSP, 2002'den sonra ilk kez milletvekili seçimlerine bu yıl tek başına girecek.

SHP'nin çatısı altında kurulan Eşitlik ve Demokrasi Partisi de seçimlerde yarışacak yeni partiler arasında yer alacak.

Saadet Partisi'nden olaylı bir şekilde ayrılarak, Halkın Sesi Partisi'ni (HAS Parti) kuran Numan Kurtulmuş da seçimlere girecek liderler arasında yer alıyor.

Milliyetçi cephede 2007'de seçime girmeme kararı alan ancak, bu seçimlerde yer alacak Büyük Birlik Partisi (BBP) ile yeni bir oluşum olan Milliyetçi ve Muhafazakar Parti (MMP) de seçmen karşısına çıkacak partiler arasında yer alıyor.

Yine 2007 seçimlerine ANAP ile DYP arasındaki birleşme çalışmalarında yaşanan anlaşmazlık sonucu girmeyen Demokrat Parti(DP) bu yıl seçimlere farklı bir vizyonla hazırlanıyor. Anavatan Partisi ile bütünleşen ve Namık Kemal Zeybek Genel Başkanlığı'nda yeniden yapılanan DP, merkez sağda yer alan partiler arasında.

Merkez sağ partilerden Abdüllatif Şener başkanlığındaki Türkiye Partisi ise, bu yıl ilk kez seçime girecekler arasında yer alıyor.

YSK'ya göre, seçime katılacak siyasi partiler şöyle:

"Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)

Büyük Birlik Partisi (BBP)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Demokrat Parti (DP)

Demokratik Sol Parti (DSP)

Emek Partisi (EMEP)

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP)

Genç Parti

Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR)

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR)

Halkın Yükselişi Partisi (HYP)

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti)

İşçi Partisi (İP)

Liberal Demokrat Parti (LDP)

Millet Partisi (MP)

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)

Milliyetçi ve Muhafazakar Parti (MMP)

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)

Saadet Partisi (SP)

Türkiye Komünist Partisi (TKP)

Türkiye Partisi (TP)

Yurt Partisi(YURT-P)"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.