Acil dedektifler geliyor

Acil dedektifler geliyor

Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında artık, cinayet ve intihar gibi adli olaylarda tıbbi müdahalede bulunan 112 acil servis ekipleri dedektif gibi çalışacak.

 Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı, 112 acil personeline adli vakalarda maddi delillere yaklaşım ve hukuki sorumluluklar konusunda bilgi ve tutum kazandırılmasına yönelik eğitim verilmesi amacıyla protokol imzaladı.

 

İki bakanlık adına çalışmaları, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü yürütecek.

 

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Projeler Dairesi Başkanı Dr. Duygu Cengiz, intihar ve cinayet gibi tüm adli vakalarda tıbbi müdahalede bulunan 112 acil personelinin hukuki delillerin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmadığını, bu nedenle farkında olmadan soruşturmayı olumsuz etkileyebilecek durumlarla karşı karşıya kalınabildiğini söyledi.

 

İmzalanan protokolle adli vakalarda, olay yerinde bulunan emniyet güçleri ile 112 acil personelinin iletişim ve işbirliği içinde çalışması, tıbbı müdahale sırasında delillerin karartılmaması için sorumluluk içinde hareket edilmesinin sağlanmasının amaçlandığını bildiren Cengiz,  şu bilgileri aktardı:

 

"Uygulamalar ilk olarak pilot il seçilen Kırıkkale'de başlayacak, daha sonra tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılacak. Sadece teorik değil pratik eğitim de verilecek. Suç delili nedir ve karartılmaması için ne yapılmalıdır, adli sorumluluklar nelerdir gibi teorik bilgiler verildikten sonra temsili olay yerinde, girişten başlayarak tıbbi müdahale ve mekanı terk edinceye kadar nasıl hareket edilmesi gerektiği uygulamalı gösterilecek."

 

112 acil personeline olay yerinde tıbbi müdahalede bulunurken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili şu bilgiler verilecek:

 

-Olay yerindeki suç aletlerinin konumu olayın işlenişi hakkında bilgi verdiğinden imkanlar ölçüsünde yeri değiştirilmemeli, zorunlu değişiklik yapılması durumunda kolluk görevlilerine bilgi verilmeli.

 

-Ateşli silahların kullanıldığı olaylarda, el svapları olay hakkında bilgi verdiği için müdahale sırasında dikkat edilmeli, elleri yıkatılmamalı.

 

-Müdahale sırasında üzerinde mermi giriş deliği bulunan giysiler, giriş deliğine zarar vermeden dikiş yeri veya 30 santimetre etrafından kesilerek açılmalı.

 

-Kişilerin birbirleriyle ve diğer kişilerle fiziksel temas kurmaları engellenmeli.

 

-Vakaların giysi değiştirmesi engellenmeli, eğer değiştirilmiş ise eski elbiseler muhafaza edilmeli.

 

-Yaralama olaylarında mermi giriş deliği bulunan elbiseler muhafaza edilmeli.

 

-Kişisel koruyucu malzemeler kullanılmalı.

 

-Olay yerlerine girişte güvenli yol oluşturulmalı, giriş çıkışlar mümkünse hep aynı güzergahtan yapılmalı.

 

-Şahıslara ulaşılacak güzergahta bulunan materyallere basılmamalı, sağa-sola atılmamalı.

 

-Müdahale esnasında olay yerinde en ufak bir bulgunun olayı aydınlatabileceği unutulmamalı.

 

-Olay yerine ne malzeme bırakılmalı, ne de olay yerinden malzeme alınmalı.

 

-Olay yerinde bir şeyler yenilip içilmemeli.

 

-Olayla ilgisi olmasa bile malzeme, eşya, yiyecek gibi materyallerin yeri değiştirilmemeli.

 

-Müdahale esnasında şahısların, bulguların veya ev eşyalarının yerlerinin değiştirilmesi durumunda ekip görevlilerine bilgi aktarılmalı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.