İbrahim Erdem KARABULUT

İbrahim Erdem KARABULUT

Afganistan Tuzağına Düştük...

Afganistan'da Neler Oluyor?
Türkiye Afganistan bataklığına saplanmamalıdır.
Bilindiği üzere Rusya Afganistan bataklığından çıkamamış pes ederek ülkeyi terketmişti. 

ABD Rusya'nın yapamadığını ben yapacağım diyerek Afganistana girmiş ve yıllrca arkasına İngiltere'yi katarak işgal altında tuttuğu Afganistan'dan getirdiği demokrasiyi bırakarak ülkeyi terk etme kararı almıştı.

Tuzak büyük, Oyun büyük, hareket sinsiydi.

Dün İngiltere başbakanı Boris bütün dünyaya haykırdı. Biz haklı olarak Afganistan'da bulunduk. Bakın biz çekilince Taliban Afganista'nı nasıl biranda işgal etti diye.
Güya demokrasi getireceğiz dedikleri Afganistan,da Taliban değilde kendilerinin eğitip donattıkları Askerler Afganistan'ı birkaç günde elegeçirmiş ve demokrasiyi kalıcı olarak ülkede ilan etmişlerdi.

Dünyanın gözüne bakarak yaptığı bu açıklamalar akla zarar bir açıklamayken dünya milletlerinden ve Arap coğrafyasından tek ses yok.

Hiç kimse çıkıp Eyyy ABD Eyyy İngiltere hangi ülkeyi işgal ettinde ve o ülke senden sonra demokrasiyi yaşadı?

ABD ve İngiltere'nin hatta diğer bir ülke Fransa girdiği işgal altında yıllarca tuttuğu hiç bir ülke demokrasiye geçenediği gibi iç savaşlardan, kaostan, çatışmalardan kurtulamadığı gibi birdaha demokrasiyi yaşayacak adım dahi atamadı.

Afganistan denen ülkeyi  getirdikleri durumdan adeta kaçarcasına Türkiye siz nato ülkesisiniz uzun yıllardır siz Afganistan'dasınız Kabil havaalanı uluslar arası bir hava alanıdır, Siz müslüman bir ülkesiniz dolayısıyla onlar bizi istemiyor sizinle çatışma içerisine girmiyorlar hiç olmazsa bu havalimanını siz koruyun telkinleri ile balıklama atlayarak bu görevi üstlendik.

Bu konuda tuzağa çekildiğimizi Ülkemizde dünya coğrafyasını iyi bilen savaşları yıllarca inceleyip ABD ve İngiltere'nin yapmak istediğini anlayarak bir çok TV ekranında tuzağa işaret ederken yandaş stratejistler ve troller AKP iktidarını ve onun başarılarını çekemiyorsunuz diye saldırıya geçmişlerdi.

MHP camiasının sevilen ismi Prof. Dr. Hasan Oktay  başta MHP olmak üzere AKP iktidarına Afganistan tuzağına sürükleniyoruz başlıklı makalesiyle bir uyarıda bulunmuştu. Makale uluslar arası alanda dikkate alınmış olsada ülkemizde dikkate alınmadı.

Afganistanda ABD tarafından eğitilip donatıldığı ve bu işi yaparken İngilizlerin desteğini arkasına alan ABD nasıl bir asker yetiştirdiyse silahını bırakan İran üzerinden Türkiye'ye koşuyor.

Özbek asıllı genelkurmay başkanı General Raşit Dostum'un ise 85 kadar yakın koruma askeriyle Özbekistan'a geçtiği söyleniyor.

Geldiğimiz noktada ABD Taliban korkusuna Kabil büyük  elçiliğindeki  çalışanlarını üçbin asker ile boşaltma kararı almış uçak ve helikopterlerini kabile yollamıştı.,

Talibanın hızla kabili işgal etmek için yola çıktığının görülmesi üzerine mevcut üçbin askere takviye olarak ikibin toplamda beşbin asker ve gerekli teçhizatla büyükelçiliği tahliye için adım atıp adeta kaçarcasına hareket etmesi Türk dışişleri başta olmak üzere Afganistan ile  ilgili ilgisiz diğer devletler bu tahliyeyi şaşkınlıkla izliyor.

Akıllara takılan soru ise Prof. Dr. Hasan Oktay'ın işaret ettiği gibi Afganistan'da oynanan tuzağın içine düştük-mü?

Eğer bu bir tuzak değilse ABD toplamda beş bin askeriyle Afganistan kabil Büyük elçilik çalışanlarını alel acele tahliye ederken Biz Türkiye olarak uluslar arası Kabil havalimanını beşyüz Türk askeri ile nasıl işleteceğiz.

Yoksa bir Türk askeri = bin ABD askeri diye kendimizle gurur duymaya devammı edeceğiz.
Bu işe ulusal güvenlik okumuş biri olarak aklım basmadı. Bu konuda yüreğimize su serpecek bir akademisyen varsa lütfen yorum ve yanıtlarla destek versin.

İbrahim Erdem Karabulut...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.