1. HABERLER

  2. ASİMİLASYONUN MOTORU
ASİMİLASYONUN MOTORU

ASİMİLASYONUN MOTORU

Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamalarında tek ‘ret’ oyunu veren BDP’li Şerafettin Halis, Diyanet'in Türkiye’nin ihtiyacı olan bir kurum olmadığına inandığını söyledi.

A+A-

 Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamalarında tek ‘ret’ oyunu veren BDP’li Şerafettin Halis, “Ben demokrasiye inanan biri olarak, Aleviler ve farklı inanç grupları üzerinde asimilasyonun motor gücü olarak duran bir kuruma ‘evet’ diyemezdim” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, laiklik ve demokrasi bağlamında bu çağ için Türkiye’nin ihtiyacı olan bir kurum olmadığına inandığını söyleyen Halis, Diyanetin var olan mevcut haliyle insanlar arasında eşit durmadığını, bir tek mezhep ve bir tek inancın hizmetinde olduğunu ve aynı zamanda Aleviler üzerinde asimilasyon aracı olarak da kullanıldığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlarına, mevcut hükümetlerin, istekleri doğrultusunda talimat verdiklerini öne süren Halis, şöyle dedi: “Bu istekler doğrultusunda fetva yayımlıyorlar. Cemevlerinin ibadethane sayılıp sayılmaması konusunda sayın Bardakoğlu devreye girerek, ‘Cemevleri olsa olsa kültürevi, mistikhane olur. Ama ibadethane olamaz. Aleviler Müslümanlıktan kopar’ demişti.

Alevilerin Müslüman olarak kalıp kalmamaları veya Müslümanlıktan kopmaları sayın Bardakoğlu’nun haddine mi? Diyanet bir KİT haline geldi. Ben demokrnasiye inanan biri olarak, farklı inanç grupları üzerinde asimilasyonun motor gücü olarak duran bir kuruma ‘evet’ diyemezdim. Diyanet kurulduğu dönemde sosyal, siyasal bir ihtiyaca cevap olsa bile, günümüzde ihtiyaca bir cevap değildir. Bu devlet için külfet, demokrasi için engeldir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.