1. HABERLER

  2. Bakırcı'ya 'Doğu'lu 2. Eş' Soruşturması
Bakırcı'ya 'Doğu'lu 2. Eş' Soruşturması

Bakırcı'ya 'Doğu'lu 2. Eş' Soruşturması

AK Parti, "G.Doğu'da ikinci eş yaygın. Bu bölgelerden evlilik ve hısımlıkları artırarak, devletin de teşvikiyle sorunların aza ineceğine ve çözüleceğine inanıyorum” diyen Rize Belediye Başkanı hakkında inceleme başlattı.

A+A-

 AK Parti, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı hakkında, Kürt sorunun çözümüne ilişkin söylediği tuhaf sözlerinden dolayı soruşturma başlattı.

İKİNCİ ÜÇÜNCÜ EŞ

Bakırcı, zengin vatandaşların bu bölgeden dini nikahlı olarak ikinci ve üçüncü eşlerini alabileceklerini ifade ederek, "Bu bölgede yaşayan insanımızın ekonomik zorluklar ve terör belasından dolayı karşılaştıkları mağduriyetleri biliyoruz. Maddi durumu güçlü vatandaşlarımızın, bu bölgede yaşayan bayanlarla ikinci ya da üçüncü evliliklerini yaparak hısımlık bağları oluşturmaları gerekir. Eşinden çocuğu olmayan vatandaşlarımız da dini nikahlı olarak bu bölgelerden kız alarak evlenebilirler. Bu şekilde oluşacak hısımlık bağları terörün bölgede destek bulmasını engelleyecektir." demişti.

BAKIRCI ÖZÜR DİLEDİ: MEDYA ÇARPITTI

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, terör sorununun çözümüne yönelik yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığını söyledi.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Türk ve Kürt aileler arasında yapılacak kız alışverişinin uzun vadede terör problemini ortadan kaldıracağını açıklamıştı. Bakırcı, açıklamasının ardından gelen tepkiler üzerine yeni bir açıklama yaparak sözlerinin çarpıtıldığını söyledi.

Bakırcı, açıklamasında, şunları söyledi:

"Basında çıkan, 'Kürt sorununa Bakırcı çözümü' başlıklı haberler çarpıtılarak ve maksadını aşarak tepkisel bir boyut kazanmıştır. Bahse konu olan açıklamam, bir basın toplantısı veya bir basın bildirisi

değildir. Dün, Doğulu bir avukat kardeşimle evlenerek Kahramanmaraş'a gelin giden Belediyemiz Hukuk İşleri Müdiresi avukat hanım kardeşimin düğün töreni esnasında gazetecilerle Doğu'daki terör meselelerini değerlendirirken, belediye başkanlığım döneminde hemen hemen Doğu'nun tüm illerini dolaştığımı, geçen hafta eşim ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu bir ekiple Van'a gittiğimi, kardeşlik ve Gönül Köprüsü Projesi kapsamında Doğu'ya gitmeye devam edeceğimi belirttim.

Yapmış olduğumuz sohbet esnasında bundan 50 yıl önce Rizeli birçok hemşehrimizin eşlerinin Doğu kökenli olduğunun herkesçe bilindiğini, bunun yanında bölgemizden doğuya birçok gelinin gittiğini belirttim. Hısımlık ve akraba bağlarının o yıllarda çok gelişmiş olduğunu ve bölgeler arasında ticaretin de yaygın olduğunu vurguladım. Bu bağlamda devam eden sohbet esnasında, Doğu illerinden kız alışverişlerinin devam etmesi gerektiğini, son yıllarda bazı unsurlar tarafından atılmak istenen nifak tohumlarının bu şekilde akraba bağları güçlendirilerek bertaraf edilebileceğini belirttim. Sohbet sonrası yapılan röportajda aynı fikirlerimi yineledim.

Yaklaşık yarım saat devam eden röportajın farklı bölümleri medya tarafından montajlanarak vermek istediğim mesajdan tamamen farklı bir anlam kasıtlı olarak ortaya çıkarıldı. Maksadım kız alıp vermekle Türk, Kürt, Laz ve diğer unsurlar arasındaki birliği daha da sağlam temellere oturtmak için akrabalık bağlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktı. Bu amaçla yaptığım konuşma medya tarafından montajlanıp esas mecrasından uzaklaştırılarak yanlış anlaşılmaya sebebiyet verilmiştir. Bu yanlış anlaşılmadan dolayı tüm kamuoyundan özür diliyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.