1. HABERLER

  2. Başbakan Konuşuyor
Başbakan Konuşuyor

Başbakan Konuşuyor

Türkiye'nin AB şevkini kırmak isteyenler var. Ama biz umursamıyoruz. Aslında gizli ajandalarının da farkındayız. Aslında bu bir testtir. AB bir teste tabi tutulduğunun farkında değil. Samimi mi değil mi göreceğiz. Türkiye 2008 yılında BM Güvenlik Konseyi

A+A-

 BM bir karar aldı. Biz en başından beri diplomasiyi savunduk. Dün de olumsuz oy verdik. Biz Tahran anlaşmasına giderken BM'nin daimi üyelerinin hepsiyle müzakere ederek bu adımları attık. Daha da bir şey söylemeyeceğim. Bizim buradaki hedefimiz ambargoların silahların ortadan kalkması. İşte bakın Afganistan'da Irak'ta hala devam ediyor. Şu an Irak'ta yüz binlerce dul kadın var, babasız çocuklar var. Bunların sorumluları kim? Bunlar hesap vermelidir.

İşte Filistin'de hala savaş devam ediyor. Orda sadece birinin menfaati korunuyor. Biz Tahran'a barışı egemen olması için gittik. Biz Tahran'da anlaşma yaptığımızda BM daimi üyeleri bizi tebrik etti ardından dün de hayır dediler. Niye?

Biz mademki Tahran'da bu imzaları attıysak, imzalarımızın arkasında durmak zorundaydık. Brezilya ile bunları görüşerek bu adımları attık. Ve Lübnan da çekimser demek zorundaydı. Bu işi diplomasiyle götüreceksek başarıya böyle ulaşacağız yoksa tarih bizi affetmez... Biz duruşumuzu omurgalı sergilemek zorundayız.

Çıkan sonuca başka anlamlar yüklenmesin. İhracatımızı 36 milyar dolardan 100 milyar doların üzerine çıkardık.

Türkiye ile Arap dünyası art niyetli politika nedeniyle ilişkilerimiz gerilemişti. Fransa geliyor Arap ülkelerinde yatırım yapıyor ama Arap yatırımı Türkiye'ye gelince araya kirli senaryolar geliyor. Biz bundan 10 sene önce Suriye ile savaşın eşiğine gelmiş durumdaydık.

2002 yılında Suriye'yle sorunumuz nedir diye gittik görüştük. İncir çekirdeğini doldurmayacak sorunlarımız varmış. Şu anda iki ülke kardeş bir ülke olduk. Şu anda iki ülkenin vatandaşları ceplerine pasaportlarını koyup birbirini ziyaret ediyorlar..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.