1. HABERLER

  2. Baykal: Derhal Kurultay toplanmalı
Baykal: Derhal Kurultay toplanmalı

Baykal: Derhal Kurultay toplanmalı

Türkiye’nin bu ortamında CHP'nin bir lider değişimini gerçekleştirmişken böyle bir tartışmanın içine sürükleniyor olması çok acı verici bir olay. Hepimiz partinin bir başlangıç yapmasını istedi. Umut ediyorduk ki partimiz daha da genişleyecek

A+A-

Var olan birikimimiz üstüne yeni genel başkan kendi sempatisini ekleyecek, oylarını artıracak… Bu umudun içindeydik. Böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmak çok acı vericidir. Tekrar tüzük tartışmalarının, sen - ben tartışmalarının ortaya çıkması çok kaygı vericidir. Niçin bu ortaya çıktı? Biz bunları aşmıştık. Parti içinde tartışmalar bitmişti, bir bütün haline gelmiştik.


Maalesef bu son kurultayda çok büyük bir hata yapıldı. Kabul edilen parti tüzüğü tamamen hukuksuz bir oldu-bitti ile askıya alınmıştır. Hatanın başlangıcı budur. CHP yaşadığı deneyim sonunda bir tüzük arayış içine girdi. Biz parti yönetimini daha dinamik, daha yarışmacı bir merkez yönetime kavuşturmak istedik. Bizim parti yönetimimiz çok eski dönemden kalma bir MYK’ya sahiptir. Bu 20 kişi… Her şeyden herkes sorumludur. Sorunlar sahipsiz kalır. Birisi bir şey yaptığı zaman hiçbir şey takip edilemez. MYK genel sekreterin denetiminde. Genel başkan - genel sekreter uyumu olduğu zaman bu göze batmaz... Bu geçmişte kalmış bir parti yönetemi. Evet AKP de böyle yapıyor. Onlar ihtiyacı kavramışlar ve bir oluşum içine girmiş. Onlarda 12-13 genel başkan yardımcısı, herkes görevlendirilmiş. Parlamentodan, parti içinden- dışından bir ekip alıyor ve herkesin bir sorumluluk alanı var... Biz bunları değerlendirdik. Ve bu tüzük kabul edildi. Kurultay sabahı yürürlüğe girdi. Bu tüzük 2008 Aralığında kabul edildi. 2009 yılının Martında yerel seçim var. Biz parti modelini yerel seçimlere giderken allak bullak etmek uygun değildir dedik. Yerel seçimden sonra bu amaca göre seçilmemiş parti meclisinden bu defa yeni tüzüğe göre genel başkan yardımcısı çıkarmak doğru değil dedik. Mayıstaki kurultayda en doğru şekilde yaparız dedik. Burada mesele ne? Gerekirse dışarıdan alacaksın genel başkan yardımcısı için. Ona yetkiyi vereceksin. Bizim kafamızda öyle bir model vardı. Yeni ekibi yeni kadroyu yöneterek iddialı bir şekilde ortaya çıkarmaya çalışıyorduk. Kısmet değilmiş...


Ben isterdim ki Kemal Bey göreve gelirken yürürlüğe girmiş olan tüzük Kemal Bey tarafından sahiplenilsin ve yürüsün. Şimdi alınan karar bir tüzüğü askıya alma kararı… Tüzükle ilgili kararların belli bir prosedürü var.


Sayın Genel Başkan seçildikten sonra beni ziyaret ettiğinde ben bunu anlattım. ‘Bunu niye askıya aldınız?’ dedim. Bilmiyorum bunun arkasında ne var. Tabii yanlış olmuştur. Tabii bu Başsavcının dikkatini çekmiştir. Böyle bir uyarı yaptı. Bu uyarı bizim önümüzde…


Parti içinde bazı arkadaşlarımız ‘Parti içinden seçer yoluna devam eder’ dedi. Başsavcı partiye bir uyarı gönderdi. Diyor ki sizin yürürlükte olan tüzüğünüz 2008 sonunda yürürlüğe girmiştir Onu uygulamak zorundasınız. Biz bunu Başsavcıdan önce söyledik. Bu yazı gelince partideki bazı arkadaşlar şu duygu içine girdiler. Uyguladığımız tüzük batılmış... O geçerli değilmiş .6 aydır biz o tüzükle iş yaptık. Parti bu işi kurultaya götürmeden yapmanın rahatlığı içine girdiler. PM'de bu işi halledelim diye bir mantık geliştirmeye kalkıştılar. Başsavcılığın bize gönderdiği yazı bir mahkeme ilamı değildir. Bize bir uyarı yapıyor. Gereğini yapın diyor. Gereği nedir, bir tüzük uygulaması yaptık. 6 aydır yanlış tüzüğü uyguluyormuşuz. Hangi organla yanlış tüzüğü uyguladıysak o organla doğru tüzüğü getirmeliyiz. Kurultaya gitmeliyiz. Tüzüğünü kurultay kararı olmadan değiştiremezsin. Başsavcı ne diyor? ‘Bu tüzük 22 Mayıs’tan beri geçersizdir’ diyor. O zamandan bu zamana kadar yaptığımız işleri neye dayanarak yaptık. Seçimi kaybeden bir aday itiraz ettiği zaman ne olacak?


"CHP'YE YAKIŞMAZ"

Böyle şey CHP'ye yakışmaz. Kurultayı toplamak zorundayız. Kurultay kararıyla yürürlüğe koyduğumuz tüzüğü, olması gereken tüzüğü gene kurultay kararıyla yürürlüğe koyacağız. Doğrusunu gene kurultay kararıyla uygulayacağız. Şu anda bile MYK toplandı bu MYK neye dayanarak toplandı? Sana ‘parti meclisini değiştir’ diyen yok. Ama şimdi uygulayacak tüzüğünü kurultaya kabul etmek zorundasın. Biz işi hukuka uygun götürmeliyiz, bize yakışmaz.


"KURULTAY TOPLANMALI"

Kurultayı toplamak ve bu hukuk ayıbını sonlandırmak durumundayız. Hukukun gereğini yapmak zorundayız. Kurultay toplanacak ve yeni tüzüğü karara bağlayacak. Bu tüzüğü mü uygulayacağız yoksa eski tüzüğe mi döneceğiz. Hayır, biz bunu istemiyoruz. Bu yeni tüzük genel sekreteri etkisizleştiriyor diyorlarsa bu kendi bilecekleri iş. Ha bana soruyorsanız bu yanlıştır. Yeni tüzüğün uygulanması parti için de Türkiye için de yararlıdır. Parti içine herkese kendini kanıtlayabilecek yetkilerr vermek lazım.


PM seçimi yapalım mı, yapmayalım mı? Siz bilirsiniz. Benim tavsiyem yapın. Parti bu yaşanan olaylarla yenilenme ihtiyacı içine girmiştir. Çok köklü bir değişikliği yapmak zorundadır.”


GERİ DÖNECEK Mİ?

“Çok açık bir şekilde bir kez daha ifade edeyim. Böyle bir temennim yok. Böyle bir tablo gelişsin diye açık ya da gizli bir arayışın içinde değilim. Benim samimi tercihim genel başkan seçiminin en etkili bir şekilde uygun bir ekibi oluşturup parti içindeki dengeleri kavrayarak herkese hakkını vererek parti için de bir dışlanmışlık duygusu vermeden... Bunların hepsi gerçekleşmemiştir. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazırım. Seçime 6-7 ay kala genel başkan tartışması içine girmek yanlıştır. Şu an genel başkan görev başındadır. Onun partiyi genel seçime taşıması gerekmektedir. Ben genel başkan görevini sürdürdüğü sürece onun desteklenmesini düşünüyorum. Ona görevinde yardımcı olmak hepimizin görevidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.