1. HABERLER

  2. BDP ve MHP gündem dışı kaldı
BDP ve MHP gündem dışı kaldı

BDP ve MHP gündem dışı kaldı

TBMM Genel Kurulu'nda, MHP ve BDP'nin gündem önerileri kabul edilmedi

A+A-

Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından BDP Grubunun, ''tutuklu ve hükümlülerin sağlık hizmetlerinden yararlanması'' ile ilgili meclis araştırması açılmasına ilişkin önerisinin bugün görüşülmesi önergesi ele alındı.

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin havasız ring araçlarıyla hastaneye götürülüp getirildiğini belirterek, bunların salıverilerek tedavi edilmesini istedi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, hasta hükümlü ve tutuklular konusunda Adalet Bakanlığının hassas davrandığını ifade etti.

BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, cezaevlerinin kanayan bir yara olduğunu öne sürdü.

Cezaevlerinin dolup taştığını, ''tutuklu ve hükümlülerin hapis içinde hapis yattığını'' belirten Geylani, ''bazı hasta mahkumların bilinçli bir şekilde ölüme terk edildiğini'' iddia etti.

Eskişehir Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli, tutuklu ve hükümlülerin sağlık hakkından mahrum bırakılamayacağını, konunun araştırılması gerektiğini söyledi. BDP'nin önerisi reddedildi.

Ardından MHP Grubunun, ''özelleştirme uygulamaları'' ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, ''babalar gibi satarım'' anlayışıyla keyfi özelleştirmeler yapıldığını öne sürdü.

Serdaroğlu, Telekom'un, abonelerinden elde elde ettiği 4 yıllık sabit ücret tutarı kadar bir bedelle satıldığını söyledi.

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, iktidarları döneminde özelleştirmelerin şeffaf bir şekilde yapıldığını kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, ''son dönemlerde yapılan özelleştirmelerin tümünde yolsuzluk yapıldığını'' öne sürdü. TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesine ilişkin sürecin, özelleştirme ihalelerinin şeffaf yapılmadığının bir örneği olarak gösterilebileceğini iddia eden Özyürek, ''Özelleştirmenin de bir sınırı var. Parti programımızda ifade ettiğimiz gibi biz stratejik kuruluşların özelleştirilmesine karşıyım. Siz ideolojik bakıyorsunuz. Kamu sermayesine karşı düşmanca tavır takınıyorsunuz'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, özelleştirmenin başladığından beri tartışıldığını, Türkiye'nin süreci ''ağır aksak'' aldığını söyledi. Vaktinde özelleştirme yapılmadığı için Türkiye'nin milyarlarca dolar zarar ettiğini belirten Bozdağ, önceki dönemlerde yapılan özelleştirmeleri anlattı ve bu özelleştirmeler sırasında işçilerin bir kısmının kapının önüne konulduğunu ifade etti.

TARTIŞMA

Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 1987 yılından 2002 yılına kadar yapılan özelleştirmelerin toplam tutarının 3-5 milyar, mevcut iktidar döneminde yapılanların tutarının ise 33 milyar dolar olduğunu söyledi. İnce, ''1.3 milyar dolar taksiti olan Telekom'un geçen yılki karı 2 milyar dolar. Sizin dostunuz Hariri'ler, Ofer'lerdir. CHP'nin dostu ise Tekel işçileridir'' diye konuştu.

İnce'nin ardından bu kez Bozdağ sataşma gerekçesiyle söz aldı. Bozdağ, kendi dönemlerinde özelleştirmelerin şeffaf bir şekilde, televizyonlardan naklen yayınlanarak yapıldığını belirterek, ''Geçmiş iktidarların kapı önüne koyduğu işçileri 4-C kapsamında biz işe aldık, ekmeği biz verdik'' dedi. MHP'nin önerisi reddedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.