LÖSEV’Lİ ÇOCUKLAR MASAL MÜZESİ’Nİ GEZDİ

Kartal Belediyesi tarafından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğüne projelendirilen, şair-yazar Sunay Akın'ın küratörlüğün..

LÖSEV’Lİ ÇOCUKLAR MASAL MÜZESİ’Nİ GEZDİ
Kartal Belediyesi tarafından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğüne projelendirilen, şair-yazar Sunay Akın'ın küratörlüğünü yaptığı Masal Müzesi’ni,  LÖSEV’in tedavisini üstlendiği çocuklar ziyaret etti. Türkiye’nin tek masal müzesini büyük bir hayranlıkla gezerek masalların büyülü dünyasına dalan 15 çocuk için masal ve bez bebek atölyesi de yapıldı. Eğlenceli bir gün geçiren çocuklar, uzmanların da yardımıyla yaptıkları oyuncak bebeklerini evlerine götürdü. 

LÖSEV ile Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinlikle lösemi tedavisi gören 15 çocuk, Kartal Belediyesi’ne bağlı Masal Müzesi’ni ziyaret etti. Bir kısmının tedavilerinin devam ettiği öğrenilen çocuklar, müze rehberlerinin eşliğinde masal dünyasına adım attı. Rehberlerin verdiği bilgilerle masalların tarihinin ve oyuncaklarının yer aldığı müzeyi gezen minikler, masal kahramanlarının heykellerine büyük ilgi gösterdi. Müzeyi gezen LÖSEV’li çocuklar, müzenin girişinde bulunan dünya masallarının kahramanlarının heykellerini, yazarların ilk basım kitaplarını ve bu masallardan esinlenilerek yapılan tarihi oyuncakları inceledi. Müzede daha sonra çocuklar için masal atölyesi düzenlendi. Atölyede çocuklar interaktif olarak da katıldıkları iki güzel masal dinledi. Çocuklar daha sonra bez bebek atölyesinde eğitmenlerin de yardımıyla bez bebek yapma fırsatını buldu. İçine elyaf doldurdukları bez bebeklerini kendi hayal güçlerini de kullanarak yapan LÖSEV’li çocuklar, keyifli bir gün geçirdi. Hatıra fotoğrafları çektiren çocuklar kitaplık bölümünde yer alan Hans Christian Andersen’in Türkiye’deki ilk ve tek heykelini görme fırsatını da yakalamış oldu. Bodrum katında yer alan mağara ve deniz korsanlarını da ziyaret eden minikler sihirli aynalarda şekilden şekle girdiler. 

MASAL MÜZESİ

Yapımı tamamlanan Masal Müzesi, 2 katlı bir yapının röleve, restorasyon ve restitüsyon çalışmalarının ardından masal evine dönüştürüldü. Bodrum ve iki kattan oluşan avlulu yapının kapısından girdiğiniz andan itibaren masal kahramanlarıyla karşılaşmak mümkün. Masal Müzesi’nin bodrum katında mağara ve deniz korsanları bulunurken üst katlarda ise klasik dünya masalları ile başlayıp günümüz masallarına uzanan ve Türk masallarını da içeren kitaplar yer almaktadır. Müze içinde,  tiyatro sahnesi ve atölye çalışmalarının yapılacağı bir faaliyet alanı da bulunmaktadır. Müze bahçesinde ise miniklerin en sevdiği masal kahramanlarının heykelleri yer almakta... Müzenin tasarımı ve sergilenen eserlerin konsepti benzeri bulunamayan bir proje ile toplum bilinci üzerine yenilikler katıyor. Masal müzesinin ilk masallar ile başlayan, günümüz masallarına kadar uzanan tasarımı ile çocuklar kadar yetişkinlerin de çocukluğunu hatırlayacak koleksiyonlarla buluşturması toplum genelinde bütünleyici bir farklılık getirmekte. 

Yakacık’ta bulunana müzenin bahçesinde bir masal parkı ve havuzu da bulunuyor. Ayrıca çocuklar için pek çok masal etkinliği müjdesi de veriliyor.


Kaynak: Kartal Belediyesi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER