Boşanma davası nasıl açılır

Boşanma davası nasıl açılır

Evlilik kutsal bir yolculuk lakin bazen evlilik içerisinde yolunda gitmeyen durumlar artık bu yolculuğu sürdürememe kararı alınmasıyla son bulur.

Evlilik kutsal bir yolculuk lakin bazen evlilik içerisinde yolunda gitmeyen durumlar artık bu yolculuğu sürdürememe kararı alınmasıyla son bulur. Ancak boşanmanın gerçekleşebilmesi içinde izlenilecek yol vardır. Bu yol doğru adımlar atılması halinde evliliğin sona ermesiyle sonlanırken boşanmanın nedeninin de mutlaka açık bir şekilde ifade edilmesi gerekir. Avukat Aytaç Yavuz’la yaptığımız söyleşimizde bir boşanma davasının nasıl açılması gerektiği hususun da önemli bilgiler aldık.

avukat3.jpg

Boşanma davasının açılış şekli anlaşmalı ve çekişmeli şeklinde olmalıdır. Boşanmanın süresi ise davanın hangi türde açılacağı ile ilgilidir. Ancak her iki boşanma davasında da başvuru aile mahkemelerine yapılması gerekir. Boşanma davasında sürecin başlayabilmesi için taraflardan birisinin dilekçesini aile mahkemesine iki nüsha olarak vermesi gerekiyor. Bu dilekçe içerisinde boşanmanın nedenleri, nüfus cüzdanının fotokopisi eklenmesi gerekir. Boşanma davalarında bir avukat tutma zorunluluğu yoktur lakin bu sürecin ciddiyetini ve bundan sonraki hayatınızı da yakından ilgilendireceğini düşündüğümüzde iyi bir boşanma avukatına ihtiyacınız olacaktır. Türkiye’de avukatların kendi meslekleriyle ilgili reklam yapmaları yani kendilerini övmeleri yasak olduğundan dolayı genelde iyi bir avukat seçimi referanslar ya da akraba tavsiyeleri şeklinde olur. Bu mesleğin etik kuralları için önemlidir.

Boşanmak isteyen taraflar son altı aydan itibaren nerede ikamet ediyorlarsa yetkili oranın aile mahkemeleridir bunun içinde dava oradan açılmalıdır.  Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları ile ilgili ayrı ayrı bilgi verecek olursak şöyle belirtebiliriz.

avukat2.jpg

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanmalarda taraflar istedikleri bir adliyede davayı başlatabiliyorlar. nedenine baktığımız zaman ise çiftlerin kendi aralarında her konuda anlaşmış olması ve davanın bir an önce tamamlanması isteğidir. Çünkü boşanma davasında süre ne kadar uzarsa taraflarda psikolojik olarak o kadar çok yıpranacaklardır. Anlaşmalı boşanmalarda protokol imzalandıktan sonra taraflar her konuda anlaştıklarının sözünü vermiş olurlar. Hakim ise böyle durumda tarafları hızlıca boşayacaktır.

bosanma.jpg

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davaları adından da anlaşılacağı gibi eşlerin kendi aralarında bir karara varamamış olması gerekiyor. Bunun içinde mal paylaşımı, velayet ve diğer konularda hakimin vereceği karara göre boşanma gerçekleşmiş olacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında neden çok önemlidir. Yani boşanmak isteğinizin gerekçesini hakime sunmalı ve onu da çok iyi bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Bu da genelde şiddetli geçimsizlik olsa da farklı nedenlerden dolayı da boşanma talebinde bulunabilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.