1. HABERLER

  2. “BÜTÇEDE HOKUS POKUS VAR”
“BÜTÇEDE HOKUS POKUS VAR”

“BÜTÇEDE HOKUS POKUS VAR”

CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın açıkladığı belediye bütçesiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-
Basın toplantısına Haydarpaşa Garı’ndaki yangına değinerek başlayan CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek; “17 yıla yakındır İstanbul’da iktidardasınız. Bu sürede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 180 milyar dolar para harcadığını görüyoruz. Dün Haydarpaşa’daydık. İstanbul’da trafik keşmekeşinde zaman kaybetmemek için kendilerine 12 özel helikopter pisti yapan anlayış, iki tane yangın söndürme helikopteri satın alamamıştır. Gerçek itfaiyecileri açıkta bırakıp, itfaiye hizmetlerini taşeronlaştırdılar. Sonuçları da bugün ortaya çıkıyor” diye konuştu. 
KADİR BEY’İN BÜTÇESİ SANAL
Gelirleri 2028 yılına kadar ipotekli olan İBB’nin 2011 bütçesinin 18 milyar lira olarak açıklandığını hatırlatan Şimşek; “Bunu da allayıp pullayıp, 12 bakanlıktan şu kadar kurumun bütçesinden daha büyük diyerek satmaya çalıştılar İstanbullu’ya. 18 milyar liralık bütçe diye bir şey yoktur ve bu açık bir kandırmacadır. Bakıyoruz Kadir Bey’in bütçesine, kendi deyimleriyle ‘konsolide bir bütçe’ bu bütçe. İBB’nin 6,7 milyar liralık kendi bütçesi, İETT’nin 1.8 milyarlık bütçesi, İSKİ’nin 3.2 milyar liralık bütçesiyle birlikte 11.7 milyar liralık bir bütçe çıkıyor ortaya. Peki bu 18 milyar lira nereden çıkıyor” diye konuştu. 
“BÜTÇEDE HOKUS POKUS VAR”
Aradaki, 6,2 milyarlık farkın ortaya çıkmasında Topbaş’ın hokus pokus yaptığını ifade eden Berhan Şimşek; “Sayın Topbaş’ın ‘bunlar ticari şirketlerdir, kendi yönetimleri, kendi denetimleri vardır. Biz bunlara karışamayız’ dediği İBB’nin 25 şirketinin gelecek yılki muhtemel cirolarını bu bütçeye eklediler. Rakam oldu 18 milyar lira” dedi. İBB’nin son üç yıllık bütçelerine bakıldığında bütçelerin birbiriyle aynı olduğunu söyleyen Berhan Şimşek; “Yıllık enflasyondan kaynaklanan artışı bile karşılamayan çok ufak “rakamsal” artışlar görüyoruz. Daha anlaşılır bir biçimde söyleyelim: son üç yılın bütçelerinde, kabaca, gelirler aynı gelirlerdir, giderler aynı giderlerdir. Bu durumda soruyoruz: Kadir Topbaş’ın aynı rakamlarla 2009’da yaptığıyla, 2010’da yaptığıyla, 2011’de yapacağı arasında nasıl bir fark olacaktır? Kuşkusuz hiçbir icraat farkı olmayacaktır” dedi. Söz konusu 25 şirketin Sayıştay ve Meclis denetiminden kaçırıldığını vurgulayan Berhan Şimşek; “Bunların bilançoları bile belli değil. Bunlar batarsa, İstanbullu’ya pardon bütçeyi yanlış yapmışız mı, diyeceksin” diye konuştu.   
HER İCRAATTA SINIFTA KALDILAR
Marmara Depremi’nin üzerinden 11 yılı aşkın bir süre geçmesine ve bu süre zarfında AKP zihniyetinin iktidarda olmasına rağmen, deprem için alınması gereken önlemlerde Kadir Topbaş’ın sınıfta kaldığını belirten Berhan Şimşek; “Sayın Topbaş bütçe konuşmasında bu konu için bugüne kadar 1 milyar lira harcadıklarını, 2011 bütçesinde ise 600 milyon lira ayırdığını açıkladı. Olması beklenen büyük deprem ve felaket senaryosu karşısında Büyükşehir Belediyesi’nin ataletine devam etmesi düşündürücüdür. Son 11 yılda İstanbul’a 132 milyar dolar harcanmış iken, depreme harcanan para 700 bin dolardır. yani 132 milyar doların yalnızca yüzde yarımıdır” dedi.
HALKA YOK KENDİ EKİBİNE VAR
Kadir Topbaş’ın bir yandan İBB şirketlerini denetimden kaçırırken bir yandan da kendi ekibini İBB’ye ait birden fazla şirkette aynı anda görevlendirerek ödüllendirmeye devam ettiğini vurgulayan Şimşek; “150’ye yakın İBB üst düzey yöneticisinin hem İBB’de hem de İBB’ye bağlı şirketlerin yönetim kurullarında görev aldıklarını görüyoruz. Her bir görevdeki maaşları da 3 ile 6 bin lira arasında” dedi. 
MARMARAY’DA CEVAP KOMEDİSİ
Marmaray’da büyük bir ciddiyetsizlik yaşandığını ifade eden Berhan Şimşek; “Arkadaşımız Mahmut Tanal, Ulaştırma Bakanlığı’na yazılı olarak soruyor. Marmaray için hangi şirkete ihale verilmiştir. 1 Eylül’de soruluyor, 30 Eylül’de cevap veriliyor. Marmaray projesinin üçüncü etabı olan 440 adet banliyö aracının tasarımı, üretimi, bakımına ilişkin Hyundai firmasına ihale verildiği ve sözleşmenin 10 Kasım 2010 tarihinde imzalandığı söyleniyor. Soru 1 Eylül, cevap 30 Eylül, sözleşme imzalandığı tarih 10 Kasım. Bu arkadaşlar ileriye doğru zamanda yolculuk yapmışlar. Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi?” diye konuştu.
Gündemdeki Wikileaks belgelerine de değinen CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, belgelerde yer aldığını öne sürdüğü ve dönemin ABD Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'a atfen yayınlanan bilgilerde Başbakan Erdoğan'ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabı olduğunun öne sürüldüğünü söyledi. Şimşek; “Başbakan bir an önce bu iddiayı açıklamalı” diye konuştu.
“BASIN TOPLANTISINI BURNUMA MANDAL TAKIP YAPACAĞIM”
2010 kültür başkenti için yapılan çalışmaları da eleştiren ve bu konuda önümüzdeki hafta bir basın toplantısı yapacağını söyleyen Şimşek, “2010 ajansının bütçesi belli değil. Bu bütçenin, İstanbul halkına maliyeti de belli değil. Bir sayfada, ne kokular çıkacak? Basın toplantısını burnuma mandal takıp, yapacağım” diye konuştu. Son günlerde İBB Başkanı Topbaş'ı ortalıkta göremediğini söyleyen Şimşek, “Sayın Topbaş'ı bir gören varsa lütfen beni İl Başkanlığı’ndan arasın, sağlığından merak etmekteyim” diye konuştu.

 Topbaş’ın 18 milyar lira olarak açıkladığı bütçenin sanal ve köpürtülmüş bir bütçe olduğunu söyledi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.