1. HABERLER

  2. “CHP iktidara yürümüyor, iktidara koşuyor“
“CHP iktidara yürümüyor, iktidara koşuyor“

“CHP iktidara yürümüyor, iktidara koşuyor“

“Türkiye ne zaman sıkıntıya düşmüşse, bir Kemal ortaya çıkmıştır” diyerek sözlerine başlayan İstanbul il Kadın kolları başkanı Tuğba Ütebay”Evet, CHP hızla iktidara koşuyor. Türkiye´nin dört bir yanında olduğu gibi İstanbul’da partimize yoğun bir ilgi var

A+A-

İstanbul Ses Gazetesinin bu haftaki konugu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul il kadın kolları başkanı Tuğba Ütebay,Genel yayın yönetmenimiz Seval Özkan’ın sorularını cevaplayan başkan Üyebay,” CHP’nin İstanbul’da da büyük bir yükseliş içine girdiğini ifade ederek, “Hedefimiz önümüzdeki dönemde, yıllar sonra tek başına iktidar olmak. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile, ve liderliği ile hep beraber omuz omuza, dimdik, ülkemizin yıllardan beri çektiği ızdırabı dindirmek CHP’nin boynunun borcu olacaktır” diyerek iktidar olma heyecanını,röportajımız sırasında hep birlikte yaşadık.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Kadın Kolları Başkanı Tuğba Ütebay ile yapılan röportajı yorum katmadan yayınlıyoruz

Sayın Başkan : Kendinizi tanıtır mısınız lütfen?

İstanbul Doğumluyum,Trabzonlu Memur Emeklisi bir babanın 3.kızıyım. Özetle kendimi anlatacak olursam ;İstanbul Ünv.Hukuk Fakültesi Mezunuyum,kendi hukuk büromda serbest avukatlık yapmaktayım,bir kız çocuk annesiyim,Adli Yardım Bürosunda avukatlık,CMK bürosunda avukatlık ,Adalet Bakanlığından noterlik Belgesi almış bulunmaktayım,Kütahya İflas İdaresi Memurluğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik, yapmış bulunmaktayım.

Sayın Başkan: Hayata geçirdiğimiz projeler  nelerdir

BENİM İLÇEM PROJESİ 9+1  Mahalle Başkanlıkları  ile İstanbul’un tüm mahallerinde 10 kişilik aktif kadın komisyonu ile,İstanbul da 10.000 kişilik çekirdek aktif kadın kadrosu ile çalışmayı hedef aldık,uygulamaya başladık ve çok başarılı olarak ilerlemekte.İMKANLAR BULUŞUYOR – Kışlık Dolabım Yeni veya az kullanılmış 2. el (ütülü giysi ve boyalı ayakkabılar) eşyaları topladık ,tasnif ettik ve ihtiyaç sahipleri ile buluşturduk,projemiz halen devam etmektedir.

Sağlık Komisyonu – ‘HALK SAĞLIĞI PROJESİ’ ile Sağlık taraması yapmaktayız.Hiçbir ücret veya fark ücreti almaksızın,halkımıza partili olsun olmasın hizmet götürmekteyiz.Bu projemizle yüzlerce kadın ve çocuk göz taramasından geçmiştir,proje  İstanbul’un tüm ilçelerine çeşitli sağlık kollarında hizmet götürmeyi hedef alan sürekli bir projedir.HALK SAĞLIĞI PROJESİ ile ayrıca,sağlık politikaları ve çeşitli konularda panel verilmeye devam etmekteyiz.

Sayın Başkan: Planladığınız projeleriniz nelerdir?

Genel Başkanımız Sayın KEMAL KILIÇDAROĞLU ‘nun dediği gibi ,mahallelerde sokakta,merdiven altı atölyelerde ,tarlada sokakta olacağız ve bu anlamda hangi konuda istek ve talep olursa projelerimiz ihtiyaçlara cevap verecektir.Projeler havuzumuz bulunmaktadır,bu anlamda örgütümüzün her kademesinden gelen ,projeler değerlendirilip arlın projeler hayata geçmektedir.El emeği Değerlendirme, projesi,Eş zamanlı ziyaret ,projesi,Sokağına, sorununa, sahip çık projesi,İnsan Kaynakları Ağı Projesi

Sayın Başkan: Tüzükte kadın kotası nedir? kadının partiniz içindeki yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Partimizde  20 yıldır %25 kota uygulanmaktadır.Tüzüğümüzün 48 –J maddesi.5 Aralık 1934 yılından bu yana 76 yıldır,kadınlar siyasete katılabiliyor.Ancak 76 yılda gelinen noktada Türkiye’de kadın parlementerlerin oranı hala 9.1 dir.Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  ‘kadınlar mal mı ki kota uygulayacaksın ,kota vereceksin’söyleminin ardından kadın sorununa bakış konusundaki tablo son derece üzücüdür,Partimizin kadınlara ve kadın sorununa duyarlı yaklaşımı sayesinde ,kadın sorununu CHP ‘si çözecektir. Uygulamada  kadınların daha çok katılımına ihtiyaç duymaktayız,böylelikle sosyal ve siyasal hayatta kadınlar yerlerini alacaktır.Tabii  bu durum , sosyolojik yansımaların bir ürünüdür.Çoğunlukla yaşadığımız , bir örnek verecek olursam, Bir kadın ve erkeğin  seçim çalışmasına başlarken ki temposu bile farklıdır şöyle ki ;kadın sabah kalkar ,kahvaltı hazırlar çocuklarını doyurur,eşinin giysilerini ütüler ve sonra seçim çalışmasına başlar,bir erkek ise ütülü giysilerini giyer kahvaltısını yapar ve dinç bir şekilde seçim çalışmasına başlar,kadın yorgun düşmüştür.Bu çokça yaşanan sosyolojik bir durumun tespitidir.Ve hayatın her alanındaki kadın katılımını etkilemektedir.

Eğitimli kadınların  1.çocuktan sonra % 15 i 2.çocuktan sonra %20 si iş hayatını bırakmaktadır.Kadın Annedir,İş Kadınıdır,Derleyip Toplayandır,Evi yuva haline getirendir,Çalışkandır disiplinlidir.

Kadınlar her alanda olduğu gibi siyasette de başarı sahibidir.Örneğin çocukları nedeniyle çalışma yapamayan kadınlar,mahallelerinde nöbetçi annelik sistemi kurarak ,her gün bir annenin nöbetleşe çocuk bakımı sağlaması ile siyasi hayata katılım sağlamışlardır.Kadın sorunu sadece kadının değil,aslında hepimizin sorunudur ve çözümü de CHP ‘nin sorunlara duyarlı yaklaşımıyla olacaktır.

Sayın Başkan: Kadın kollarının birlik ve beraberlik içinde tek ses halinde çalışmasını nasıl sağlayacaksınız?

İstanbul İl Kadın Kolları tek ses ,tek yürek olarak referandum sürecinde çalışmış ve birlik bütünlük örneği göstermiştir ve hiç hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir,kadın sorununa duyarlı davranışlarımız bunun en temel göstergesidir.

Partide çalışan kadınların düzenli ve periyodik eğitimler alması konusunda çalışmalarınız nelerdir?

Akademisyenlerden oluşan ,eğitim kadromuz bulunmaktadır ,Eğitim sekreterliğimizin organizasyonu ile  Kadın Kolu Genel Merkezimizin uygulamaları birebir ilçelerde ses getirmektedir.Biz dayanışma içerisinde olan sosyal demokrat büyük bir aileyiz.Partimizi iktidara taşımak için hepimiz gerekli çalışmaları omuz omuza yapacağız.

Sayın Başkan: İl başkanınız ile hiç farklı düşündüğünüz zamanlar oldu mu? Nasıl bir destek alıyorsunuz?

Sosyal demokrat bir partiyiz ,elbette ki farklı görüşler zaman zaman  olmuştur,ama partimizin menfaatleri söz konusu olduğunda hep aynı düşünce de olmuşuzdur.Başkanımız her konuda çalışmalarımıza tam destek vermiştir,vermektedir.kendisine sizin aracılıgınızla teşekkür ediyorum. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile, ve liderliği ile hep beraber omuz omuza, dimdik, ülkemizin yıllardan beri çektiği ızdırabı dindirmek CHP’nin boynunun borcu olacaktır.bizde bu doğrultuda  çalışmalarımızı sürdürecegiz.Türkiye'de içinde bulunduğu koşullar nedeniyle, insan onuruna yakışır olanaklara tam anlamı ile erişememiş kadınlar ve genç kızların hak ettiği yaşama kavuşması için çalışacaklarını belirterek, ''Birlikte üreteceğimiz enerji ile CHP'yi iktidara taşıyacağımıza inanıyoruz'' diyerek sözlerine son verdi.

Röportaj Seval Özkan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum