1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’li Bülent Karakaş, 5 Aralık dünya kadın hakları gününü unutmadı
CHP’li Bülent Karakaş, 5 Aralık dünya kadın hakları gününü unutmadı

CHP’li Bülent Karakaş, 5 Aralık dünya kadın hakları gününü unutmadı

CHP Kâğıthane meclis üyesi Bülent Karakaş Aralık ayı meclis toplantısında 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutladı.

A+A-

5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 84. yıldönümü sebebiyle Kâğıthane Meclisi’nde bir konuşma yapan meclis üyesi Bülent Karakaş, “Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 84. Yıldönümünü şahsım ve CHP grubum adına saygı ve minnetle kutluyorum” dedi

İşte o kutlama

Bülent Karakaş, “Gerektiğinde cepheye koşan, Kurtuluş Savaşı’nın arka plandaki kahramanları Türk kadınlarına Cumhuriyet Devrimiyle birlikte toplumsal, siyasal ve anayasal haklar verilmiş, kadınlar devlet yönetiminden söz hakkına sahip olmuştur. 1934 yılında Türk kadınlarına Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” verilmiştir ve bunun dünyada kutlanmaya başlamasının ardından 5 Aralık, “Dünya Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. O günden bu yana kadınlar; sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal olarak yasa önünde erkeklerle eşittir”

Atatürk; şuna inanmak lazımdır ki dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir” diyerek kadına verdiği değeri ve önemi ortaya koymuştur.

“Ülkemizde kadınların seçme ve seçilme hakkı elde etmelerinin öyküsü Ulu önderimiz Atatürk’ün Ankara’nın Kahraman kazan ilçesine gidişi ile başlar. 1890 yılında Kahraman kazan’da doğan Satı Çırpan ilk kadın muhtardır. Eşi İstiklal Savaşı gazisi olan Satı kadının hayatı savaş çilesiyle geçmiş;  bir yandan tarlasını ekip çocuklarına bakarken bir yandan da cepheye silah taşımıştır. Mustafa Kemal Kızılcahamam’a giderken, Kahramankazan’da durur, arabasından iner, coşkuyla karşılanır, kendisinin muhtar olduğunu söyleyen Satı Kadın, Ata’ya bir bardak ayran ikram eder. Kendisine doğum tarihini sorduğunda ise “19 Mayıs 1919 paşam, daha evvel yaşamıyordum ki” cevabını verir. Mustafa Kemal; “İşte Milletvekili olacak kadın der.”

Bu olay kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmelerinin başlangıcını oluşturmuştur.

O tarihlerde en medeni ülkelerde, İsviçre’de bile henüz kadınlara bu haklar tanınmamışken, Ulu Önderimizin geniş ufku ve kadınlara verdiği önem son derece aşikardır.

“Atatürk sayesinde Türk kadını nüfus sayımında bile sayılmayan hatta yok varsayılan bir konumdan en ileri seviyeye taşınmış, daha kamu görevinde bile çalışmazken tüm haklarını elde etmiştir. 5 Aralık, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık oluşması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür. Demokratik bir toplum için kadınların güçlendirilmesi, çalışma alanlarının genişletilmesi, eğitim, sağlık, istihdam, hukuk, siyaset vb. alanlarda eşit fırsat imkanlarından yararlanmalarının sağlanması önem taşımaktadır.

Kadınların sosyal ve ekonomik konumlarını iyileştirmek, hizmetlere, haklara, kaynaklara erişimini arttırmak ve toplumdaki statüsünü yükseltmek için yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi, bu yükümlülüklerin takibi ve bu çerçevede koordineli çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir.

Bu noktada tüm dünya kadınlarını 5 Aralık dünya kadın hakları gününü kutluyor saygılar sunuyorum.  

Bülent Karakaş, Bülent Karakaş Kimdir, Bülent Karakaş ne iş yapar, Bülent Karakaş nereli, Meclis üyesi Bülent Karakaş, Bülent  karakaş videosu, Bülent karakaş facebook,

Bülent Karakaş, Bülent Karakaş Kimdir, Bülent Karakaş ne iş yapar, Bülent Karakaş nereli, Meclis üyesi Bülent Karakaş, Bülent  karakaş videosu, Bülent karakaş facebook,

01.jpg

ses_5503_800x530.jpg

ses_5505_800x530.jpg

01.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.