1. HABERLER

  2. CHP'li ve BDP'li Vekiller Üskül'ü Eleştirdi
CHP'li ve BDP'li Vekiller Üskül'ü Eleştirdi

CHP'li ve BDP'li Vekiller Üskül'ü Eleştirdi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Hasdal, AŞTİ ve kaçak göçmenler konusundaki alt komisyon raporlarının kabul edildiğini söyledi. CHP'li ve BDP'li vekiller Üskül'ü eleştirdi.

A+A-

 TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Hasdal, AŞTİ ve kaçak göçmenler konusundaki alt komisyon raporlarının kabul edildiğini bildirdi.

Üskül, komisyon toplantısından sonra yaptığı açıklamada, İsviçre'de incelemelerde bulunmak üzere bir alt komisyon kurulmasının kabul edildiğini, Eylül ayının ikinci yarısında bu ülkeye gidileceğini söyledi.

Hasdal, AŞTİ ve kaçak göçmenlerle ilgili alt komisyon raporlarının da benimsendiğini anlatan Üskül, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir'in Hasdal raporuna muhalefet şerhi koyduğunu kaydetti.

Meclisin tatilde olduğu dönemde de çalışma kararı aldıklarını anlatan Üskül, komisyonlarına bugüne kadar 8 bin 14 başvuru yapıldığını, bunlardan 7 bin 262'sinin sonuçlandırıldığını söyledi. 682 başvurunun işlem aşamasında 70 başvurunun da işleme alınmayı beklediğini ifade eden Üskül, başvuruların sonuçlandırılmasıyla ilgili çalışmaları hızlandırdıklarını anlattı.

-TARTIŞMALAR-

Üskül, toplantının ''Dilek ve temenniler'' bölümünde milletvekilleri arasında tartışma yaşandığını, bazı milletvekillerinin de kendisini eleştirdiğini söyledi.

Zafer Üskül, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in Hollanda'da kaybolan bir Türk hakkında bilgi verdiğini ve konunun incelenmesi için komisyona başvurduğunu bildirdi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'ın da ''çalışmalardan dışlandığını ve alt komisyonlara alınmadığını söylediğini'' aktaran Üskül, alt komisyonların İçtüzüğe göre sandalye sayısı esas alınarak belirlendiğini kaydetti. 5 kişilik alt komisyonun 3 AK Parti, 1 CHP ve 1 MHP milletvekilinden oluştuğunu kaydeden Üskül, buna rağmen Birdal'ın 5-6 komisyona alındığını söyledi.

Birdal'in Kartal Maltepe Cezaevinde bir tutuklaya ''işkence ve kötü muamele yapıldığına'' ilişkin iddiaları tekrar gündeme getirdiğini ve ''komisyonun konuya ilgisiz kaldığı'' suçlamasında bulunduğunu belirten Üskül, ''Oysa söz konusu kişinin kendisi, ailesi veya avukatlarının komisyonumuza herhangi bir başvurusu yoktur'' diye konuştu

Konuyla ilgili CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın başvurusu bulunduğunu hatırlatan Üskül, konunun yetkili makamlara iletildiğini ve soruşturma açıldığı bilgisinin alındığını ifade etti.

Üskül, olmayan bir başvuru konusunda milletvekilinin kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirterek, ''BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın yaralanması konusunda da komisyonumuzu eleştirdi ama Şırnak Valisi'ni arayıp soruşturma başlatılmasını sağladım'' dedi. Üskül, ısrarla konuyu gündeme getiren BDP milletvekillerinin, kendisinin ''hiçbir şey yapmadığını'' söyleyerek, ''bir bakıma hedef gösterdiklerini'' söyledi.

CHP'li Özdemir'in raporları beğenmediğini söylediğini aktaran Üskül, ''Sayın Özdemir, 40 rapordan bir 2'sine muhalefet şerhi vermiş, bir ikisine de karşı oy kullanmış. Oysa Komisyonumuz 40 rapor hazırlamış'' diye konuştu.

Üskül, komisyonun rapor ve çalışmaların idare üzerinde etkili olduğunun görüldüğünü belirterek, toplantıda milletvekilleri arasında tartışmalar yaşandığını bunun üzerine kendisinin de toplantıyı kapattığını bildirdi.

-SORULAR-

Üskül, bir soru üzerine, İsrail'e gitmeleri konusunda alınan kararla ilgili Dışişleri Bakanlığından cevap beklemediklerini söyledi.

Zafer Üskül, Madımak Oteli'nin kamulaştırılacağını hatırlatarak, ''Buraya sizce ne yapılmalı?'' sorusunu yönelten gazeteciye, ''Sivas'taki sivil toplum örgütleri ve Sivaslılar birlikte karar vermeli'' yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.