1. HABERLER

  2. 'CHP'yi iktidar yapsak yine hayır derler'
'CHP'yi iktidar yapsak yine hayır derler'

'CHP'yi iktidar yapsak yine hayır derler'

AK Parti Genel Merkezi'nce düzenlenen 'Van Buluşmaları'nda konuşan Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, CHP'nin herşeye 'hayır' demesini ilginç bir varsayımla gündeme getirdi.

A+A-

AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, tarih boyunca üç kıtada at koşturan, başka milletler için adaletin, merhametin bayrağı olan Türk milletini, bugün kendi sorunları ile baş edemez hale getirmeye çalışanların olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Merkezi'nce Van Devlet Tiyatrosu salonunda ikincisi düzenlenen ''Türkiye Buluşmaları'' toplantısına katılan Kılıç, ülkedeki herkesin bir gemide ve aynı istikamette yola devam ettiğini belirterek, geminin su alması durumunda hiç kimsenin kurtulma ihtimali olmadığını, geminin huzur ve güven içerisinde sahile çıkması halinde ise herkesin tüm kaynaklardan, güzelliklerden yararlanacağını, hiç kimsenin mahrum edilmeyeceğini ifade etti.

Milleti birbirine düşürmeye çalışan tuzu kuru insanların gidecek çok yerleri, ceplerinde paraları, pasaportları olduğunu vurgulayan Kılıç, ''Ama bu ülkenin birliğine inanan, geleceğine baş koyan, aynı devletin vatandaşları olarak aynı bayrağın gölgesinde yaşamak gerektiğine inanan bizler için ne gidecek başka bir vatan, ne de cebimizde yedek bir pasaport var. Biz burada doğduk, burada yaşamaya da devam edeceğiz'' dedi.

Kılıç, Sultan Alparslan'ın Anadolu'ya adım attığı ordunun içerisinde Türkü, Kürdü, Arabı ile tevhit fikrine inanan her milletten insanlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Bu topraklar hepimizin topraklarıdır. Van, Ağrı, Erzurum, Ardahan, Diyarbakır olmasaydı, Anadolu bu millete vatan olmazdı. İşte bizi bölmek isteyenlere anlatmaya çalıştığımız şey budur. İzmir'i, İstanbul'u, Bursa'yı, Edirne'yi Van, Ağrı, Erzurum'dan ayrı düşünmek mümkün değil. Biz bir arada yaşadığımız sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir problem yoktur. Tarih boyunca üç kıtada at koşturan, başka milletler için adaletin, merhametin bayrağı olan bu milleti bugün adeta kendi sorunları ile baş edemez hale getirmeye çalışan bir kısım çevreler var. İçerde de var, dışarda da var. Hacı Bektaş Veli'nin çok güzel bir sözü var. Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Bir, iri ve diri olmazsak her birimiz küçük bir lokma haline geliriz. Biz bir, iri ve diri olmasaydık yüzyıllarca bu coğrafyada yaşayamazdık. Onun için bu coğrafyanın insanıyla uğraşan çoktur.''

Milli Birlik ve Kardeşlik projesinin, Hakkari'den Edirne'ye kadar tüm vatandaşların can, mal, namus ve emniyetinin güvence altında olması amacıyla hayata geçirildiğini anlatan Kılıç, atılacak adımların Doğulusu Batılısı herkesi memnun etmesi, kimsenin tadını kaçırmaması gerektiğini ifade etti.

-''BİZ TEKERE ÇOMAK SOKTUK''-

Kılıç, Türkiye'nin içindeki ve dışındaki bütün şer odaklarının hedefinde AK Parti hükümetinin bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Çünkü biz tekere çomak soktuk. Ezileni yok sayan, Doğu, Güneydoğu'yu görmeyen, sorunları çözmeyen, olumsuzluğu, düzensizliği, hukuksuzluğu bir düzen haline getiren anlayışa çomak soktuk. Dışarı baktığınızda İsrail'in düşman saydığına herkesin düşman olduğu bir düzen vardı. Dışarda da bu düzene çomak soktuk. Sesini yükselten bir Türkiye inşa ettik. Orta Doğu'da, 'İsrail devletinin terörist politikaları son bulmadığı sürece Orta Doğu'daki terör örgütlerinin son bulması mümkün değildir' dedik. Çünkü adaletin tesis edilemediği, zulmün meşrulaştığı, insan hakları ihlallerinin, cana kastin devlet politikası haline getirildiği yerde terörist faaliyetlerin önüne geçebilmek mümkün değildir. Filistin meselesine, sadece Filistinli Arapların meselesi olarak bakamayız. Filistin'de insan hakları ihlalleri sona ermedikçe, sivil, silahsız ve savunmasız masum insanlara kasteden İsrail'in devlet terörü son bulmadığı takdirde, Orta Doğu'da terörist faaliyetlerin ve terör örgütlerinin son bulması mümkün değildir. Her bataklık mutlaka sivrisineklerini üretir, üretecektir. Bizim Tayyip Erdoğan Türkiye'si ile dünyaya vermek istediğimiz mesaj budur. Bataklığı kurutalım. Önce Orta Doğu bataklığını kurutalım. Orta Doğu, şiddet üreten bir yer olmaktan çıksın.''

-''TÜRK MİLLETİ SIRADAN BİR MİLLET DEĞİL''-

Türk milletinin, dünyanın neresinde olursa olsun zulüm karşısında sessiz kalamayacağına ve tavrını ortaya koymak mecburiyetinde olduğuna değinen Kılıç, ''Çünkü bu millet sıradan bir millet değildir. Bu millet 600 yıl boyunca dünyaya hükmetmiş ve ezilenlerin yardımına koşmuş bir millettir'' şeklinde konuştu.

-ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ-

Anayasa değişikliği için 12 Eylül'de yapılacak referandum için bazı partilerin 'hayır' oyu kullanın, bazılarının ise 'sandığa gitmeyin' diye insanlara baskı yaptığını anlatan Kılıç, sandığa giderek evet oyu kullanan kişilerin, Ergenekoncular'ın karanlık tünellerini aydınlığa dönüştüreceğini dile getirdi.

Kılıç, Türkiye'de kimler arasında nasıl bir işbirliği, senaryo ve plan birlikteliği olduğunu anlamanın mümkün olmadığını söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Anayasa referandumda aldığı oyalarla kabul edildiği takdirde Türkiye'de çetelerin önü tıkanacak, her türlü hukuk dışı örgütlenmeler son bulacak, darbe senaryoları cezasız kalmayacak. Milletin seçtiği başbakanlara, milletvekillerine dar ağacı görünmeyecek. Partilere karşı, 28 Şubatlar, 27 Nisanlar bir daha yaşanmayacak. Karanlıklar aydınlığa çıkacak ve yarasaların ışık karşısında gözleri kamaşacak. Ama ne hikmettir bilinmez sadece çetelerin rahatsız olması gereken bu Anayasadan Türkiye'nin CHP'si de MHP'si de rahatsız.''

-DEFİNECİLİKLE İKTİDARA GELİNMEZ-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iktidara giden yolu kurumların arka bahçesinde aradığını ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:

''İktidara giden yol kurumların arka bahçesinden geçmiyor, milletin önünden geçiyor. Ama şartlanmış iktidarı kurumların arka bahçesinde arıyor. Orada iktidar bulamazsın. Defineciler gibi ömrünü tüketip kısa yoldan zengin olamazsın. Tarlayı ekeceksin, toprağın verdiğine razı geleceksin. Sayın Kılıçdaroğlu'na Van'dan duyrulur. Kurumların arka bahçesinde hazır paketlenmiş iktidar aramaktan vazgeç. Definecilikle iktidara gelinmez. Tarlada iz bırakacaksın ki harman zamanı geldiğinde yüz bulasın. Ama Cumhuriyet Halk Partisi böyle değil. Toprağı falanca kurum sürecek, tohumu falanca kurum atacak, suyunu başka bir kurum verecek. CHP harman vakti iktidara gelecek. Avucunu yalarsın. Tayyip Erdoğan 15 yaşından beri yollarda. O günden bu yana büyük emekler, büyük mesailer harcamış.''

-BİZ NE YAPARSAK, CHP ONA 'HAYIR' DİYOR-

Atatürk'ün bazı sözlerini, Cumhuriyet Halk Partililerin bilmediğini, bilse de söylemek istemediğini savunan Kılıç, şunları söyledi:

''Gazi Mustafa Kemal Cumhuriyetin kuruluş yıllarında şöyle seslendirmiştir. 'Diyarbekirli, Vanlı, Erzurumlu, Makedonyalı hep bir cevherin damarları, aynı ırkın evlatlarıyız.' Buradaki ırk, kafatası anlamında bir ırk değildir. Cumhuriyeti kuran irade farkındadır ki bir gün haramiler devreye girecek. Bu nedenle bizi birbirimize düşürmek isteyenlere o günden bugüne mesajını bu cümle ile vermiştir. Biz birlikte Türkiye'yiz. Ayırsak bunun bir anlamı kalmaz. AK Parti iktidarının dirayeti ve kararlılığı, Başbakanımızın dik duruşu ve cesareti sayesinde uçurumdan aşağı gitme ihtimalimiz kalmadı. Millet her şeyin farkında. Onlar 'hayır' dedikçe,milletimiz hiçbir şeye bakmadan 'evet' diyor. Bu Cumhuriyet Halk Partisi bir şeye 'hayır' diyorsa onların hayır dediği şey kesinlikle bu milletin lehine olan bir şeydir. Çünkü bu CHP geçmişte demokrasiye geçişe, Adnan Menderes'in başbakanlığına, özgürleşme sürecine de 'hayır' demişti. Biz ne yaparsak yapalım CHP ona 'hayır' diyor. Kazara lafın arasında kalabalığa getirip bir gün bunlara desek ki 'gelin sizi tek başına iktidar yapalım.' Ona da 'hayır' diyecekler.''

-MEDYANIN ŞİŞİRDİĞİ BALONLAR-

Kılıç, medyanın şişirdiği balonlara milletin kaderini bırakamayacaklarının altını çizerek, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu Cumhuriyet Halk Partisi zihniyeti Tunceli'de konuşur, Ankara'ya gittiğinde unutur. Batman'da söyler, İstanbul'da susar. Onur Öymen, 'demokratik açılım yanlış bir siyasettir, Türkiye'yi bölünmeye götürür. CHP, Dersim'de isyancılarla nasıl mücadele ettiyse sen de aynısını yap, bu işi bitir' dedi. Dersim'de yargısız, mahkemesiz ve muhakemesiz, resmi kayıtlara göre 11 bin vatan evladı ipe götürülmüş, kurşunların hedefi olmuş. Bu doğru bir yöntem değil. Hukuk devletinin yapabileceği bir iş değil. Yaşı büyütülerek ipe götürülen Seyit Rıza'nın üç kelimeden oluşan sözlerini duymadık. Ama yankılana yankılana bugünlere gelen o sözler, Cumhuriyet Halk Partisi'nin kulağına da küpe olsun. 'Evladı kerbalayık, bir hatayık, ayıptır, yazıktır, günahtır.' Cana kastı terörle mücadele yöntemi olarak öneren, 'as, kes, bu işi bitir' diyen bu zihniyete söylüyorum. Asmak, kesmek, öldürmek, cana kast çare değil. Ne varsa hukukta, demokraside, insan haklarında var.''

-''GÖMLEĞİNİN ARKASINDA DURAMAYAN, SİZİN KARŞINIZDA NASIL DURACAK''-

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun neler yapacağını merakla beklediğini anlatan Kılıç, şunları ifade etti:

''Sayın Kılıçdaroğlu çiçeği burnunda yeni lider. Ne yapacak, ne söyleyecek, CHP'nin ezberini bozabilecek mi, baronlar konuşmasına fırsat verecek mi merakla bekliyoruz? Ama liderliğinin ilk gününde gömleğinin arkasında duramayan, ilk haftasında kendisini o koltuğa taşıyan İstanbul İl Başkanının da arkasında duramayan birinin bu milletin beklentilerinin arkasında durabilmesi mümkün değil. 'Kötüye bakarak iyinin kıymetini anlayın' demek istemiyorum. Ama keşke bizim de dişli rakiplerimiz olabilseydi. Allah bize de dişimize göre rakipler verebilseydi. Kuvvetli partiler, vizyon sahibi liderler, sözünün eri, konuştuğunun arkasında duran isimler bizim Başbakanımızın rakibi olabilseydi. Ama ne yapalım Allah bize güçlü rakipler vermedi. CHP'den de bir şey olmuyor. Gömleğinin arkasında duramayan, sizin karşınızda nasıl duracak.''

AK Parti'nin iktidarı süresince Van'da yaptığı yatırımlara da değinen Kılıç, konuşmasının ardından AK Parti Van İl Başkanlığını ziyaret etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.