İSTANBUL’DA 15 MART’TAN İTİBAREN HES KODU ZORUNLULUĞU ARTIYOR

İSTANBUL’DA 15 MART’TAN İTİBAREN HES KODU ZORUNLULUĞU ARTIYOR

İstanbul Valiliği, 15 Mart'tan itibaren sivil toplum kuruluş toplantıları, kahvehane, internet kafe, berber, hamam, masaj salonu, düğün salonu, tiyatro ve spor salonları gibi birçok yere girişte...

İstanbul Valiliği, 15 Mart'tan itibaren sivil toplum kuruluş toplantıları, kahvehane, internet kafe, berber, hamam, masaj salonu, düğün salonu, tiyatro ve spor salonları gibi birçok yere girişte HES kodu zorunluluğu getirildiğini bildirdi.

İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı yeni kararla Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi/özel okul ve kurumlar ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde de HES kodu istenecek. HES Kodu zorunluluğuna uymayanlara idari ceza verilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlar için de Türk Ceza Kanunu’nun 195′ inci maddesi uyarınca işlem yapılacak.

İstanbul Valiliği açıklamasında HES kodu zorunluluğu getirilen yerlerlerle ilgili şu bilgiler verildi:

1- Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu olacak.

2- Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi/özel okul ve kurumlara girişlerde; Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan entegrasyon ile oluşturulan ve Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden ve ayrıca anlık olarak SMS yolu ile risk durumu takibi yapılan öğretmen, öğrenci ve personeller dışında kalan kişiler ve ziyaretçilerin HES kodu kontrolleri yapılacak. 

3- Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dâhil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300'ü geçmemek üzere) girişlerinde HES kodu kontrolleri yapılacak.

4- Kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu güzellik merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunlu olacak.

 

Kaynak: ANKA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.