1. HABERLER

  2. Cindoruk: AKP Seçimden Sonra Dağılır
Cindoruk: AKP Seçimden Sonra Dağılır

Cindoruk: AKP Seçimden Sonra Dağılır

Bugün kongre yapacak olan DP’nin lideri Cindoruk, farklı eğilimlerin aynı çatı altında uzun süre duramayacağını söyledi ve bu seçimden sonra AK Parti'de dağılma sürecinin yaşanacağını ileri sürdü.

A+A-

 Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk, Osman Can’ın “görevi kötüye kullanma” suçu işlediğini ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç’ın kendisini görevden alması gerektiğini öne sürdü.

Süheyl Batum CHP’ye geçti ve “Cindoruk CHP’ye gelmeli” dedi. Mümkün mü?

Süheyl Batum aklını kendine saklasın. Biz CHP ile 1946’dan bu yana karşı karşıya gelmiş iki akımız. Öyle de kalmalı. Benim CHP’ye gitmem hem siyasi ahlak bakımından hem karakterim itibariyle mümkün değil. Onlar sosyal demokrat biz liberal demokratız. Benim CHP’ye gitmem mizahi bir hadise olur.

Aslında artık kimse bunlara dikkat etmiyor. Eğilimler buluşuyor. En güzel örneği de iktidar partisi galiba...

Bunu rahmetli Özal, ’4 eğilim bir arada’diyerek icat etti. Doğru bir tarif olmadı. Olsaydı ANAP barajın altında kalmazdı. Partiler iki eğilimle bir arada gidebilir ama 4 eğilim fazla. Bilhassa sol düşünceyle merkez hareketin bir araya gelmesi çok zor.

Türk siyasetinde aslında bu taşlar mı yerine oturmalı?

Oturmalı ve onun için de AK Parti’nin dağılması gerekir. AK Parti bu seçimden sonra dağılma süreci içine girer. Aşağı yukarı dört eğilimi bir arada tutmaya çalışıyor. Tutsaydı Özal ve ANAP tutardı.

DP-CHP ile seçim ittifakı yapar mı?

Hayır. Hem CHP’ye hem bize zarar verir. Geçmişte böyle birbirine benzemez partiler arasındaki işbirlikleri yanlış sonuç vermiştir. Bugün için söylüyorum ittifak düşünmüyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.